Компанія Tornum відома своїм обладнанням для сушіння зерна
Приклад розумного сушіння
Компанія Tornum відома своїм обладнанням для сушіння зерна, яке може використовуватись як в невеликих господарствах, так і в межах елеваторів значної потужності.
Від ефективності й технологічності зерносушарки, залежить якість самого зерна й розмір видатків на сушіння. Тому далеко не завжди придбання найпростішого й найдешевшого обладнання є вигідним. Шведський виробник обладнання для сушіння зерна компанія Tornum добре відома українським аграріям саме ефективністю та якістю роботи. Ми поспілкувалися з експорт-менеджером компанії Ханною Бьюке, яка розповіла про переваги обладнання Tornum.
— Пані Ханно, розкажіть детальніше про компанію Tornum, її розвиток і сучасний стан.
— Компанія Tornum була заснована 1989 року, вийшла із сільської місцевості, де розвинено сільське господарство, має багато традицій. Звісно, що почали виготовляти сушильне обладнання на шведський ринок, і досить швидко з’явився перший дилер у Норвегії та Латвії. Проте міжнародною компанією стали у 2003 році, коли почали постачати продукцію у сім країн.
Ми є активними з тими самими дилерами у Норвегії та Латвії, почали співпрацювати з Великою Британією й деякими іншими країнами. Але основний фокус — у країнах Східної Європи, де є великі аграрні компанії зі значними земельними банками, а також зі стабільною потребою в сушінні зерна.
У головному шведському підприємстві працюють 50 осіб і 15 — у представництві на Півдні країни, а разом з європейськими представництвами кількість працівників становить 110 осіб.
— Чому зроблено акцент саме на країни Східної Європи?
— Справді, ми концентруємо наші зусилля на міжнародній арені саме на країнах Східної Європи. Це пов’язано з багатьма чинниками. По-перше, тут великі площі сільськогосподарських угідь, на яких вирощується значна кількість зернової продукції. Її потрібно зберігати, а для цього в більшості випадків слід застосовувати додаткове сушіння зерна. По-друге, присутній значний відсоток культур, які треба сушити. Це особливо стосується кукурудзи, бо вона займає переважну більшість площ і зазвичай збирається за умов, коли вологість зерна певною мірою перевищує рівень, що вважається безпечним для зберігання.
Тому розпочали «наступ» на країни Східної Європи з Польщі, досягли певного успіху, й пішли далі. Тепер ми і активно працюємо в Угорщині, Румунії, Україні й інших країнах.
— З яким обладнанням компанія виходить до українських аграріїв?
— Компанія Tornum спеціалізується саме на сушильному обладнанні. Ми самі його проєктуємо, самі виготовляємо. Слід сказати, що вихід на ринки країн, що розташовані значно південніше від Швеції, для нас було певним викликом. Тут інший клімат, інші культури вирощуються, і нам доводиться вивчати всі особливості місцевого агробізнесу, щоб пропонувати найефективніше та зручне обладнання.
Ми співпрацюємо як з великими, так і з малими підприємствами, тому і модельний ряд представленого в Україні обладнання досить великий. Однак наш бренд належить до високоякісних, він дорожчий, порівнюючи з місцевими виробниками, і тому нас обирають клієнти, які точно знають, що компроміси їм не потрібні.
Щодо модельного ряду взагалі, то у нас є сушарки періодичної дії, які підходять для маленьких фермерів із 50–100 га, а також моделі із продуктивністю 300 т/год, які здатні обслуговувати зерносховища великих підприємств та елеватори. В Україні найбільший попит мають наші сушарки середньої та великої продуктивності. Тому потенційний замовник усе ж агрохолдинги та елеватори.
— Яка політика компанії щодо використання енергоресурсів?
— Традиційно для сушіння зерна в північних раїнах використовується дизельне пальне, а в інших — природний газ. Але я вважаю, що як у Швеції, так і в Україні трендом стає екологічність, і повсюди ведеться пошук різних джерел енергії для сушіння зерна, щоб стати незалежним від природного газу. У Швеції ми почали випробовувати рішення, де можна використовувати рештки деревини (щепу), різні види пелет, а також солому. В Україні наразі пропонуються сушарки, які працюють на природному або скрапленому (пропан-бутан) газі, а також можуть використовувати енергію від теплогенераційних установок через теплообмінники.
Ще кілька слів хочеться додати щодо точності й ефективності роботи нашого обладнання. Досить часто, щоб гарантувати якість зерна під час тривалого зберігання, зерно намагаються дещо пересушувати. Тобто відбирають на кілька відсотків вологи більше, ніж потрібно. Іноді це пов’язано з неточною роботою обладнання й датчиків або поганим прорахунком сушарок ще на етапі проєктування. Сушарки Tornum забезпечують високий рівень точності, тому користувачі можуть бути впевненими, що отримають на виході саме таку вологість, яка їм потрібна. І не будуть витрачати зайві енергоресурси. Всім відомо, що видалення кожного наступного відсотка вологи потребує дедалі більших енерговитрат, тому ціна точності в цьому питанні досить висока.
