Інтерв'ю

Є підстави для оптимізму

Наталія Порвіна
директор департаменту підтримки агро бізнесу Креді Агріколь Банку

Відлік 2020/21 маркетингового року в агросекторі розпочато. Україна жнивує, й учасники ринку роблять перші прогнози. Результат наразі залежить від погоди. І в коморі урожай рахувати значно легше. Втім, аби досягнути цільової рентабельності, господар має завчасно прораховувати всі можливі ризики й намагатися ними керувати. Про виклики й можливості агробізнесу в новому сезоні «АгроМаркет» розпитав у Наталії Порвіної, директора департаменту підтримки агро бізнесу Креді Агріколь Банку.  

— Початок нового маркетингового року справді характеризується низкою ризиків, — зауважує пані Наталія. — Україна, як і весь світ, живе тепер у нових умовах — карантину. Разом із тим несприятливі погодні умови на півдні країни призвели до істотного зниження врожайності ранніх озимих культур. Витрати сільгоспвиробників на оплату праці та оренду землі з року в рік зростають. Утім, на мою думку, поки що рано говорити про значне зниження маржинальності в сільському господарстві 2020 року. Український аграрний сектор вже вкотре показує свою стійкість до можливих викликів. Наразі ціни на зернові та олійні демонструють досить непогану динаміку. Попит на аграрну продукцію залишається високим, незважаючи на пандемію коронавірусу та карантинні обмеження. До того ж попередні прогнози врожаю зернових в Україні дають неабиякі підстави для оптимізму. Зменшення виробництва пшениці, цілком ймовірно, може бути компенсоване високим показником врожаю кукурудзи. Крім того, попередні прогнози виробництва соняшнику показують, що Україна збереже лідерські позиції на світовому ринку соняшникової олії. Не варто забувати, що 2020 року ціни на міндобрива та дизельне пальне знизились. І це також матиме позитивний вплив на собівартість сільськогосподарського виробництва. 

Чи багато аграріїв за час карантину звернулися до Креді Агріколь Банку з проханням надати їм «кредитні канікули»? 

— Незважаючи на ситуацію, що склалася, під час карантину банк продовжував працювати в нормальному режимі. Креді Агріколь завжди був і залишається клієнтоорієнтованим партнером, на якого завжди можна покладатися. Ми розуміли, як важливо підтримати наших діючих клієнтів в цей непростий час. Як відомо, наш банк спеціалізується на кредитуванні сільгоспвиробників, а також компаній суміжних галузей. У період посівної кампанії нашим основним завданням було надати підтримку аграріям, щоб вони могли вчасно придбати насіння, засоби захисту рослин, добрива, техніку. Посівна проходила досить активно у всіх регіонах України, і ми не спостерігали скорочення кількості запитів від бізнесу. Не відбувалося й збільшення кількості відмов у кредитуванні. Адже представники аграрного сектору завжди в період криз показували себе як найнадійніші позичальники. 

Деякі клієнти зверталися з проханням щодо перенесення графіка погашень платежів, однак це були поодинокі випадки. У таких ситуаціях ми звичайно ж намагалися йти назустріч нашим клієнтам і адаптували графік погашення до потреб сільгоспвиробника. 

У чому переваги кредитування саме в Креді Агріколь? Чи можна розраховувати на подальше здешевлення кредитів? Чи переглядатиме банк вимоги до позичальників та їхні зобов’язання? 

— Сьогодні агровиробники очікують від банків комплексного обслуговування, покриття всіх потреб підприємства. Креді Агріколь Банк надає клієнтам не тільки фінансовий сервіс високої якості, ми намагаємось посилювати взаємодію усіх ланок у ланцюжку доданої вартості — від виробника до продавця. Оскільки наші експерти мають значний досвід у співпраці з агробізнесом, ми можемо запропонувати цьому сегменту клієнтів інструменти, максимально адаптовані під специфіку та тонкощі аграрного ринку. Ми добре розуміємо, які ризики та особливості притаманні для сільського господарства й розробили комплексні рішення, що включають експертну підтримку банку та покривають усі потреби агрокомпаній. 

Щодо подальшого здешевлення кредитів. Зниження облікової ставки вже істотно вплинуло на вартість кредитних ресурсів для агровиробників. Наш банк уважно слідкує за ситуацією на ринку та адаптує умови до потреб клієнтів. Наразі для агровиробників доступний весь перелік кредитних продуктів фінансування оборотних коштів і довгострокового фінансування. Ми також пропонуємо спеціальні партнерські програми з фінансування та авалювання векселів для закупівлі насіння і засобів захисту рослин, придбання сільгосптехніки та обладнання. 

Вимоги до позичальників банком не переглядалися. Створюючи та розвиваючи відносини з клієнтами, ми завжди орієнтуємось на довгострокову співпрацю. Клієнт для нашого банку — це компанії з прозорою бізнес-моделлю, з сильним менеджментом, з виваженим підходом до питань фінансування і залучення інвестицій. Зважений підхід до аналізу і розуміння специфіки діяльності агровиробників, а також своєчасний моніторинг ринкової ситуації дозволяють мінімізувати ризики і ефективно фінансувати сільгосппідприємства за будь-яких умов. 

газета “АгроМаркет”, липень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».