Інтерв'ю

Галузь птахівництва відкрита для молодих фахівців

Кадри в птахівництві

Ксенія Прожогіна
директор департаменту управління персоналом і комунікацій МХП

Галузь птахівництва відкрита для молодих фахівців, і проблем із їх пошуком може бути набагато менше, якщо компанії є що їм запропонувати. 

Сьогодні виробники тваринницької продукції все частіше говорять про проблеми з пошуком кваліфікованого персоналу в регіонах. Трудову міграцію й апатичність місцевого населення вважають найголовнішими перепонами пошуку персоналу. 

Ксенія Прожогіна

В компанії МХП знайшли розв’язання кадрової проблеми та навіть досягли у цьому напрямі значних успіхів. Про програми пошуку, залучення й мотивації персоналу, які впроваджені та вдало працюють у компанії, розповіла директор департаменту управління персоналом і комунікацій МХП Ксенія Прожогіна. 

– Пані Ксеніє, як ваша компанія розв’язує проблеми з пошуком персоналу у віддалених куточках України? Чи є проблеми з пошуком кадрів у селах? 

– МХП створив потужну конкурентну систему залучення працівників. Ми інтенсивно працюємо з молодими спеціалістами, тими, кому потрібен досвід і твердий ґрунт під ногами для старту в житті й професійній діяльності, за програмою кар’єрного розвитку «МХП СТАРТ». 

Холдинг надає службове житло, а це означає, що можна обрати вподобаний регіон для роботи та проживання. Своїх працівників ми забезпечуємо пільговим харчуванням і трансфером до місця роботи й додому після зміни. Завдяки присутності підприємств МХП розвиваються всі навколишні села та селища, адже люди отримують стабільну роботу з гідною оплатою, можливість планувати майбутнє своє і своїх дітей. Головне, що приваблює людей до МХП, — соціальні гарантії та чітке дотримання на підприємствах холдингу трудового законодавства, адже МХП — компанія із західними акціонерами та стандартами, тому інакше бути просто не може. 

Ми маємо дуже багато випадків, коли люди повертаються з-за кордону із заробітків і влаштовуються на роботу до нас. Адже робота за кордоном для фермера без жодних гарантій і робота поруч із домівкою та рідними з гідною оплатою та соціальними гарантіями — це дуже різні речі. Багато людей уже відчули цю різницю на собі. До того ж МХП має найсучасніше технічне оснащення та використовує провідні технології. Тому наші працівники працюють із найсучаснішою технікою, новітніми технологіями в рослинництві та птахівництві. Ті, хто повертається із заробітків, кажуть, що технологічний рівень МХП дуже перевершує аграрне господарство країн Європи. 

Дехто, попрацювавши певний час на рослинницькому чи птахівницькому виробництві, ідуть здобувати професійну чи вищу освіту й потім також охоче повертаються на роботу до МХП — це дуже хороший показник. Ми маємо що запропонувати працівникам — це і допомагає нам не відчувати браку в кадрах у регіонах. 

– Чи існують у вас програми мотивації персоналу птахофабрик на місцях? 

– В нашому агрохолдингу ми створили світ безмежних можливостей. Кожна людина, яка має мотивацію, готова до розвитку, постійного навчання та професійного самовдосконалення, може досягти більшого. 

Стрімка зміна технологій змінила систему керування в холдингу: ми відмовилися від складних ієрархій і довгих погоджень й дали кожному професіоналу повноваження та відповідальність за його рішення. Щоб підтримувати високий рівень кваліфікації працівників, холдинг постійно проводить відповідні програми, створює бібліотеки професійної літератури, представники провідних виробників техніки й обладнання надають консультації. Фахівці кожного профілю проходять  «професійну прокачку» на наших внутрішніх хакатонах, де колеги з різних підрозділів спільно шукають відповіді на виклики зі своєї повсякденної практики. Звісно, матеріальне стимулювання також є у вигляді премій. Однак більшу увагу МХП приділяє розвитку найперспективніших спеціалістів, щоб дати їм не лише матеріальні стимули, а й відкрити безмежні професійні та кар’єрні горизонти — ось це насправді найпотужніша мотивація. 

– Розкажіть детальніше про програму, яку в МХП розробили для залучення молодих спеціалістів. 

– Побутує помилковий стереотип, що молодому фахівцю неможливо отримати роботу у великій флагманській міжнародній компанії. Однак МХП давно зруйнував цей міф: ми створили цілу екосистему для пошуку та розвитку молодих талантів, які бачать своє майбутнє в аграрній індустрії. 

