Інтерв'ю

Правильна основа

Сергій Сулима
директор VITAGRO Nutrition

Як правильно обрати постачальника преміксів, знайти якісний продукт і контролювати його вплив на птицю — розповів Сергій Сулима, директор VITAGRO Nutrition. 

Пане Cергію, розкажіть, про ситуацію, що нині спостерігається на ринку преміксів в Україні. Наскільки цей ринок у нас насичений, і чи є ще потенціал для його росту всередині країни? 

— В Україні нині функціонує немало якісних і сучасних заводів із виробництва преміксної продукції. Тільки за останні десять років було введено в експлуатацію щонайменше три потужних заводи. За моїми спостереженнями близько 90% ринку преміксів в Україні належать вітчизняним виробникам. Близько 10% преміксної продукції експортують. Якщо говорити про виробників тваринницької продукції, то приблизно 90% цих підприємств закуповують преміксну продукцію для своїх господарств. Інші мають преміксне виробництво у структурі своїх компаній. Загалом ринок преміксної продукції досить перспективний в Україні. Його ще не насичено, тож він має потенціал для розвитку. 

Чи існує суттєва різниця у якості вітчизняного та імпортного преміксів? Раніше вважали, що вітчизняна продукція поступається імпортній за якістю. Як сьогодні співвідносяться за якістю вітчизняний та імпортний премікс? 

— Дуже важливою ознакою, що визначає якість продукції, є технологічна спроможність виробника. Вітчизняне виробництво преміксів протягом останніх років дуже інтенсивно розвивалось. Тому сьогодні наша продукція за якісними характеристиками нічим не поступається імпортній. Ми працюємо за тими самими сучасними технологіями, на тому самому обладнанні, що й провідні світові виробники цієї продукції. Усі технологічні новинки, які з’являються на світових ринках преміксного виробництва, впроваджують також і в Україні. 

Тобто я хочу сказати, що ті часи, коли вітчизняна преміксна продукція значно поступалась за якістю імпортній, вже давно минули. Наші виробники преміксів працюють за передовими технологіями, вони, як і світові гіганти у цій галузі, мають доступ до найкращих технологій і сировинної бази від найкращих постачальників амінокислот, вітамінів, ензимів тощо. Все це дозволяє нам бути конкурентними на світовому ринку і виготовляти премікси дуже високої якості. 

Також позитивним поштовхом є інтенсивний розвиток лабораторій в Україні. Якщо ще кілька років тому ми мали 1–2 лабораторії, що могли дослідити готову продукцію на вміст того чи іншого вітаміну, то нині їх дуже багато. Тому перевіряти якість готової продукції стало набагато легше і доступно кожному. Завдяки цьому виробник тваринницької продукції, що купує премікси, може постійно контролювати їх якість і бути впевненим, що тварини отримують саме те, що було замовлено. 

За якими критеріями виробнику птахівничої продукції варто обирати для співпраці постачальника преміксів? Як виокремити найкращого постачальника серед багатьох інших? 

— У виборі постачальника будь-якої продукції важливо, щоб у вас була максимально розгорнута інформація про компанію та її виробничі потужності. Компанія-постачальник має бути відкритою й надати максимально розгорнуту інформацію про своє виробництво, походження сировини, застосовувані технології тощо. На виробництві повинен бути дуже високий рівень біобезпеки. 

Звертайте увагу на процеси контролю якості сировини (починаючи від моменту її завантаження) та готової продукції. Найкраще, коли на виробництві впроваджено штрихкодування. Те, як контролюють вхідну сировину на підприємстві, — дуже серйозний показник його ставлення до якості продукції. Якщо сировину ретельно перевіряють, є всі підтвердні документи, проводять дослідження в незалежних лабораторіях, є всі сертифікати та гарантії якості продукції від постачальників, то цього більш ніж достатньо. Важливо, коли компанія, що виробляє премікси, має свою експериментальну базу, де може тестувати свою продукцію. Таким чином, вона розумітиме краще потреби свого клієнта. 

Обов’язково слід звертати увагу на спеціалістів, які працюють у компанії. Дуже важливо, щоб у них була професійна і злагоджена робота. Якщо персонал кваліфікований і знає, що робить, то результати їх роботи обов’язково відбиватимуться на якості продукції, яку вони виробляють. 

Зауважуйте на наявність сировини для виготовлення преміксу на заводі. Її наявність у достатній кількості говорить про те, що підприємство зможе виготовити за потреби екстразамовлення. Зокрема я обов’язково б звертав увагу на наявність системи мікродозування на виробництві. Для преміксного виробництва це дуже важливий показник, що говорить про можливість виготовлення продукції з чітким складом. 

На підприємстві має бути чітка контрольованість процесів. Говорячи про контрольованість процесів, я маю на увазі автоматизацію виробництва. Оскільки для виготовлення якісної продукції важливою є мінімізація впливу людського чинника на виробництво. Усі процедури, за якими функціонує завод, мають бути виписаними, і вони повинні бездоганно працювати. 

