Інтерв'ю

Увага кожній тварині

Марія Ільчишин
керівниця молочної ферми ТОВ «Молочні ріки»

Для підвищення продуктивності корів на фермі ТОВ «Молочні ріки» поліпшують умови утримання, якість годівлі та профілактують хвороби.  

Нині експерти констатують, що український молочний сектор, натрапляючи на виклики дворічної повномасштабної війни, демонструє стійкість і намагається адаптуватися до нових умов. Таким чином працюють і в ТОВ «Молочні ріки», що у Львівській області. Як «звичайній» фермі вдається бути конкурентною з лідерами молоковиробництва в непростий час, розповіла керівниця однієї з молочних ферм товариства Марія Ільчишин. 

Пані Маріє, результат роботи ферми — це надої та якість молока. Яких показників досягаєте? 

— Насамперед зазначу, що наше ТОВ «Молочні ріки» об’єднує три ферми, розташовані в селах Опільсько, Голосковичі та Пониковиця. Якщо на двох перших поки що збереглося прив’язне утримання, зокрема й на фермі  в с. Опільсько, яку я очолюю, то ферму в Пониковиці два роки тому було реконструйовано і переведено на безприв’язь, що позначилося й на її продуктивності. 

Наше відділення має поголів’я 660 голів породи голштин, з них 340 дійних корів, решта — молодняк. Утримання прив’язне, тільки сухостійні корови та телиці — безприв’язно. 

Середні надої, зокрема за травень, на нашій фермі в с. Опільсько становлять 32 л на дійну корову, в заліку — 35 л. Це з урахуванням того, що маємо у стаді 36% первісток, які в середньому дають 9400 кг молока, корови другої лактації — 10 300 кг. Середня жирність молока — 3,88%, вміст білка — 3,38–3,40%. 

Доїмо молоко в молокопровід «Брацлав» — він давно нам служить, представники компанії його повністю обслуговують, замінюють деталі тощо. Ми тільки проводимо санітарне очищення. По молокопроводу молоко надходить у два холодильники, де охолоджується до температури 3–4 градуси, й відправляємо на молокозавод. 

Звісно, кількість і якість молока залежить від годівлі корів у період сухостою, під час отелення та в ранню лактацію. Показником успішності годівлі й менеджменту є пік лактації. У нас він триває в середньому до двох місяців і залежить від можливості осіменіння та, відповідно, кількості тільних корів.  Чим більший надій матиме корова на піку лактації — тим довше вона протримається до запуску з високим надоєм: якщо корова вийде на пік лактації на 70–90-й день із надоями 45–50 л, то потім вона дуже повільно знижує надій і до запуску даватиме ще по 35 л молока на день. Ми над тим працюємо — хотіли б досягнути рівня надоїв корів на нашому безприв’язному відділені в селі Пониковиці, де середній день лактації становить 168 днів, а середній надій — 43–44 л. 

Щомісяця відбираємо від кожної корови молоко для лабораторних аналізів. Зазвичай кількість соматичних клітин становить 100–200 тис./м³ — показник вищий від середнього, але хотілося б мати кращий. Для цього треба працювати над умовами утримання. 

Продуктивність корови залежить від споживання кормів. Яких принципів годівлі дотримуєтеся? 

— Чим більше корова споживатиме кормів у сухій масі перед отеленням — тим більше споживатиме після отелення й даватиме більше молока. То основне. Бо корови після отелення стресують, тож потрібно, щоб вони були заохочені кормом, щоб легше витримати післяотельний період. Для цього важливо, щоб у період пізнього сухостою вони споживали якісні корми. Наші корови в період раннього сухостою щодня споживають 13,5–14 кг в сухій масі кормової суміші, нетелі — 13,1– 13,5 кг, у пізній сухостій і корови, і нетелі — 13 кг, в сухій масі з яких 3,5 кг — подрібнена до 3–4 см солома. Проте працюємо над тим, щоб корови споживали ще хоча б у середньому на 0,5 кг корму більше. Особлива увага — більш проблемним коровам. 