— На чому буде зосереджена компанія Tornum під час розробки нових моделей та удосконалення існуючих?
— Насамперед ітиметься про енергоефективність і можливість використання різних, і, зокрема, нетрадиційних, джерел енергії. Також значна увага приділятиметься екологічності обладнання, а саме зменшенню викидів пилу, зменшенню шумового навантаження як для працівників, так і тих, хто знаходиться або проживає поруч з елеватором. Окрім того, ми прагнемо зробити свої машини зручнішими в експлуатації, і вже швидко забезпечимо можливість контролю і керування обладнанням зі смартфона. На сьогодні керівник або оператор повинен мати можливість бачити всі робочі показники сушарки і за потреби змінювати налаштування дистанційно. Тобто інтернет речей у цьому бізнесі має значні перспективи.
— Чим обладнання Tornum краще за інших?
— Звичайно, ми забезпечуємо надзвичайний рівень якості й входимо до премій-сегментів виробників, якщо такий поділ існує. Однак ще більшою нашою перевагою є наближеність до клієнта. Ми не просто вивчаємо його потреби і створюємо обладнання, яке максимально відповідатиме потребам покупця, а й постійно підтримуємо його протягом усього терміну експлуатації. Наші представники тісно співпрацюють із клієнтами, і за рахунок цього забезпечується зворотний зв’язок. Користь такого підходу полягає в удосконаленні обладнання, і щороку воно стає дедалі зручнішим та ефективнішим. З іншого боку, коли клієнт бачить таке ставлення, у нього зростає лояльність до бренду. І коли настає час оновлювати обладнання або збільшувати його потужність, він віддає перевагу перевіреному партнерству.
— Яка структура сервісної служби в Україні?
— Протягом сезону компанія забезпечує сервісну підтримку в цілодобовому режимі. Перед початком сезону виконуються сервісні роботи за контрактами, а потім усе відбувається в черговому режимі. Якщо виникають труднощі, персонал намагається розв’язати проблему дистанційно, пропонуючи виконати певні дії з перевірки й очищення окремих вузлів. Якщо це не допомагає, виконується виїзд на місце. В Києві є склад запчастин, який повністю закриває потребу в деталях, що можуть вийти з ладу. Сушарка — це складна машина, у якій відбуваються надзвичайно активні теплові і механічні процеси, й відповідно щось може зноситись або постраждати від дії високої температури.
— Які перспективи в компанії Tornum на 2020 рік?
— В Україні відбувається надто багато процесів, які можуть суттєво впливати на аграрний бізнес, тому досить важко робити прогнози. Звісно, що перспектива відкриття ринку землі заставляє фермерів акумулювати кошти на придбання головного ресурсу. Однак у той самий час є велика потреба в інвестиціях у сучасні сховища та сушильне обладнання, без якого неможливо вести ефективний бізнес. Ми бачимо, що багато компаній намагаються будувати сховища у кілька етапів, поступово збільшуючи їх потужність. Це не потребує великих одночасних інвестицій і залишає можливість для розвитку. Переважна частина підприємств будувались саме так, і тенденція поки що мінятись не буде.
— Розкажіть про нову модель сушарки Tornum REX
— Якщо взяти сушарки, що вироблялися раніше, то вони схожі з новою моделлю REX. Фізика процесів є такою самою: для сушіння все ще потрібно тепло в повітряний потік. Зернову колону вирішили також залишити з ранніх моделей, бо вона реально має дуже вдалу конструкцію, і відмовлятися від таких рішень просто не варто. Всі інші елементи оновились: сушарка отримала новий дизайн, нові конструктивні рішення, нові матеріали. Головними перевагами є зменшення пилових викидів за рахунок фільтрації та циркуляції повітря всередині сушарки. Надто ретельне очищення від пилу не дуже подобається елеваторникам, бо вони разом із пилом втрачають вагу. Тому пил, що відокремлюється від зернової маси, туди й повертається.
Другою перевагою є розв’язання проблеми температурного пошкодження зерна. Наприклад, у північних регіонах, де кукурудзу збирають в холодну пору року, його температура в момент завантаження в сушарку часто не перевищує 0 °С. А робоча температура повітря в сушарці — близько 50 градусів, і через таку значну різницю зерна пошкоджуються. В сушарці REX влаштовано камеру розігріву, у якій використовується суміш гарячого повітря та повітря з вулиці. Таким чином, процес нагріву відбувається поступово, і зерно не пошкоджується. Важливо, що ці удосконалення були розроблені за замовленням українських клієнтів. Тобто це яскравий приклад того, як виробник взаємодіє з користувачами свого обладнання.
Владислав Олійник
журнал The Ukrainian Farmer, березень 2020 року
Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернет–сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».