Інтерв'ю

Органічні огірки й томати під склом сертифікованого підприємства «Органічна Теплиця»

Органічні огірки й томати під склом

Олександр Ясинський
cпіввласник ПП «Органічна Теплиця» (ТМ «Терра»)

Історія ПП «Органічна теплиця» почалася доволі нетрадиційно. Господарство стало донькою великого материнського виробництва, що спеціалізується на переробці зерна. Відходи переробки потребували утилізації, тож власники вирішили генерувати за їх допомогою пар, а надлишок тепла спрямувати на тепличне господарство. Що з цього вийшло, читайте далі.

Олександр Ясинський

Співвласник органічного сертифікованого підприємства ПП «Органічна Теплиця» (ТМ «Терра») Олександр Іванович Ясинський та провідний агроном Олександр Костин розповіли, як вони вирощують органічну продукцію в скляній теплиці антрацитівського типу на площі 0,5 га й поділилися досвідом покращення якісних показників ґрунту.

–– Олександре Івановичу, як ви почали займатися органічними овочами?

–– Наше основне підприємство (ТОВ «Терра») знаходиться у м. Первомайський Харківської області. Ми займаємося переробкою зернових: виробляємо крупи, пластівці, супи. У нашому асортименті –– великий набір каш миттєвого приготування з різноманітними наповнювачами. Готову продукцію, окрім українського ринку, постачаємо у 53 країни світу.

Для основного виробництва завжди було проблемою утилізувати відходи, які лишаються після переробки зерна (вівса, проса, гречки тощо). У певний момент проблема стала критичною, адже обсяги виробництва маємо значні, тож зернову лузгу нам просто нікуди було вивозити. Щоб вирішити питання з утилізацією, 12 років тому ми встановили біокотельню, яка виробляє пар для виготовлення пластівців. Оскільки споживати весь обсяг виробленого пару ми не могли (його було забагато), то ухвалили рішення придбати теплицю, яка б стала споживачем надлишкового тепла. Так ми стали власниками антрацитівської теплиці й почали займатися вирощуванням овочів.

Тепличний комплекс ПП «Органічна теплиця» розташований безпосередньо біля основного виробництва ТОВ «Терра»

–– Яку площу займає теплиця, які її параметри?

–– Довжина теплиці становить 100 м, ширина –– 50 м, робоча висота –– 2 м, висота в коньку –– 3,7 м. Загальна площа тепличного господарства –– 0,5 га.

–– Наскільки значні інвестиції довелося вкласти у вирощування органічних овочів?

–– На придбання теплиці та її модернізацію ми витратили близько 10 млн грн. За 5 років вкладені кошти ще не окупили. Витрачатися довелося на металеві конструкції, скло, підземні резервуари для збору дощової і талої води з теплиці, підігрів ґрунту, обігрів теплиці, ґрунтосуміш, систему подачі води тощо.

–– Які культури вирощуєте?

–– Раніше багато експериментували, вирощували томати різного типу й кольору: рожеві, чорні, жовті, червоні. Один сезон вирощували зелень: листові салати, салат-ромен, базилік (двох видів), петрушку, руколу, мали в асортименті також перець солодкий кубоподібний, баклажани. На старті проєкту технологія вирощування органічних овочів нами не була належно відпрацьована, а застосовувати хімічні пестициди ми не могли. Оскільки виникли проблеми зі шкідниками та хворобами, відмовилися від деяких культур. Тим більше, перець і баклажани для гарного росту й плодоношення потребують певного температурного режиму, мікроклімату, відмінного від томатів і огірків. Забезпечити усе це було доволі складно, тому методом проб та помилок ми вийшли на дві культури, які наразі для нас економічно виправдані. Нині вирощуємо лише огірки (гібрид Атлет F1) і два види томатів: чері (гібрид Сакура F1) та коктейльний (Мопс F1). Вони доволі лояльні до умов у нашій теплиці, менше уражуються хворобами.

Господарство зосередилося на вирощуванні огірків і томатів

–– Для органічних теплиць важливий стан ґрунту, як його готували до вирощування?

