Інтерв'ю

НВП «Біо-Тест-Лабораторія» у своєму розвитку покладається на наукові відкриття і намагається завжди бути на крок попереду в їх впровадженні

Юрій Собко
власник ТОВ НВП «Біо-Тест-Лабораторія»

Восени 2014 року одна з найсильніших компаній на ветеринарному ринку України ТОВ НВП «Біо-Тест-Лабораторія» відсвяткувала свій чвертьвіковий ювілей. За людськими мірками, 25 років – пора активної діяльності, часто зміна пріоритетів і переосмислення накопиченого досвіду. За мірками компанії – це гідний практичний та корисний для сфери сільського господарства досвід.

Успіх вітчизняної компанії, що посідає провідне місце на ветеринарному ринку України, не можна назвати простим збігом обставин. Адже насамперед це результат кропіткої праці, накопиченого досвіду і талановитої команди, що змогла впровадити сучасні методи в діагностиці й профілактиці ветеринарних хвороб.

Підприємство не зупиняється на досягнутому. Тільки за останні кілька років «Біо-Тест-Лабораторія» змінила структуру, переглянула та вдосконалила принципи роботи, значно збільшила асортимент продукції і обсяги виробництва, а також інвестувала кошти в сучасні технології й обладнання. Якісно змінилися і ветеринарні препарати, що виробляє компанія для птахівництва. Тут вже давно не використовують формалін як консервант, замінивши його на речовину, що впливає тільки на ДНК збудника. При цьому не пошкоджується білкова структура організму і не змінюються його імуногенні властивості.

Яким був шлях компанії до визнання, про успіхи й майбутні плани розповів власник ТОВ НВП «БіоТестЛабораторія» Юрій Собко.

 

– Пане Юрію, розкажіть, з чого все починалося? Як виникла доситьтаки смілива (як для радянського часу) ідея організувати приватну лабораторію для вакцинних препаратів?

– У період розпаду Радянського Союзу, коли економіка країни почала стрімко розвалюватись, Михайло Горбачов шукав різні способи її відновлення. Він вживав певних заходів для переходу від соціалізму до капіталізму, у результаті чого дозволив радянським громадянам займатися комерційною діяльністю за правилом «все, що не заборонено законом, дозволено».

Так, у 1989 році група вчених з інституту ветеринарної медицини УРСР м. Київ організувала компанію, яку назвали «Біо-Тест-Лабораторія». Гроші для розвитку компанії (приблизно один мільйон рублів) ми отримали від державного комітету по науки і техніки СРСР у вигляді двох грантів, що призначалися для наших наукових проектів. Ми встигли повністю закінчити тільки одну тему, над якою працювали протягом двох років, і в 1991 році Радянський Союз розпався. Відповідно, подальше фінансування припинилося.

У 1991 році до нашої команди приєднався заслужений діяч науки й техніки, доктор біологічних наук, професор Віталій Сергієв. Він був автором 11 вакцин, які застосовувалися в Радянському Союзі. Тоді ми ухвалили рішення про розробку та виробництво вакцин і діагностичних тестів. Ми вибрали одну вакцину (проти хвороби Ауєскі), яка була найвідомішою і найзатребуванішою на ринку хутрових тварин. Продавали її дуже дорого. Це було дуже прибуткове виробництво.

Через кілька років почали налагоджувати співпрацю з найбільш відомими світовими виробниками ветеринарних препаратів і реалізовувати на внутрішньому ринку їхню продукцію. Це була дуже вигідна співпраця. Причому ми принципово працювали тільки з тими компаніями, які могли гарантувати високу якість власної продукції, оскільки від самого початку це був для нас основний критерій роботи. Хоча тоді наша зосередженість на якості багатьом радянським колегам була незрозуміла.