Також кожне виробництво обов’язково повинно мати відповідну сертифікацію. 

Чи є зв’язок між тим, як давно побудовано завод із виробництва преміксу та якістю продукції, яку він виробляє? Тобто чи можна сказати, що краще надавати перевагу нещодавно побудованим заводам, бо вони впроваджують найсучасніші технології й установлюють обладнання останніх поколінь? 

— Так, звичайно, що такий зв’язок є. Проте кожний виробник, який хоче бути конкурентоздатним і мати свою частку ринку, не стоїть на місці — проводить модернізації, впроваджує нові технології, щоб виробляти якіснішу продукцію. Наприклад, дедалі частіше нині можна побачити підприємства, де проводять гомогенні змішування компонентів, мікродозування тощо. Тому незалежно від того, скільки компанія працює на ринку, варто дізнаватись про те, за якими технологіями вони працюють: якщо вони застарілі, відповідно, вона не зможе виробляти такого рівня якості продукцію, як надсучасні виробництва. 

Говорячи про сучасні технології в преміксному виробництві, про що насамперед ідеться? 

— Передусім сучасне виробництво є максимально автоматизованим, із мінімальним впливом людського чинника. Це виробництво, що має мікродозування компонентів від 5 г, високу точність змішування (98+%), низку сучасних лабораторій. 

Чи трапляється на вітчизняному ринку фальсифікація преміксної продукції? Як часто можуть траплятися випадки, коли склад отриманої продукції не відповідає заявленому виробником? 

— Фальсифікати швидше не трапляються, проте все ще часто можна натрапити на продукти, що мають невизначене походження. Найчастіше — це сірий імпорт. Купуючи таку продукцію, ви не маєте ніяких гарантій щодо її якості, а також не маєте впливу на її постачальника. Я завжди рекомендую робити закупи в того підприємства, що надає офіційні гарантії, сертифікати якості з мокрими печатками. Тобто, як я вже казав, співпрацювати з максимально відкритою компанією, яка до того ж буде надавати технологічний супровід і відповідати за якість своєї продукції. 

Як господарствам, які не мають своїх дослідних лабораторій, оцінити якість преміксу, який вони купують? Чи є для цього зовнішні критерії? 

— Це можна зробити за допомогою досліду, який ставлять у господарстві з контрольною й дослідними групами. Аналізуючи результати цих дослідів, підприємство може отримати інформацію про якість продукту, який він застосовував. Тобто тварина найкраще покаже, якої якості продукцію вона споживала. Такі дослідження будуть дуже корисними для господарств. Оскільки кожне з них має свої особливості й специфіку, відповідно, те, що чудово працюватиме в одному з них, може виявитись менш корисним для іншого. 

Розкажіть детальніше про ваш завод. У чому його особливість і конкурентні переваги? Що відрізняє ваше виробництво від йому подібних? 

— VITAGRO Nutrition — сучасне високотехнологічне виробництво кормів і кормових добавок. Ми закінчили будівництво нашого заводу з виробництва преміксів 2023 року. У серпні закінчили всі пусконалагоджувальні роботи. Потужність нашого заводу — чотири тонни готової продукції (преміксів або концентратів) на годину. 

На нашому заводі встановлено найсучасніше обладнання й впроваджено провідні технології виготовлення преміксів. Ми можемо забезпечити мікродозування сировини від 5 г, найвищий рівень гомогенності змішування, що робить нашу продукцію висококонкурентною. На нашому виробництві є автономні лінії та впроваджена можливість уведення препаратів класу кокцидіостатикв у продукцію для птиці. Завдяки вдалим технологічним рішенням ми досягли того, що ці препарати не можуть потрапляти в продукти, призначені для свиней чи ВРХ. 

На нашому виробництві впроваджено високий рівень контролю якості. Лабораторія на нашому підприємстві — то окремий підрозділ. Там здійснюють контроль якості технологічних процесів, а також вхідної сировини та готової продукції. Ми впровадили трирівневу систему контролю якості на підприємстві: проведення лабораторних аналізів безпосередньо на виробництві, за переходу з виробництва на склад і останній — перед відвантаженням клієнту. Перший рівень перевірки — це техніко-зоотехнічний аналіз усієї вхідної сировини. Розташовується цей підрозділ лабораторії на в’їзді на завод. Сировина, яка не відповідає найвищим критеріям якості, не може потрапити на наші виробничі лінії. Також у нашій хімічній лабораторії ми визначаємо якість інгредієнтів. 

У нас є можливість ставити досліди в господарствах нашої групи компаній. Тому ми одразу можемо досліджувати ті чи інші інновації на своїх фермах, перш ніж пропонувати їх на загальний ринок. 

Нашими конкурентними перевагами є: інноваційність, можливість тестування продукції на власних потужностях, унікальна система контролю якості. Все це дає змогу виробляти продукцію високої якості, яка повністю відповідає очікуванням наших клієнтів і допомагає їм отримати бажану продуктивність тварин і реалізувати максимально їх генетичний потенціал.