–– Ґрунт почали готувати за декілька років до запуску теплиці. Спочатку з усього периметру теплиці, з глибини 0,5 м вивезли ґрунт, зробили дренажну систему –– піщаний прошарок, щоб коренева система рослин не перезволожувалася. Далі встановили обладнання для підігріву ґрунту, після того завезли кінський перегній, перегній від ВРХ та органічний чорнозем. Чорнозем ми брали зі штучно створених відвалів, ярів, які були утворені у період промислового будівництва нашого міста. Ми відшукали старожилів, які нам показали місця, куди централізовано зсипали ґрунт у період закладання фундаменту під багатоповерхові будівлі. За таких умов ми швидко отримали органічний сертифікат. Перші пів року нам знадобилися, щоб провести сертифікацію ґрунту, і ще пів року пішло на отримання сертифікату на вирощування органічної продукції.

Підготовка ґрунту –– доволі затратна частина вирощування для органічного тепличного господарства, вона зайняла друге місце за обсягом інвестованих коштів після спорудження та обладнання теплиці. Підготовлену ґрунтову суміш ми заселили каліфорнійськими черв’яками. У минулому році, щоб покращити структуру ґрунту, додатково внесли перліт торфоорганічний.

Робота з ґрунтом є важливою частиною нашого виробничого процесу. Декілька разів на рік ми проводимо аналіз ґрунту на вміст макро- та мікроелементів, співпрацюємо із фахівцями Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського (м. Харків). Крім того, щороку ґрунт у теплиці поповнюється спеціальною ґрунтовою сумішшю, яку ми купуємо для вирощування розсади (ЧП «Конкин», м. Городище, Чернігівська обл.) і, відповідно, вона разом із висадженою розсадою залишається в теплиці. Обсяг чималий: приблизно 10–11 т (ми висаджуємо 10 тис. рослин двічі на рік, обсяг субстрату для однієї рослини –– 0,5 л).

–– Чи проводите мікробіологічний аналіз ґрунту?

–– Так, лабораторія інституту досліджує наявність у ґрунтовому субстраті корисних грибів. Цікаво, що з часом завдяки нашим зусиллям показники ґрунту не лише не погіршуються, а й навіть покращуються.

–– Яку площу займають огірки, яку – томати?

–– У першому обороті (який ми висаджуємо в грудні) акцент робимо на огірках, у співвідношенні 75% огірків і 25% томатів. Огірки починають плодоносити через 60–65 днів, а томати –– на 95–100 день.

У червні на місці огірків висаджуємо томати для другого обороту, період плодоношення яких починається на 60–70-й день і триває до кінця листопада.

Олександр Костин з урожаєм огірків

Томати, висаджені в грудні, теж продовжують вегетаційний період до кінця листопада. За період вегетації, що триває майже 11 місяців, рослини виростають до 15 м, тому потребують спеціального догляду й застосування технологічних прийомів для рослин подовженого обороту.

Ми усвідомлюємо, що на частині площі вирощуємо томати в монокультурі, але за час вирощування не спостерігали жодних негативних наслідків. У нас фактично немає іншого виходу. Відвести площу під пар чи вирощування сидеральних культур ми не можемо, оскільки фактично увесь рік у нас триває виробничий процес. Ми маємо дотримуватися договірних зобов’язань із торговими мережами, а це певні об’єми, своєчасні поставки, відповідна якість товару.  

–– За якою схемою висаджуєте рослини?

–– Для обох культур (томатів і огірків) ширина міжряддя становить 1 м. Відстань між рослинами в ряду –– 25–30 см. Щільність розміщення рослин –– 2,6 шт. на 1 м2 опалювальної площі.

–– Все-таки монокультура –- це ризики, потрібна ретельна дезінфекція теплиці в періоди між циклами вирощування. Чи приділяєте цьому увагу?

–– Звісно, це важливий технологічний момент. Після збирання рослинних решток та соломи, яка не встигла мінералізуватися (нею мульчуємо рослини в ряду), проводимо обпалювання паяльною лампою металевих конструкцій, стовпчиків, опалювальних трубок, піщаних доріжок. Після цього проводимо обробіток ґрунту мотоблоком на глибину 10–15 см. Перед висаджуванням розсади покриваємо ґрунт у рядах 10-сантиметровим шаром соломи та проводимо санацію ґрунту мікробними препаратами, дозволеними в органічному виробництві. Після висаджування розсади ґрунт залишаємо в спокої: під товстим шаром соломи бур’яни не ростуть, розпушування також не потрібне.

