Команда — головний чинник ефективної роботи
Стратегічне завдання агрохолдингу VITAGRO — нарощення поголів’я, тому здоров’я й довговічність використання тварин у стаді — у пріоритеті
У спіх там, де уперто та послідовно рухаються до поставленої цілі. Так і в Групі компаній VITAGRO — одному з найбільших виробників сільськогосподарської продукції в Західній Україні. Про те, як команді агрохолдингу вдається ефективно розвивати молочне скотарство й отримувати задоволення від роботи ми розпитали в Петра Лабазюка, генерального директора групи компаній VITAGRO.
— На тлі не вельми сприятливих часів для молочного бізнесу VITAGRO демонструє позитивну динаміку розвитку молочного скотарства. Унаслідок чого працюєте ефективно?
— Розвиток молочного скотарства є одним із головних напрямів діяльності Групи компаній VITAGRO. Ми наростили загальне поголів’я до понад 5 тис. голів великої рогатої худоби, з яких 2,7 тисячі — фуражні, і поки що не плануємо вносити якісь концептуальні зміни в скотарство. Наше головне завдання — забезпечувати стабільну роботу ферм у нинішньому форматі й отримувати максимальний економічний результат.
Надважливим чинником ефективної роботи є команда. Нам вдалося укомплектувати штат працівників — майже 300 людей і зупинити плинність кадрів. Компанія конкурентна щодо заробітної платні, ми постійно її коригуємо відповідно до умов на ринку молочного скотарства. Зарплата кожного працівника ферми — від доярки до управителя — містить ставку і перемінну частину, яка залежить від кількості та якості виробленої продукції. Тож наша мотиваційна модель — проста і прозора: чим більше надоїли молока — тим більше отримали. Верхньої межі немає.
На мою думку, найдієвіша мотивація — створена нами атмосфера взаємодовіри та згуртованості, чітко сформульовані цілі й планові показники, а також можливості для їх досягнення; матеріальна винагорода за досягнення мети й відчуття внутрішнього щастя. Нам не по дорозі з людьми, які не розуміють нашої мети та як її досягти.
— Досконалість не має меж. Але які реальні планові показники для ферм VITAGRO і як їх досягаєте?
— Компанія має амбітні цілі. Щоб їх досягти, ми ставимо плани виробничих показників кожного року вищі, ніж попереднього. Цього року плануємо виробити понад 21 тис. тонн молока.
Задля зростання валової продукції всі зусилля спрямовуємо на створення комфортних умов для тварин і складення раціону, який відповідає всім фізіологічним потребам корів. Для цього маємо сучасну матеріально-технічну базу, заготовляємо власні якісні корми, вчасно закуповуємо інші корми, балансуємо раціони відповідно до фізіології та продуктивності корів.
— Чи вдається оптимізувати виробничі затрати?
— Ми тримаємо на контролі такі показники, як операційний прибуток і операційна собівартість. Оскільки в структурі операційної собівартості годівля становить понад 60%, витратам на неї приділяємо особливу увагу. Протягом місяця та за підсумками цього періоду аналізуємо витрати кормів на одиницю виробництва молока за допомогою спеціальних кормових калькуляторів. Разом з економічною службою тримаємо руку на пульсі в питанні цін на корми й намагаємося дотримуватися планових показників собівартості кормів і виробленої продукції.
Задля здешевлення собівартості годівлі ферми переходять на силосний тип годівлі в основних кормах.
— Найменша помилка в заготівлі силосу може призвести до суттєвих втрат. Маєте якісь лайфхаки, як цього уникнути?
— Якщо агропідприємство прагне мати рентабельне молочне тваринництво, то має приділяти максимальну увагу заготівлі якісного силосу й сінажу. Тому колегам можу порадити не забувати приказку: «Один день годує рік». Тобто, коли настав час закладати корми, всі працівники повинні бути максимально мобілізовані.
Потрібен чіткий менеджмент і серйозне планування кожного етапу заготівлі кормів — від фази й висоти скошування рослин, вологості, якості подрібнення, трамбування маси, ефективності інокулянту до забезпечення герметичного зберігання. Тобто для отримання максимального результату потрібна злагоджена командна робота трьох виробничих служб — агрономічної, інженерної й тваринницької, і чітке виконання всіх операцій. Також повинен бути грамотний економіст, який допоможе мінімізувати виробничі витрати. Тому ми ретельно плануємо та бюджетуємо заготівлю кормів. А постійний діалог дозволяє нам контролювати й аналізувати поточну ситуацію, уникати помилок.
— Що вдалося покращити в організації годівлі?
— Потрібно усвідомити одну просту річ: для стабільного росту продуктивності корів важливо приділяти максимум уваги їх здоров’ю. А для цього — забезпечити якісними кормами.
Власне виробництво кормів дозволяє контролювати кожен етап їх вирощування й заготівлі, гарантувати якість кінцевого продукту. Тому в структурі посівних площ ми маємо поля під вирощування люцерни на сінаж і кукурудзи на силос. Для заготівлі силосу для кожної ферми підбираємо спеціальні гібриди кукурудзи з ФАО відповідно до ґрунтово-кліматичних умов поля, силосуємо згідно з технологією, що дозволяє зберегти максимальний рівень крохмалю й мінімальну кількість важкоперетравлюваної клітковини. Ці чинники забезпечують здоров’я тварин.
