Три кити для ріпаку
Вдало підібрані попередник, гібрид і система живлення — основні складники врожайності ріпаку.
Уже чверть століття ТОВ «АгроРось» дбає про підвищення ефективності виробництва українських рослинницьких господарств, пропонуючи їм найкращу продукцію світових брендів. Компанія стабільно утримує майже 7% вітчизняного ринку насіння. Утім, «АгроРось» має й власні виробничі посіви, де ріпаку належить провідне місце, а майже 30-літній досвід вирощування цієї культури дає змогу отримувати добрі результати. Про складники високої врожайності озимого ріпаку розповів генеральний директор ТОВ «АгроРось» Петро Євич.
— Пане Петре, незабаром розпочнеться збиральна кампанія ріпаку. Звісно, кожен аграрій скаже, що не той урожай, що на полі, а той, що в коморі. І все ж таки, які сподівання на врожай маєте? У якому стані нині посіви?
— Станом на кінець травня посіви озимого ріпаку в доброму стані — погодні умови весни сприяли нормальному розвитку культури. Ця весна видалася затяжною та прохолодною, але невисокі температури сприяли довгому проходженню фенофаз і тривалому розвитку, гілкуванню й природньому росту регуляції.
Щодо фітосанітарного стану посівів, то погода впливала по-різному. Так, упродовж весни ми спостерігали повільнішу дію страхових гербіцидів, але якісні оригінальні препарати все ж таки зробили свою роботу. Розвиток хвороб, навпаки, був незначним, була можливість повністю контролювати ситуацію в полі. А відносний мінімум шкідників, особливо під час цвітіння, дуже нас порадував.
Тож якщо до збирання врожаю не трапиться якихось форс-мажорних обставин, то за сприятливих умов очікуємо на врожайність 4,5–5 тонн на гектар. Утім, фактичний результат буде відомий під час збирання.
— Як давно ваше господарство вирощує ріпак?
— Наше господарство вирощує ози мий ріпак із початку заснування під приємства, з 1994 року. Добре пам’ятаю, як 1997 року з Німеччини тепер відомий в Україні й світі спеціаліст із вирощування ріпаку Олаф Гауе безплатно передав дві автомашини насіння ріпаку сорту Церес і навчав наших агрономів технології вирощування. Тоді господарства неохоче брали таку новинку, як ріпак навіть задарма. Але поступово, опановуючи технологію, всі зрозуміли, що ріпак — це добра фінансова культура і чудовий попередник під озимі колосові.
— Яку технологію застосовує «АгроРось» для вирощування ріпаку? У чому, на вашу думку, її переваги?
— До 2019 року для вирощування озимого ріпаку ми застосовували класичну технологію обробітку ґрунту, але посухи 2019–2020 років підштовхнули шукати методи, що дають змогу отримувати сходи ріпаку за будь-яких погодних умов. Тож було вирішено застосовувати стрічкову технологію обробітку (strip-till).
Переваги цієї технології очевидні: економія пального, добрив, можливість отримувати сходи за мінімального вмісту вологи в ґрунті. Ріпак формує потужну кореневу систему, що надважливо для забезпечення рослини вологою, коли її бракує.
Однак така технологія унеможливлює застосування ґрунтових гербіцидів — пожнивні рештки лишаються на поверхні ґрунту й не дають можливості використати їх ефективно. Тому, розробляючи технологію вирощування, одразу потрібно планувати схему захисту з використання страхових гербіцидів як восени, так і навесні. Окремо потрібно звернути увагу на застосування грамініцидів, тому що після сівби можлива поява однієї або двох хвиль падалиці зернових.
Плануючи живлення ріпаку, основну увагу приділяємо вибору якісних добрив, їх розчинності, вмісту діючої речовини. Відповідно, в основне удобрення потрібно внести 20–25 відсотків загального азоту й сірки, всю дозу фосфору, калію. Восени під час догляду в бакову суміш додаємо мікродобрива, основну увагу приділяємо бору. За один прохід обприскувача вносимо близько 100 грамів на гектар бору, а загалом не перевищуємо кількість бору більше ніж 250 грамів на гектар.
У зимово-весняний період вносимо КАС для забезпечення основної дози азотних добрив, також по мерзлоталому ґрунту додаємо до повної дози сірку. Упродовж весняного догляду в листкове живлення ріпаку додаємо бор, магній і азот.
Щодо захисту ріпаку, то основну увагу приділяємо рістрегуляції, особливо ранніх посівів, щоб не допустити переростання рослин. Обробляємо рістрегуляторами з фунгіцидним ефектом.
Під час цвітіння ріпаку обробляємо тільки дозволеними інсектицидами й дотримуємось усіх регламентів їх використання. Також запрошуємо пасічників для розміщення бджіл на краю поля, що, своєю чергою, забезпечує прибавку врожаю, залежно від погодних умов у межах 1,0–2,0 центнери на гектар.
— Яким гібридам віддаєте перевагу і чому?