Кажуть, студент чи випускник вишу не може знайти перспективну роботу з гідною оплатою: без досвіду не беруть у престижні компанії, а щоб отримати досвід, слід мати роботу. Замкнене коло! Перший крок до діяльності в аграрній індустрії — проєкт «МХП СТАРТ». Його мета — знайти та вибрати найкращих, запропонувати їм кар’єрну перспективу й можливість професійного зростання. Програми стажувань у холдингу МХП, а це понад 30 підприємств і підрозділів у 14 регіонах України та за кордоном — перший крок. На сайті проєкту або на сторінках у соцмережах можна заповнити анкету, ближче ознайомитися з компанією та майбутніми колегами в «живих» відеоблогах. 

Понад тисячу молодих фахівців взяли участь у програмі «МХП СТАРТ», багато хто з них отримав роботу, необхідний досвід і тепер має професійні перспективи. Серед двадцяти восьми тисяч працівників МХП є велика кількість учорашніх студентів і тих, хто нині навчається. Вже тепер вони мають успіх не лише в аграрних професіях, але й керують фінансами, бюджетуванням і навіть контролюють експортні поставки нашим споживачам у більш ніж 80 країн світу. 

Бажання, наполегливість і допитливість — головні драйвери кар’єри для того, хто бачить себе в інноваційній галузі української економіки, що динамічно зростає, де працює найбільший вітчизняний виробник і експортер харчових продуктів, м’яса птиці та продукції із нього — агрохолдинг МХП. 

– Які освітні програми існують у МХП для підвищення кваліфікації персоналу?

 – Холдинг МХП створив цілу екосистему для розвитку працівників, їх навичок і талантів. До створення кожного з елементів, що лежать в основі освітніх проєктів, компанія прийшла еволюційним шляхом, поєднуючи власний багаторічний досвід, проривні світові ідеї й технологічні інновації. 

До прикладу, Центр розвитку МХП — це не просто звичний «корпоративний університет». Група відмовилася від загального навчання, яке показало очевидні недоліки. Тому холдинг пішов шляхом створення системи, що відкрита для всіх охочих, але вимагає від людини активних дій: підготовка мотиваційного есе, проходження діагностики навичок, визначення пріоритетних напрямів розвитку і, як підсумок — індивідуальна програма професійного й особистісного розвитку під керівництвом досвідчених наставників і експертів Центру розвитку. Нещодавно МХП запустив ще один унікальний проєкт із розвитку та навчання лідерів й управлінців — менеджерську програму MHP Leadership Hub. Програма реалізується із залученням провідної світової бізнес-школи INSEAD і міжнародних грандів McКinsey, академії Ernst & Young, Deloitte, Бостонського університету. Як відомо — це носії передових ідей і рішень із найкращими викладачами й експертами світового рівня. В рамках проєкту кожен працівників не просто підвищує свою професійну капіталізацію, розвиває необхідні компетенції, а й становить основу кадрового резерву для заповнення головних топових позицій у холдингу. Вже тепер понад 90% топменеджменту підрозділів МХП вирощено в холдингу — це предмет особливої гордості компанії. 

Є програми, що націлені на Hard skills, із допомогою яких працівники підвищують свій рівень кваліфікації. Також для розвитку працівників працює система e-learning — найкращі розвивальні та навчальні інтерактивні й мультимедійні матеріали на внутрішньому ресурсі холдингу. Щомісяця система поповнюється найактуальнішим контентом: книгами, статтями, онлайн-курсами, цікавими відео, діє дистанційне вивчення англійської мови та багато іншого. Дистанційна форма навчання й розвитку звільнила працівників від прив’язки до часу і місця занять. Тепер саморозвиток — безперервний зручний процес. Кожен працівник сам обирає комфортний йому темп отримання нових знань і навичок, а експерти Центру розвитку супроводжують, консультують і направляють тих, хто інвестує у своє майбутнє. 

У компанії також працює проєкт MHP accelerator, де ментори й наставники, які є найкращими професіоналами й топменеджерами компанії-лідера, навчать вас перетворити мрію чи ідею на успішний бізнес. Є «Банк ідей МХП» — проєкт, у якому можна запропонувати ініціативу щодо поліпшення будь-яких управлінських чи технологічних процесів й отримати за це винагороду. Найкращі із кращих мають можливість переймати досвід за кордоном на цікавих конференціях чи масштабних виробництвах. 

Віра Славянська

журнал «Наше Птахівництво», січень 2020 року

Усі авторські права на інформацію, розміщену у журналі “Наше Птахівництво” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій згідно із Законом України «Про авторське право та суміжні права».
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».