Паралельно ми постійно моніторимо стадо: групуємо тварин, відстежуємо їх фізіологічний стан, проводимо УЗД-обстеження, відтворення проводимо відповідно до схем синхронізації. Усі процеси складено у вигляді технологічної карти, кожна операція має бути проведена в конкретний день і час.
— Кількість лактацій — красномовний показник. Завдяки чому продовжуєте «трудовий вік» корів?
— Комплексний підхід до організації роботи — від кормозаготівлі до ефективного керування фермою через якісний менеджмент — дозволяє нам експлуатувати тварин тривалий час і зберігати здоров’я. А міцне здоров’я — це багато якісного молока.
На цьому етапі в середньому на наших фермах корів використовуємо більше як три лактації. Це не ідеальний показник, і ми прагнемо його поліпшити.
Стратегічне завдання компанії — нарощення поголів’я, тому здоров’я й довговічність використання тварин у стаді є для нас пріоритетними. Для штучного осіменіння застосовуємо сексовану сперму. Крім того, працюємо над покращенням генетичного потенціалу тварини, використовуючи сім’я бугаїв-плідників північноамериканської та канадської генетики. Кожен плідник-поліпшувач має «плюсувати» до валових надоїв. Останнім часом у критерії вибору бугаїв звертаємо увагу й на такі показники, як уміст жиру і білка в молоці, адже ми прагнемо, щоб наша продукція відповідала високим стандартам. Відповідно, їх потрібно генетично закласти, а потім збалансованим раціоном реалізувати генетичний потенціал корів щодо здоров’я та продуктивності, якості молока.
— Частина кормів холдингу зберігається в плівкових рукавах. Чи виправдали себе інвестиції у цю технологію?
— Ця технологія не є найдешевшою, проте має низку переваг. Так, нам вдається зберегти 100% корму, тож ми маємо мінімальні втрати й згодовуємо тваринам смачну, поживну та корисну їжу. Крім того, технологія дозволяє закладати невеликі обсяги кормів й унаслідок цього оптимально використовувати силосні ями. Тому технологія закладання й зберігання кормів у полімерних рукавах є оптимальною для нас.
— Літня спека дошкуляє тваринам і має негативну пролонговану дію. Що вам вдалося зробити для оптимізації мікроклімату в корівниках?
— Ми тримаємо курс на ефективне виробництво молока в сучасних умовах. На більшості ферм маємо добротні корівники старого зразка, у яких встановлено витяжні системи, що відповідають конструкції приміщення. Разом із тим маємо й сучасну ферму, на якій тримаємо найкращу за потенціалом худобу. Вона обладнана вентиляційними шторами й світлоаераційним гребенем, що дозволяє створити оптимальний мікроклімат у корівниках.
Утім, останніми роками спостерігаємо значний вплив теплового стресу на продуктивність молочних тварин і на здоров’я усього поголів’я. Тому нині вивчаємо різні рішення для створення мікроклімату на фермах, щоб підібрати найефективніший варіант для кожного корівника. Пропозиції плануємо розглянути у 2022/23 роках. За попереднім оцінюванням період окупності інвестицій у таке обладнання, зважаючи на наші втрати молока, — до двох років.
— Які основні завдання ставите перед ветеринарною службою?
— Найкраще розв’язання проблеми — це їх уникнення. Тому наша основна стратегічна ціль — підтримувати здоров’я тварин через профілактику, а також створення максимально комфортних умов для тварин, правильно підібраного раціону.
Ми застосовуємо схеми вакцинації, створені на основі стандартної програми, але з урахування потреб і ризиків конкретної ферми. Планові вакцинації закладено в технологічних картах. Програма керування стадом значно спрощує, пришвидшує й оптимізує роботу ветеринара. Загалом програма керування стадом є оптимальним інструментом для організації ефективної роботи ферми, тож ми максимально використовуємо її базові, а також спеціально розроблені для наших ферм функції.
— У чому конкурентні переваги Групи компаній VITAGRO?
— Ми — сильна, стабільна й надійна компанія з позитивною багаторічною репутацією. Люди є нашою головною цінністю, тож ми гарантуємо своїм працівникам соціальну захищеність.
Молочне тваринництво — не найлегший вид агробізнесу, адже працювати доводиться 24 години на добу 365 днів на рік. Це колосально трудомісткий процес зі своїми злетами, падіннями, переживаннями й водночас щастям від того, щоб працюєш за покликанням. Проте слід усвідомити, що кращі часи настануть лише за умови, що ми самі до цього докладемо всі зусилля.
Нас стимулює до розвитку й допомога держави у вигляді програм підтримки молочного скотарство. Участь у програмі для нас означає не просто отримати кошти, а працювати в рамках законодавства, бути відповідальним і відкритим перед державою. Я переконаний: у результаті такого симбіозу вдасться підвищити ефективність молочної галузі Україні.
Лариса Степанушко