Інтерв'ю

Без створення оптимальних ґрунтових умов отримати максимум від рослини неможливо

Прогнозоване землеробство

Андрій Білий
керівник проєкту «АГРО-АТОМ»

Без створення оптимальних ґрунтових умов отримати максимум від рослини неможливо.

Андрій Білий

У рослинництві надто багато чинників впливають на кінцевий результат. Однак чи не половина успіху криється у якісній підготовці ґрунту. Так уважає Андрій Білий, керівник проєкту «АГРО-АТОМ», з яким ми поспілкувалися. 

Пане Андрію, розкажіть, яким був ваш шлях до роботи в компанії, що створює принципово нові ґрунтообробні знаряддя? 

— Я пов’язав своє життя із сільським господарством у 2000 році. Навчався й аналізував, велику кількість гектарів після проходу різноманітної техніки перекопав лопатою. Вже з 2006 року почав читати лекції з технологій обробітку ґрунту на різних заходах і підбирати технології для різних господарств у різних регіонах нашої країни. З часом у реальних умовах почав розкривати потенціал різних культур на дуже близькому рівні до максимальної теоретичної врожайності, яка вказана в опису сорту чи гібрида. І таких результатів ми досягали не на демонстраційних ділянках, а на звичайних полях. 

Для досягнення справді високих результатів, наприклад, понад 45 ц/га соняшнику, понад 140 — кукурудзи, понад 100 — озимої пшениці й понад 80 ц/га ячменю й т. д., ми повинні ставитися до землі, як до частини живого організму. Її можна порівняти зі шкірою людини: як ви обробите рану, так вона і загоїться. Як ви обробите землю, таку врожайність й отримаєте. Саме за такого підходу ми досягали неймовірних результатів. Щоправда, вони не були стабільними, і для цього є просте пояснення. 

Щороку на одному й тому самому полі ми стикалися з різними умовами: вологість, ступінь засміченості, щільність ґрунту, культури-попередники, наступні в сівозміні рослини й інші чинники. Не змінним було тільки одне — наявна в господарстві техніка. Тому ми не завжди могли готувати ґрунт так, як це було потрібно, і всі наші дії я б найшвидше назвав рефлекторними, а не технологічними. Саме це й підштовхнуло до роботи в напрямі створення універсального агрегату. 

Чому важко досягти високої якості обробітку ґрунту? 

— Кожен професійний агроном розуміє, у якому стані в той чи інший період року має бути ґрунт, яка фракція грудки та рослинних решток має бути на полі та у якій пропорції змішані, на яку глибину має виконуватись обробіток. І майже в усіх господарствах я наражався на одне й те саме: на різних полях умови не були однаковими — відрізнялися механічний склад ґрунту, його рельєф і структура, глибина залягання ґрунтових вод. Тобто в кожному разі якість обробітку й знаряддя мають відрізнятися. В цій ситуації перед господарством постає запитання: скільки різновидів й одиниць техніки потрібно мати у власному парку? В ідеалі — під кожні умови свій комплекс техніки. Але коли починають рахувати кошти, як правило, обирають по одному виду тих чи інших типів техніки, не досягаючи потрібної якості обробітку ґрунту на всіх площах. 

Що може допомогти розв’язати проблему якісного обробітку ґрунту? 

— Працюючи з наявними агрегатами, ми намагалися змінювати налаштування (там, де була технічна можливість), змінювали швидкість і строки проведення певних операцій, але очікуваний результат отримували не завжди. Коли мусиш працювати тільки з тією технікою, що є в наявності, більше витрачаєш часу на налаштування, ніж на сам роботу, і в результаті більше сподіваєшся на погоду, ніж на технології. Коли ж через недосконалі машини втрачається час і обробіток ґрунту виконується невчасно, це гарантовано тягне за собою зменшення врожайності. 

В таких умовах ми з кожним днем усе більше переконувалися, що для отримання стабільно високого прогнозованого врожаю потрібна така технологія обробітку ґрунту, що дозволить гарантовано отримувати потрібну якість поля в потрібний період часу. Так з’явилася Технологія Прогнозованого Землеробства. 

Розкажіть детальніше про Технологію Прогнозованого Землеробства. 

— Технологія Прогнозованого Землеробства базується на тому, що для отримання високого, прогнозованого та стабільного врожаю ґрунт протягом року потрібно тримати в необхідному тонусі. Механічним обробітком треба забезпечити в ґрунті дренажні властивості, певну для росту рослин щільність, вологість на потрібних горизонтах і середовище для життєдіяльності визначеної флори та фауни. 

Про вологу, я впевнений, нікому говорити не потрібно. Хоча коли я говорив аграріям ще у 2006 році, що в періоди з березня по травень і в серпні за правильного механічного обробітку вологу в ґрунті можна отримати з повітря, мені ніхто не вірив. І тепер багато хто не знає, що невідповідність потрібній щільності ґрунту на 5% призводить до втрати врожайності на рівні 50–65% залежно від культури. Невідповідність глибини висіву озимої пшениці на 3 см призводить до зменшення потенційної врожайності на 30–40%. Ще один важливий чинник — це правильне зароблення рослинних решток у потрібний час. За правильного перебігу процесу їх перегнивання вони повертають у ґрунт близько 60% корисних речовин, що були спожиті під час вегетації. Тут все залежить від ґрунтів і кліматичної зони. Тільки врахувавши всі чинники, можна зрозуміти, що саме потрібно для якісного обробітку ґрунту. 