— Обираючи насіння озимого ріпаку, віддаємо перевагу гібридам компаній LEMBKE (Шрек, Мерседес, Франклін, Кристал, Темпо, Віолін, Паркурс), РЖТ (Трезор і Аразо) та «Монсанто» (Експіро, Імпрешн, Ексепшн). Ці селекційні компанії є лідерами у виробництві насіння ріпаку, а їхні гібриди вирізняються універсальністю та врожайністю. Звісно, ми орієнтуємося тільки на гібриди, що районовані для зон вирощування.
— З вашого досвіду, які найбільші ризики — погодні, економічні тощо — нині у вирощуванні озимого ріпаку? Як намагаєтеся їх нівелювати?
— Дуже велику роль у вирощуванні озимого ріпаку відіграють погодні умови, особливо під час достигання та збирання культури. Адже відомо, що один день із температурою повітря вищою за +30 градусів знижує врожайність на один центнер. Відповідно, чим менше буде таких днів упродовж цвітіння-достигання, тим більшим буде результат після збирання.
Також із погодних ризиків дуже небезпечним є град, який може звести нанівець всю роботу колективу. Щоб запобігти таким ситуаціям, потрібно підбирати стійкі гібриди, плюс налагодити ефективну систему захисту — щоб на момент збирання вони були здоровими. Це, своєю чергою, забезпечить додаткову пластичність і стійкість до негативних чинників.
Щодо економічних ризиків, то на тепер це — питання логістики, росту ціни на паливно-мастильні матеріали та їх наявність. Також на сьогодні ніхто не може спрогнозувати ринкову ціну ріпаку на початок жнив.
— Які умови потрібно створити культурі, щоб вона розкрила свій потенціал?
— Для цього насамперед потрібно правильно підібрати попередника та унеможливити негативну дію попередньо внесених гербіцидів. З нашого досвіду найкращим попередником для озимого ріпаку є озимий і ярий ячмінь та яра пшениця. Ці попередники забезпечують плодозміну, дають змогу ефективно поборотись із бур’янами. Після їх збирання маємо достатньо часу, щоб підготувати площу під сівбу наступної культури, а за стрічкового обробітку забезпечити мульчування ґрунту, що зберігає вологу в ґрунті та є передумовою для вдалої сівби й отримання сходів ріпаку.
Окрім того, важливо підібрати районований гібрид, характеристики якого відповідатимуть умовам регіону й навіть конкретного поля. Важливо дотримуватися рекомендованих виробником строків і способів сівби цього гібрида.
Повноцінна система живлення ріпаку — ще один важливий чинник, що дає змогу розкрити потенціал культури. Тут головне, щоб рослина отримала добрива точно в зону живлення — а це й дає технологія strip-till. До того ж застосовувати безхлорні добрива, які не пригнічують ріст і розвиток культури й підвищують стійкість рослин до стресових чинників. Особливо на це слід звертати увагу, коли добрива застосовують локально (внесення в рядок).
Зрозуміло, що у воєнний час і з нинішніми захмарними цінами на добрива важко дотримуватися рекомендованих норм удобрення, але залежно від типу ґрунту потрібно внести хоча б мінімальні дози основних елементів: азоту під сівбу 30–40 кг д. р. восени та 80–100 кг д. р. навесні; фосфору — 40–50 кг д. р.; калію — 40–50 кг д. р. Також особливу увагу потрібно звернути на внесення сірки в нормі 30–40 кг д. р. для забезпечення оптимального використання азоту і фосфору, збільшення кількості стручків і вмісту насіння в них.
Під час осіннього догляду першочергово потрібно звертати увагу на борне живлення та рістрегуляцію.
— Ваша компанія має чималий досвід виробництва насіння озимого ріпаку. На які характеристики насіння радили б звернути увагу фермерам, що його купують?
— На сьогодні наша компанія не виробляє насіння озимого ріпаку, ми тільки реалізуємо посівний матеріал, вирощений у Європі й імпортований в Україну.
Щодо критеріїв вибору насіння, то першочергово потрібно звертати увагу на його схожість, енергію. Важливо, яким протруйником оброблено насіння та наявність у ньому інсектицидного компонента. Зрозуміло, що закуповувати насіння потрібно тільки в офіційних дистриб’юторів, таких, як ТОВ «АгроРось» — так фермер зможе захистити себе від підробок.
— Незабаром знову розпочнеться посівна озимого ріпаку. Які маєте плани щодо посівних площ, гібридного складу, елементів техніки сівби тощо?
— Безперечно, площі під озимий ріпак у нашій компанії вже заплановано, попередньо готуємося до проведення посівної. Плануємо засіяти ріпаком 15–18% структури посівних площ.
Як і торік, будемо проводити пряму сівбу сівалкою HORSCH Focus з одночасним унесенням добрив у два горизонти. Попередньо посівна кампанія розпочнеться в перших числах серпня, відповідно, на початок посівної будемо сіяти нормою 280– 350 тисяч схожих насінин на гектар. Після 8 серпня норму висіву збільшимо до 400 тисяч насінин на гектар.
Щодо гібридів, то спершу почнемо висівати гібриди, що мають низькі темпи початкового розвитку, а далі — гібриди зі швидким наростанням біомаси. Це дасть змогу всім гібридам не переростати й увійти в зиму в оптимальну фазу.