Основа молочності
Завдяки новому підлоговому покриттю в АФ «НАПАДІВСЬКА» збільшились надої та поліпшився стан корів.
Практикою доведено: високі надої корів — не лише заслуга генетики та годівлі, а й умов утримання. Чим комфортніше тварині, тим вона здоровіша, а отже, може більше реалізувати потенціал продуктивності, що закладався впродовж десятиліть. Якісне підлогове покриття — одна з головних складових комфортного утримання тварин, від якої безпосередньо залежить і стан здоров’я корів, і їхня продуктивність. Традиційно тваринники обирають між бетоном, деревом, цеглою, гумою, піском чи соломою для облаштування підлоги корівників. Утім, промисловість пропонує фермерам усе нові рішення. У ПСП «АГРОФІРМА «НАПАДІВСЬКА» на Вінниччині обрали ЕВА-підстилки. Як це вплинуло на загальний стан корів і їхню продуктивність, розповів директор підприємства Сергій Петренко.
— Пане Сергію, розкажіть коротко про своє господарство. Які умови утримання створили для корів?
— Наша молочна ферма має 1360 голів ВРХ, з яких 510 дійних корів. Утримання прив’язне. Торік надій на фуражну корову становив 8560 л, щодня доїмо по 15 тис. л молока, тобто в середньому на корову — до 30 л. Маємо два молокопроводи.
Поступово поліпшуємо утримання корів. Так, повністю відійшли від дерев’яного приміщення, основні матеріали тепер — бетон і метал. Установили витяжки-коньки, які забезпечують примусову вентиляцію в корівнику — тепер там немає неприємного запаху. Окрім того, замінили бетон на кормовому столі плиткою — колись побачив таке за кордоном. Адже кислий корм роз’їдає бетон, і його частинки поступово накопичуються в шлунку корови, вони хворіють.
Повністю замінили підлогу в приміщеннях для дійних корів та у відгодівельнику для бичків. Раніше там була цегляна підлога, тепер — теплі, м’які та завжди сухі мати-підстилки. Проблема була в тому, що, коли корова стає на передні ноги, твердою цегляною підлогою копита підбиваються, а цегла під дією сечі викришується, лускається, утворюються ями, підлога просідає — це для корів створює багато проблем, вони погано ходять, хворіють. Та й цегли надовго не вистачає. Головне — вона тверда, завжди холодна та мокра від сечі. А корова — це фабрика, яка виробляє молоко, відповідно, їй потрібно забезпечити комфорт. От завдяки матам ми його забезпечуємо.
— Чому обрали саме мати-підстилки?
— На сьогодні, я вважаю, альтернативи матам немає. Ні бетон, ні цегла, ні дерево їх не замінить. Навіть дошка від сечі набрякає і постійно мокра. Мати ж не слизькі, пористі. Корова лягає на м’яке, тепле. Мат завжди сухий, бо гній регулярно прибирають, і корова в чистоті, теплі, сухості, їй зручно і лежати, і вставати. А корова до 60% часу доби лежить і жує жуйку, встає тільки поїсти й доїтися.
— Як ви дізналися про мати-підстилки? Як обрали виробника?
— І про мати дізнався, і виробника знайшов через Інтернет. З’ясував, що нині є інноваційні ЕВА-підстилки з етиленвінілацетату — спіненого полімеру, що в п’ять разів легший за гуму та в чотири рази — за ПВХ. Цей матеріал завдяки високим гігієнічним й амортизаційним властивостям використовують у медицині, спорті, взуттєвій промисловості, для виготовлення дитячих іграшок і різного виду покриття підлоги.
ЕВА-мати є різних виробників, але я обрав вітчизняного. Адже нам треба підтримувати вітчизняного виробника. Окрім того, вони вдвічі дешевші за іноземні, а держава ще й компенсує 25% вартості обладнання вітчизняного виробництва. Вітчизняні мати в нас уже три роки, раніше у двох корівниках постелили польські, ще в одному — німецькі. І вони нічим не відрізняються від наших. Три місяці тому ми ще в одному корівнику замінили підлогу на вітчизняну ЕВА-підстилку, через місяць-два будемо ще два корівники реконструювати, стелити мати вітчизняного виробника. Я ними задоволений.
— Як ЕВА-підстилки впливають на комфорт корів?
— Коли корови відпочивають на матах, травматизму нема. Бо на бетонній підлозі копита корів постійно підбиваються, тож лікарям доводиться їх постійно вичищати, обрізати. Також колінні суглоби травмуються, коли корова встає, а це відбувається 10–20 разів на добу. Коли була цегляна підлога, 10–15% стада мали проблеми з кінцівками, зокрема й колінними суглобами.
Окрім того, що ми утримуємо корів на матах, так на літо випускаємо корів на обори з ґрунтовим покриттям. Так відійшли від проблем із ногами.
— Чи помітили зміни в поведінці тварин після встановлення підстилок?
— Однозначно тварини стали спокійнішими. Відповідно, почали більше поїдати корму, а значить, давати більше молока — як мінімум на 1–2 л.
І не лише корови стали спокійнішими, а й бички на відгодівлі. Коли бичків утримували на цегляній підлозі, вони були агресивними, постійно штовхалися. А тепер вони наїлися та й лежать, тільки жуйку жують. Тож ми помітили, що добові прирости збільшились.
— Чи важко встановлювати ці підстилки? Які рекомендації ви б дали іншим фермерам, що планують їх використовувати?
— Перш ніж кріпити мати, слід залити бетонну стяжку. Мат (розміром 180 . 125 см завтовшки 25 мм) кріпиться тільки під передніми ногами корови трьома дюбелями із шайбами під ними — щоб дюбель не прорізав матеріал. Таким чином мат можна легко зняти й почистити під ним. Зазвичай ми це робимо, коли переводимо корів на зимове/літнє утримання та проводимо дезінфекцію приміщення.
Так, з часом мати трохи просідають, адже в нас великі корови — 600–700 кг. Тому робимо між матами зазор 3 см, а в кінці мата, біля гнойового жолоба — 5 см. Цих зазорів достатньо, щоб забезпечити однаковий рівень просідання.
— Які особливості догляду за ЕВА-підстилками?
— Чистимо мати тричі на день. Робити це нескладно — совком із рівної м’якої поверхні легко прибираються калові маси. Раніше цегляну підлогу було набагато важче й у 2–2,5 раза довше чистити.
— Чи виправдали нові підстилки ваші інвестиції? Чи бачите ви економічну вигоду від їх застосування в довгій перспективі?
— Вартість ЕВА-підстилки важко порівняти з іншими варіантами. Вона відносно недешева, зважаючи й на необхідність робити бетонну стяжку. Проте комфорт тварини, поліпшення стану здоров’я, збільшення надоїв вже за рік окупає витрати. Навіть якщо прибавка молока 1 л на день, тобто 300 л на рік, то виходить 300 х 18 грн = 5400 грн маємо додаткового прибутку від корови.
А ще ж треба враховувати поліпшення її стану здоров’я. Тепер менше коштів витрачаємо на лікування, розчищення копит, оплату роботи спеціалістів тощо.
Тому однозначно альтернативи ЕВА-підстилкам немає. Тепер будемо стелити мати й у приміщеннях для молодняку.