Налаштування агрегата АТОМ-4200

Які технічні засоби найкращі для вашої технології? 

— Технологія без техніки, яка б задовольняла всі вимоги, нічого не варта. Тому, починаючи з 2009 року, ми почали розробку відповідних машин. Так з’явився проєкт під назвою «АГРО-АТОМ», у рамках якого створюється й виготовляється широка лінійка ґрунтообробної техніки серії «АТОМ» для Технології Прогнозованого Землеробства. Під час розробки нашої техніки ми ставили перед собою завдання — створити високотехнологічні агрегати, які перевершуватимуть за якістю обробітку ґрунту найкращі зразки іноземного та вітчизняного виробництва. До того ж їх надійність має бути на рівні з найкращими зразками імпортної техніки. 

Про які саме знаряддя йдеться? 

— Як приклад наведу серію дискових борін АТОМ EVOLUTION. Маючи у своєму парку техніки будь-який дисковий агрегат будь-якого виробника, аграрії змушені постійно пристосовуватися до потреб обробітку та можливостей самого агрегату, майже не маючи можливості нівелювати умови, що склались у полі через вплив різних чинників. То надто сухо та твердо, то надто мокро й багато рослинних решток. Тому ми хотіли розробити такий дисковий агрегат, діапазон налаштувань і конструктивних можливостей якого дозволить аграріям після першого проходу отримати обробіток потрібної якості в потрібний час. Що треба від дискової борони? Подрібнити ґрунт і рослинні рештки до необхідної фракції й перемішати їх у певній пропорції, чи залишити рослинні рештки на поверхні поля, чи зробити повне перекидання оброблюваного шару й покласти рослинні рештки на вирізану з необхідним рельєфом підошву. Якість обробітку має бути рівномірною на всій площі поля. Для того щоб справитися з таким завданням чи то по перезволожених, чи то по пересушених ґрунтах потрібно забезпечити можливість зміни відстані між робочими органами в ряді в діапазоні від рівня дискових борін напівважкого класу до дискових культиваторів, забезпечити високу пропускну здатність в роботі по перезволожених ґрунтах різного механічного складу з великою кількістю рослинних решток, забезпечити стабільність робочих параметрів, великий запас міцності й низьку витрату пального. 

У результаті ми створили першу у світі ромбоподібну (отримано патент) дискову борону з дисками різної спрямованості в ряді на окремих вертикально встановлених пружних стійках із можливістю змінити кут атаки (отримано патент), зі змінною геометрією ромба для регулювання відстані між дисками в ряді в межах від 24 до 30 см і можливістю регулювання перемішування решток із ґрунтом у межах від наближених до агрегатів вертикального обробітку ґрунту до майже повного обертання обробленого шару ґрунту. Також вертикально встановлені пружні стійки унеможливлюють вертикальні коливання агрегату, що в поєднанні з причіпною конструкцією забезпечує стабільну та рівномірну глибину обробітку. Всі інші дискові агрегати, робочі органи яких установлено на пружних елементах під кутом до вертикалі (на пружних стійках, на пружних блоках, гумових прутках, С-подібних стійках тощо), схильні до розхитування або до створення ефекту «пересування автомобіля без амортизаторів», що призводить до не прогнозованого нерівномірного обробітку на середніх і важких ґрунтах. Впливати на подрібнення грудки й ущільнення поверхні поля можна завдяки коткам, установленим на пружній підвісці з регулюванням сили притискання. Так ми отримали агрегат, який може обробити землю як після збирання кукурудзи восени по перезволожених ґрунтах, так і підготувати поле під сівбу ріпаку після збирання ранніх зернових. 

Пробний прохід агрегата АТОМ

Як забезпечується високий рівень надійності агрегату? 

— Усі, хто користується будь-якими дисковими агрегатами різних виробників, порівнюють надійність підшипникових вузлів і ресурс робочих органів. На борони серії АТОМ EVOLUTION можна встановити диски виробництва майже всіх представлених на ринку України світових виробників робочих органів. Самі підшипникові вузли власної конструкції закритого типу не потребують обслуговування. Їх виготовляють серійно з 2016 року на будь-які дискові борони з дисками на окремих стійках. Під час розробки нашою метою було зробити такий підшипниковий вузол, який мав би ресурс встановлення на жорстку стійку не менший, ніж ресурс самого диска. На сьогодні максимальний ресурс ми поки що не знаємо, але на практиці вузли вже допрацьовують до другої заміни дисків без змащення та підтягування. 

— Що пропонує компанія «АГРО-АТОМ» аграріям? 

— На сьогодні ми маємо лінійку борін серії АТОМ EVOLUTION, яка складається з п’яти моделей. Також закінчуємо розробку, доопрацювання та випробування всієї лінійки ґрунтообробної техніки серії «АТОМ». Мета нашої компанії — до кінця 2021 року серійно виготовляти весь асортимент ґрунтообробної техніки: від глибокого до поверхневого обробітку ґрунту для Технології Прогнозованого Землеробства, яка дасть можливість аграріям мінімізувати вплив різних чинників на врожайність основних сільськогосподарських культур. 

Владислав Олійник

журнал The Ukrainian Farmer, серпень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».