Із часом на ринку з’явилося багато конкурентів, які також торгували ветеринарною продукцією світових брендів. Щоб розвиватися далі, треба було вигідно відрізнятися. Так вирішили створити діагностичну лабораторію. Спершу це була лабораторія бактеріології та серології, а з 2001 року гордістю нашої компанії став власний діагностичний центр. На сьогодні він складається з п’яти лабораторій: серології, гістології, молекулярної діагностики, бактеріології й патанатомії, аналізу кормів і води. Таким чином, ми створили першу комерційну лабораторією в Україні, що проводила якісні дослідження і гарантувала об’єктивні результати. Продаючи клієнтам ветеринарну продукцію, ми паралельно надавали їм послуги з лабораторної діагностики. Також створили групи супроводу, куди входили висококваліфіковані спеціалісти, що їздили господарствами й надавали консультації з вузькоспеціалізованих питань.

Сім років тому ми повернулися до ідеї розширення власного виробництва (до цього виробляли тільки певну лінійку вакцин). Вирішили розширити лінійку вакцин і почати випуск хімфармпродукції.

 

 

– Що сьогодні входить у ваш портфель?

– На сьогодні ми виробляємо більш ніж 50 продуктів, 25 з яких – вакцини, решта – хімфармпрепарати. За ефективністю вони рівноцінні аналогам світових виробників, а в ряді випадків навіть кращі за них. Так, у нашій лінійці ветеринарних препаратів є унікальний за своїм складом і дією комплексний антибіотик Триколін, що здатен працювати навіть у тих зонах, де часто інші препарати неефективні.

Українські лікарі ветеринарної медицини завжди мали низький рівень довіри до вітчизняної ветеринарної продукції. Тому нам довелося докласти чималих зусиль для руйнації цього стереотипу. Особливо складно це вдавалося щодо вітчизняних вакцин. Щоб довести українцям, що наші вакцини не гірші за імпортні, ми кожну серію вакцини порівнюємо із кращими закордонними аналогами. І випускаємо тільки той продукт, який за якістю як мінімум такий же або кращий. Гіршу продукцію виробляти взагалі немає сенсу – надто легко втратити споживача.

У нас дуже великий науково-дослідний відділ, який займається створенням нових продуктів і вдосконаленням існуючих.

Ми маємо низку унікальних продуктів для птахівництва. Це лінійка вакцин проти хвороби Гамборо, хвороби Ньюкасла, Марека, синдрому зниженої несучості, інфекційного бронхіту. Кожна партія вакцин перевіряється в контрольній лабораторії.

Залежно від епізоотичної ситуації в кожному конкретному господарстві, пропонуємо м’які, середні або так звані гарячі вакцини проти хвороби Гамборо. Серед наших клієнтів є птахофабрика, яка протягом семи років була неблагополучною щодо цієї хвороби. За допомогою нашої вакцини вони змогли повністю оздоровити стадо. Купують у нас вакцини вже три роки поспіль, і за цей час спалахів хвороби не було.

 

– У чому унікальність вакцин для птиці, вироблених компанією «БіоТестЛабораторія»?

– Особливістю наших вакцин є унікальність штамів, на основі яких вони були виготовлені. Маючи власну діагностичну лабораторію, ми проводимо дослідження епізоотичного стану різних вітчизняних птахофабрик. І виготовляємо вакцини, виділені з місцевих штамів, що формує більш специфічний захист для птиці. Це ще один безперечний довід на користь використання вітчизняних препаратів. Ті штами, що ми використовуємо, близькі за певними властивостями до західних штамів, але все ж вони відрізняються антигенними властивостями і, відповідно, мають більш виражену імуногенність. Таким чином у вакцинованої птиці виробляється більш специфічний захист. Приміром, проти інфекційного бронхіту птиці ми виділили варіантний штам, характерний саме для України.

Для інактивованих вакцин ми застосовуємо  адьюванти – емульсії, якість яких дуже висока. Для птиці це зворотна емульсія за типом «вода в олії».