ТОВ «Молочні ріки» відновлює стадо завдяки саморемонту

Цілий рік годуємо корів монокормом. Щоденний раціон складається з силосу, сінажу, сіна, соломи, комбікорму, трави, корнажу. Сінаж, силос, корнаж, траву, жом закладаємо в рукави. Сухостійним коровам, яким треба більш насичений раціон, додаємо в раціон вітамінно-мінеральні добавки. Років 10 тому годували зеленою масою корів у літній період, але були нерівномірні надої, бо важко забезпечити постійне надходження зеленої маси. У разі з монокормом для тварин менше стресу. У цьому я бачу плюси. 

Власної сировинної бази не маємо — купуємо сировину в ПП «Західний Буг» і виготовляємо корми власними силами. Натомість «Західному Бугу» продаємо гній, з якого вони виготовляють компост. 

Якість приготування корму багато залежить від техніки. Кілька років тому купили двошнековий польський кормозмішувач Blattin Sabre. Компактний, ретельно та рівномірно подрібнює сировину — ми ним задоволені. 

Окрім годівлі запорукою високої продуктивності корови є підтримання  її стану здоров’я, особливо в післяотельний період. Як працюєте над цим? 

— Питання здоров’я поголів’я дуже широке, складається з багатьох чинників. Дуже важливі умови утримання. Звісно, безприв’язне утримання відіграє велику роль — у цьому пересвідчуємося на прикладі нашої безприв’язної ферми. Ми ж улітку, коли температура підвищується за 22 градуси, поліпшуємо комфорт коровам за допомогою систем вентиляції та зрошування. 

Потрібно, щоб корова нормально споживала корм до та після отелення, щоб на пізньому сухостої вона не була зажирна. Ми помічаємо, що корови нормальної вгодованості з показником 2,75–3,25 за шкалою вгодованості (BCS) краще отелюються, краще роздоюються і менше втрачають вагу після отелення. Адже якщо корова втрачає вагу, отже, вона не споживає корм, і її організм поповнює потребу в елементах живлення підшкірним, печінковим жиром, унаслідок чого відбувається отруєння організму. 

Для підтримання стану здоров’я важлива вчасна вакцинація. Від клостридії застосовуємо інактивовані вакцини, зокрема КОГЛАВАКС («Сева Санте Анімаль»), які мають тривалий період захисту — до 12 місяців. 

Отелюються корови в боксах на глибокій підстилці. Після отелення даємо кожній корові воду з енергетиком, а телятам уводимо через зонд 4 л молозива. У середньому телята народжуються по 37–45 кг. До тримісячного віку перебувають в індивідуальних будиночках на вулиці. 

Протягом 10 днів після отелення міряємо кожній корові температуру. Обов’язково оглядаємо голодну ямку — на скільки балів вона випукла. Також протягом 10 днів оцінюємо за шкалою стан калу. 

Взагалі найбільша проблема дійних корів — мастити, хвороби ратиць, метаболічні хвороби, що є наслідком прив’язного утримання. Ми проводимо профілактику й покращуємо умови утримання, щоб зменшити ризики захворювання. 

Як працюєте над відтворенням стада? 

— Стадо оновлюємо завдяки саморемонту. Телиць і корів запліднюємо спермою биків канадської селекції, підбираючи індивідуально до кожної, щоб не було інбридингу. Таким чином, ми за 10 років голштинізували стадо, бо звичайні чорно-рябі корови не давали б таких надоїв. Старших корів осіменяємо спермою биків м’ясної породи — щоб мати для себе бичків на продаж. 

Телиць осіменяємо віком від 12 місяців вагою не меншою як 380 кг. Важливо, щоб  її ріст був не нижчим за 1,30 м — за таких умов потім вона виростає до потрібних кондицій, що впливає на її продуктивність. Вимірюємо та зважуємо кожну новонароджену теличку, а потім на 90-й та 200-й день життя. 

Окрім того, стежмо, щоб корови не ставали жирними. Це регулюється годівлею. Правило просте: телиця не повинна бути голодною, але й корми не повинні лежати у великій кількості. Соломи в кормі повинно бути майже 2,5 кг на телицю — таким чином рубець стає більшим і тварина може більше з’їсти об’ємистих кормів, не набираючи вагу. Потрібно, щоб у телиць був збалансований раціон відповідно до їхньої вікової потреби. 