–– Яка система живлення рослин, адже в органічного виробника вибір препаратів для живлення обмежений?

–– Усі необхідні елементи наші рослини засвоюють із ґрунту, а також із поливної води. Передусім це відбувається за рахунок діяльності корисних мікроорганізмів та завдяки мікоризі. Лише в окремих випадках, коли рослини перебувають у стресовому стані (коли тримаються високі температури у літній період або коли недостатнє освітлення взимку чи навесні) проводимо 1–2 рази обробку мікробними препаратами відомих українських компаній та мікроелементами (препаратами компанії ТОВ «НВК Аватар»).

Томат — друга основна культура для ПП «Органічна теплиця»

–– У чому полягає унікальність поливної системи вашого тепличного комплексу?

–– Ми збираємо всю дощову і талу воду з поверхні теплиці. Через спеціальні відводи вода надходить у підземні бетонні резервуари об’ємом 190 м3. Далі вода насосом подається в танкери, встановлені в теплиці, де вона підігрівається й через систему крапельного поливу подається до рослин. Цієї кількості води нам повністю вистачає взимку та в першій половині весни. Паралельно з цим маємо свою свердловину, з якої теж за потреби беремо воду для поливу. Вода зі свердловини, відверто кажучи, не зовсім придатна для поливу через високу мінералізацію, тобто наявність великої кількості солей. Раніше через полив такою водою в рослин знижувався імунітет, з’являлися хвороби. Після того, як ми встановили обладнання для очищення води, проблеми припинилися.

–– Який поливний режим застосовуєте?

–– У період вирощування розсади поливи здійснюємо вручну, по 100 г на рослину один раз на два-три дні. У літній період рослини томатів за добу споживають до 3 л води, рослини огірків –– до 4 л, отже, максимальна поливна норма становить 30–40 м3. Усе це, звісно, умовно, оскільки частота й кількість поливів залежить від погодних умов, фази росту та розвитку рослин, температури й вологості повітря. Наявність 10-сантиметрового шару соломи в рядах між рослинами в рази зменшує випаровування з поверхні ґрунту, завдяки чому зрошувальні норми зменшуються. Головне –– підтримувати вологість ґрунту на рівні 80–95%. Початок поливів визначаємо органолептичним методом.

–– Розсаду вирощуєте власними силами?

–– Так, вирощуємо самостійно. Насіння перед висаджуванням у касети на одну добу замочуємо у воді. Після сівби поливаємо, з моменту появи сходів проводимо досвічування натрієвими лампами 24 години на добу. Досвічуємо весь розсадний період, мірою розвитку рослин досвічування поступово зменшуємо до 12 год./добу.

–– Також у вирощуванні розсади важливо дотримуватися певного температурного режиму. Так, нічну температуру не опускаємо нижче 18–19 0С, вдень підвищуємо температуру до 22–23 0С. Перед висаджуванням розсади, за 7–10 днів, субстрат насичуємо спеціальним мікробним розчином, основний компонент якого –– гриби роду Trichoderma. Для цього, а також для захисту рослин від шкідників, застосовуємо препарати компаній «БТУ-Центр», «Черкасибіозахист» та ІТІ «Біотехніка».

–– Яка наразі ситуація з хворобами?

–– Ми досягли мікробіологічного балансу в ґрунті. Наявна ґрунтова мікрофлора сама виробляє антибіотичні речовини, пригнічує патогенів. За рахунок цього працює система, у цьому її унікальність. Одного разу в аналізі ґрунту лабораторія зафіксувала залишки антибіотичних речовини. Це при тому, що для органічних підприємств застосовування хімічних пестицидів і антибіотиків неприпустиме. У контролюючих органів виникли питання, постали відповідні проблеми. Ми й самі не розуміли, як антибіотики могли потрапити в ґрунт, який був відібраний на аналіз агрохімічною лабораторією.