 Кожного року ми проходимо акредитацію в німецькому агентстві за системою контролю якості ISO:2009. Дуже ретельно контролюємо якість вхідної сировини, проміжного та фінального продукту. Паралельно здійснюємо контроль після продажу. Кожна наша вакцина в процесі реєстрації проходить акредитацію всього виробничого циклу державними органами.

У нашій команді працюють висококваліфіковані спеціалісти, серед яких доктори і кандидати наук, аспіранти, люди з багаторічним науковим, практичним і лабораторним досвідом роботи в Україні й за кордоном.Щоб постійно бути в тренді, наші спеціалісти відвідують науково-практичні конференції. Науковий центр компанії щороку бере участь у міжнародних кругових випробуваннях, організовуваних референс-лабораторіями Європи.

 

– Чи змінювалися протягом останніх років технології виробництва вакцин у вас на виробництві?

– Технології виробництва вакцин у нас постійно вдосконалювались і продовжують вдосконалюватися. 2011 року ми провели повну модернізацію виробничої частини компанії, встановили сучасне обладнання, придбали низку технологічних ноу-хау. Приміщення перепроектувати за вимогами cGMP під нове обладнання, встановили спеціальну систему, що подає стерильне повітря в чисті зони. Поставили також нові інкубатори, які забезпечують стабільний режим роботи з СПФ-яйцем, ламінарні бокси.

Наразі всі препарати виробляємо на сучасному обладнанні. А власний лабораторний центр дає нам широкі можливості для створення і поліпшення вакцин та інших продуктів.

 

– Ви реалізуєте ветеринарні препарати тільки на внутрішній ринок?

– Поки що так. Але наразі налагоджуємо співпрацю з господарствами по всій території СНД. Вже почали реалізувати свою продукцію до Росії. Найбільша птахофабрика в Бєлгороді випробувала нашу продукцію і залишилась дуже задоволеною. Вони зацікавлені в подальшій співпраці, але ми не розглядаємо цей ринок як дуже перспективний. У Росії є складнощі щодо реєстрації, оформлення дозвільних документів, росіяни всіляко захищають свій внутрішній ринок.

 

– Як плануєте розвиватися далі? Куди спрямуєте зусилля й інвестиції?

– Ми розраховуємо на те, що українські виробники продукції птахівництва купуватимуть більше вітчизняних препаратів. Тим більше, що вони ні в чому не поступаються якістю закордонним, а їх вартість іноді в рази менша за вартість імпортованих аналогів. Основна проблема, що перешкоджає розвитку вітчизняного виробництва ветеринарних препаратів, – стереотипи українців. Вони чомусь упевнені, що вітчизняна продукція не може конкурувати з імпортною. Хоча результати роботи в тих господарствах, де застосовувалися вітчізняні препарати, говорять про протилежне.

Щодо планів, то ми однозначно будемо нарощувати виробництво вакцин. Наші потужності дозволяють виробляти 5 млрд доз вакцин на рік, тоді як на сьогодні виробляємо лише близько 200 млн доз.

Також збираємося вкласти кошти в будівництво сучасного науково-ветеринарного комплексу, в якому розміщуватиметься виробництво ветеринарних препаратів, науково-дослідна група, офіс, логістика, підрозділ із забезпечення контролю якості, а також центр лабораторної діагностики. Це буде сучасне підприємство, укомплектоване за останнім словом техніки, яке повністю відповідатиме вимогам cGMP і cGLP.

На початку 2014 року завершилося концептуальне проектування цього комплексу, яке робили німецькі спеціалісти. У березні почнемо робоче проектування, що завершиться до кінця 2015 року, і вже після цього – безпосередньо будівництво. Підприємство відповідатиме усім світовим вимогам, тож ми зможемо продавати вироблені на ньому препарати в будь-якій країні світу. 

 

 

Інтерв’ю було надруковано у журналі “Наше птахівництво”. Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “Наше птахівництво” та інтернет сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”. Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».