Обов’язково оцінюємо кондиції вгодованості нетелей за шкалою BCS на пізньому сухостої та після отелення, потім на 30-й, 60-й, 90-й день. Свого часу цього нас навчив голландський консультант. Адже помічаємо за своїми коровами: коли вони жирними йдуть у запуск чи отелюються, маємо з ними проблеми — виникають кетози, зміщення сичуга. 

Побутує думка, що в гонитві за високою продуктивністю корови можна знищити нормальну репродуктивну здатність її організму. Чи погоджуєтеся ви з такою тезою? 

— Ми помічаємо, що високопродуктивні корови пізніше приходять в охоту, відповідно, пізніше осіменяються — в середньому на 1–2 цикли. Проте загалом, якщо корова здорова, таких проблем не виникає. 

Насамкінець заведено говорити про подальші плани. Яких результатів прагнете досягнути в середньостроковій перспективі? 

— Наше найзаповітніше бажання — щоб нарешті запанував мир на нашій землі, наші хлопці та дівчата повернулися додому, до мирної праці. Нам їх дуже бракує. А щодо нашого виробництва, то тримаємо курс на модернізацію, безприв’язне утримання корів — у його перевазі ми вже пересвідчилися.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ 

Володимир Врига, директор ТОВ «Блаттін-Україна»  

— Якісний загальнозмішаний корм має характеризуватися дуже добре порізаними волокнистими складниками і дуже добре вимішаними, а також повторюваністю, тобто однаковий корм щодня. 

Усі ці характеристики загальнозмішаному корму забезпечує кормозмішувач і його оператор. Горизонтальні кормозмішувачі Blattin виконують ці завдання на відмінно, саме тому їх обрали для всіх ферм ТОВ «Молочні ріки». 

У змішуванні та нарізуванні наш Blattin King є беззаперечним лідером завдяки запатентованій чотиришнековій системі змішування з великою кількістю ножів (100+) та проти-ножів. Змішування відбувається 100% механічним способом, в той час як для решти змішувачів характерним є здебільшого механічно-гравітаційне. 

Завдяки змішувачу Blattin, можна приготувати невелику кількість корму (300 кг), наприклад, для сухостійних корів або ним подрібнити солому на підстилку. Вдалий вибір змішувача прямо впливає на кількість і якість молока й може значно знизити витрати ферми!  

Сучасна техніка допомагає робити корм якісним

Андрій Батуревич, консультант «Сева Санте Анімаль Україна» 

— Багаторічна співпраця з ТОВ «Молочні ріки» приносить підрозділам компанії впевнені й прогнозовані результати у відтворенні та здоров’ї тварин. 

Ми захоплюємося менеджерськими якостями директора підприємства Тараса Бакая та результатами його роботи. Молода команда розвинула зі збиткового пострадянського господарства сучасну й успішну компанію та створила колектив професіоналів. 

Бажаємо подальшого розвитку господарству із застосуванням сучасних технологій з утримання та розведення великої рогатої худоби та сподіваємось, що наша співпраця і надалі приноситиме високі відсотки запліднення та захист здоров’я тварин.  

Сергій Вецало, директор по роботі з корпоративними клієнтами ТДВ «Брацлав»  

— Засноване 1979 року ТДВ «Брацлав», на сьогодні — єдине підприємство в Україні, яке веде наукові дослідження, розробляє та конструює, а також виробляє й проводить монтаж і сервісне обслуговування обладнання для виробництва молока. Колектив підприємства розробив і впровадив у виробництво комплекс доїльного обладнання для всіх технологічних типів утримання та доїння корів. 

Обладнання, яке виготовляють, його монтаж і сервісне обслуговування відповідає міжнародному стандарту системи якості ІSO 9001:2015, сертифіковане в системі якості УкрСЕПРО й додано до Державного реєстру технічних засобів для агропромислового комплексу України, має міжнародні нагороди за високі показники якості. 

Доїльні установки в молокопровід УДМ-200 (на 200 скотомісць) у ТОВ «Молочні Ріки» було змонтовано й уведено в експлуатацію 2007– 2008 рр. 

Незважаючи на 17-річний «вік» доїльних установок, вони виконують свою роботу. Своєчасна заміна зношених деталей, правильне регулювання і налаштування основних вузлів, виконання регламентних і сервісних робіт дає можливість і далі експлуатувати молокопроводи.