Інтерв'ю

Надійність у тренді

Андрій Януш
керівник українського представництва компанії STELA Laxhuber GmbH

Український ринок робить ставку на високотехнологічні рішення для промислового сушіння зерна

Рентабельність агробізнесу дедалі більше залежить від його здатності вибудувати високопродуктивні виробничі процеси й ефективно працювати навіть в екстремальних умовах. А тому ринок робить ставку на високотехнологічні рішення й надійне обладнання. Інше питання — чи готові клієнти платити премію за якість і які технології мають найвищий потенціал.

Про реалії і тренди говоримо з Андрієм ЯНУШЕМ, очільником українського представництва компанії STELA Laxhuber GmbH — знаного виробника промислових технологій для сушіння зерна.

— Цей рік був для нас дуже успішним, напевне одним із найуспішніших за всю діяльність нашого підприємства в Україні, — каже Андрій Януш. — Ми реалізували багато проєктів. Кілька з них тривали одночасно, тому монтажі й шеф-монтажі були на найвищому рівні таймменеджменту і продуктивності, а кілька клієнтів навіть самостійно монтували обладнання під патронатом шеф-монтажників STELA. Цьогоріч компанія реалізувала чимало цікавих проєктів на Західній Україні: два — з використанням біопалива, два — на зрідженому газі й ще кілька — з використанням природного газу. Загалом формується дедалі більший попит на енергоефективні сушарки, що працюють на альтернативних енергоносіях.

— Чи взаємодієте з українськими виробниками такого обладнання?

— Так, маємо кілька спільних проєктів із виробниками теплогенераторів, зокрема, з компанією TEFF з Одеси. Цьогоріч був також цікавий проєкт із компанією «Греко Груп» із Вінниці.

— А чого сьогодні хоче клієнт-аграрій?

— Бачимо, що в останні роки популярність нашого обладнання зростає. Ми не найдешевші на ринку, але в нас є свої клієнти, для яких важлива якість і реальні показники з продуктивності сушіння, надійність обладнання, можливість зняття високої вологи за один прохід.

— Сервісні послуги надаєте?

— Звісно! Ми суттєво розширили цей напрям, щоб у сезон оперативно реагувати на потреби клієнтів. Маємо вже три склади запчастин — у Тернополі, Києві й Кролевці. Тепер формуватимемо ще одну сервісну службу (в західному регіоні) в кооперації з одним із наших партнерів. Надалі надаватимемо сервісні послуги як власними силами, так і в кооперації з нашими дилерами. Пропонуємо також обслуговування сушарок перед початком сезону.

— Які інноваційні рішення пропонуєте?

— Передусім — це обладнання Bi-turbo з двома пальниками на різних рівнях, що дає можливість використовувати різні температурні режими для верхньої зони сушіння. Оскільки повітряні потоки рухаються у різних напрямках у верхній і нижній частинах сушарки, таке рішення сприяє покращенню якості зерна і зменшує викиди пилу й вуглекислого газу. Як засвідчило тестування наших сушарок незалежною німецькою лабораторією DLG, під час сушіння кукурудзи (з 32 до 14% за мінусової температури навколишнього середовища) споживання природного газу становило 1,0 кубометра на тонновідсоток.

— Ви декларуєте дружні до зерна технології

— Так. Ми не застосовуємо високих температур за високої початковій вологості. Зокрема, Bi-turbo дозволяє використовувати у верхній частині сушарки під час сушіння кукурудзи з високою вологістю температури 90–100 градусів. Тож на виході якість зерна буде високою.

— Чи змінилися клієнти за 12 років життєпису STELA в Україні?

— У перші роки нашої діяльності ми здебільшого отримували запити від великих компаній і агрохолдингів. Утім, сьогодні нашими сушарками активно цікавляться ті, хто має в обробітку не надто великий (за українськими мірками) земельний банк — від 1 до 10 тис. гектарів. З відкриттям ринку землі ми очікуємо пожвавлення інтересу до будівництва власних потужностей і з боку тих фермерів, що вирощують сільгосппродукцію на 100 га ріллі.

— Як, на вашу думку, надалі розвиватиметься український агросектор?

— Великі компанії вкладатимуть у перероблення, а малі намагатимуться побудувати власні елеватори, щоб бути незалежними й мати можливість продати зерно за найвигіднішою ціною. А ми можемо запропонувати їм різні дієві рішення: і мобільні сушарки, і стаціонарні — залежно від потреб і запитів господарства.