–– Більш ретельне дослідження ґрунтового зразку надало пояснення. Як з’ясувалося, лабораторія виявила природний антибіотик, який є продуктом життєдіяльності корисних грибів. Згодом ми знайшли підтвердження цьому факту в наукових публікаціях. Завдяки створеному мікробіологічному балансу наші рослини мають достатню стійкість до хвороб, лише на стадії завершення життєвого циклу на огірках з’являються прояви справжньої борошнистої роси.

–– Чи передбачена в теплиці автоматизація виробничих процесів?

–– Так, у нас установлені електронні датчики температури повітря й температури ґрунту, які виведені на мобільні прилади агронома та керівника (контроль за цими показниками особливо важливий у зимовий період), установлена також система відеоспостереження.

–– Яка ціна реалізації продукції і як вона змінюється протягом року?

–– Перший урожай огірків збираємо в лютому, тоді ж починається торгівля з максимальних цін. Поступово з березня ціна знижується. Влітку вона мінімальна, а з вересня йде нова хвиля цінового підйому, і в жовтні ціна сягає максимальних показників. Так, гуртова ціна на наші органічні огірки ранньої весни та пізньої осені становить 100–120 грн/кг, влітку –– 30–40 грн/кг. Органічні томати на початку плодоношення коштують 250 грн/кг, у літні місяці їхня ціна зменшується до 80–90 грн/кг, восени знову піднімається до 230–250 грн/кг. Така динаміка тримається останні два роки.

–– Як організована реалізація продукції?

Ми виробляємо елітну продукцію, яка має високі якісні показники. Продаємо наші органічні овочі через такі торгові мережі, як «Ашан», Le Silpo, «Сільпо», Spar, «Класс», «Восторг». Рік тому в торгових мережах зменшилися обсяги продажу, тому ми почали організовувати продаж через інтернет, адже цей напрям сьогодні активно розвивається.

У зв’язку з цим плануємо трохи переорієнтуватися під інтернет-споживача. Було б добре розширити асортимент овочевої продукції, щоб споживач був забезпечений більш широкою лінійкою органічних товарів. На сьогодні ми значно краще орієнтуємося в технологіях вирощування органічних овочів, набули відповідного досвіду, тому змінюємо курс на диверсифікацію.

–– Які культури плануєте вводити в сівозміну?

–– Хочемо повернутися до вирощування рожевих і жовтих томатів, можливо, спробуємо знову перець і баклажани. Узагалі, плануємо провести опитування представників торгових мереж та інтернет-покупців і тоді вже остаточно визначитися з переліком культур.

–– Чи розглядаєте такі культури, як редиска, рання капуста?

–– Ці культури менш урожайні, крім того, вирощувати їх у нашій теплиці економічно невигідно: теплиця в нас висока, тому більш раціонально займати не тільки площу, а й об’єм споруди. Для редиски й капусти більше підходять плівкові конструкції.

Колектив ПП «Органічна теплиця»

–– Яка культура більш рентабельна: томати чи огірки?

–– Для нас рентабельніші огірки, тому в першому обороті вони займають більшу площу, мають вищу врожайність і на них більший попит. Томати чері та коктельний мають меншу врожайність порівняно з огірками.

А от сказати, яка культура складніша у вирощуванні, важко. І томати, й огірки мають свої особливості й відмінності. Важливо, щоб робітники в теплиці усвідомлювали, що вони роблять і для чого це потрібно. Наприклад, вони мають знати, як правильно пасинкувати рослини, як їх підв’язувати, коли видаляти зайві листки тощо. Слід враховувати всі нюанси, знати тонкощі вирощування, лише тоді можна мінімізувати ризики й отримати бажану врожайність.

–– Який річний валовий збір овочевої продукції у вашому господарстві?

–– Ми збираємо 70–80 т огірків і 60 т томатів, разом виходить 140–150 т органічних овочів на рік.

–– Чи маєте проблеми з персоналом?

–– Так, є певні проблеми із залученням на фізичні роботи чоловіків. Переважно в нас робітники передпенсійного віку, а молодь запросити доволі складно.

 Наразі у виробничому процесі задіяні 20 робітників. Маємо багато ручної праці як у самій теплиці з рослинами (пасинкування, підв’язування), так і з готовою продукцією  (треба носити ящики з овочами тощо).

Тим не менше, плануємо активно працювати далі й розвиватися, адже бачимо перспективу і хочемо розширити площу закритого ґрунту до 6 га.