Інтерв'ю

Професійний підхід

Олександр Шеляг
провідний спеціаліст напряму біобезпеки ТОВ «Веллфарм»

 Ефективний, простий і безпечний спосіб знищення на птахофабриках жука чорна волошка вже в Україні.  

Кожен птахівник знає, як важливо забезпечити безстресове утримання птиці. У цьому питанні не буває важливих і неважливих елементів — найменше порушення технології може обернутися значними збитками для підприємства. Адже відомо: навіть якщо поголів’я забезпечити якісними кормами та мікрокліматом, маленький жучок, як от чорна волошка, може звести нанівець усі зусилля персоналу пташника. Про ефективний, простий і безпечний спосіб боротьби із цим паразитом розповів провідний спеціаліст напряму біобезпеки, лікар ветеринарної медицини ТОВ «Веллфарм» Олександр Шеляг. 

Пане Олександре, з підвищенням температури зростає загроза з боку ектопаразитів й інших комах для птиці. З вашого досвіду, на які проблеми натрапляють птахофабрики під час дезінсекції приміщень? 

— Як показує моя лікарська практика, багато птахофабрик у літній період мають проблеми через жука Alphitobius diaperinus, або, як його ще називають, чорна волошка чи жук-чорнотілка. За підлогового утримання курей він завдає значної шкоди поголів’ю, особливо бройлерам, адже 90% цієї породи птиці утримують саме таким способом. Зазвичай жук живе в недоступних місцях — у щілинах стін, підлоги, в підстилці, через що його ще називають підстилковим жуком. У літній період жук вилазить зі своїх сховків і в буквальному сенсі атакує птицю, кусаючи та ранячи її лапи. 

На перший погляд, він завдає невеликої шкоди здоров’ю птиці, яку швидше можна порівняти з дискомфортом. Але для неї це один із видів стресу, що негативно впливає на її продуктивність. Стрес від ектопаразитів для птиці зіставний зі стресом від неправильного утримання — неправильної вентиляції, освітлення, температури. Причинно-наслідковий зв’язок тут простий: через стрес птиця гірше споживає корм і, відповідно, втрачає вагу. А вгодованість і збереженість птиці — це основні показники ефективної роботи пташника. Якщо через стреси й хвороби вони не відповідають нормам, то підприємство зазнає збитків. Тому, власне, вся технологія вирощування птиці, умови її утримання спрямовано на запобігання виникненню стресових ситуацій. 

Окрім того, слід пам’ятати: комахи є небезпечними переносниками збудників хвороб птиці, зокрема, сальмонельозу, хвороби Марека, хвороби Ньюкасла й інших. Ветеринарні лікарі знають, якими небезпечними є ці хвороби. Наприклад, хвороба Марека спричиняє параліч окремих органів або всього тіла птиці, її смертність може сягати 50%. 

Хвороба Ньюкасла (псевдочума) уражує органи дихання, шлунково-кишковий тракт і центральну нервову систему. Летальність нещепленої птиці становить 60–90%, курчата гинуть усі. Проведення жорстких карантинних заходів і знищення хворої та підозрілої на захворювання птиці — додаткові економічні витрати. Слід пам’ятати, що вірус Paramyxoviridae надзвичайно стійкий: може жити в теплому й вологому середовищі, наприклад, пташиному пір’ї та посліді, кілька тижнів. 

Нарешті чорнотілки є проміжним господарем гельмінтів — цестод, скреблянок, нематод, які також впливають на продуктивність птиці. 

Ось чому так важливо перед кожною посадкою птиці знищувати цього паразита, захищати поголів’я від чорної волошки. Утім, це нелегко зробити, адже, як я вже казав, часто він ховається в недоступних місцях, куди традиційним розбризкуванням інсектициду складно проникнути. На жаль, у стандартній схемі санітарної підготовки пташника до посадки птиці немає заходів боротьби з чорною волошкою. 

То як можна «дістати» комах у цих важкодоступних місцях? 

— Іспанська компанія Bioplagen, яку в Україні представляє ТОВ «Веллфарм», пропонує професійний підхід до знищення комах у тваринницьких приміщеннях. Його принцип — ефективність, простота й мінімум затрат на проведення дезінсекції. Саме цим умовам відповідає метод газації за допомогою шашок, сухого туману тощо. Спеціально для знищення всіх видів комах у тваринницьких приміщеннях, навіть у важкодоступних місцях, компанія розробила інсектицид Камалєон Фумігено у вигляді димової шашки, який ми радимо застосовувати під час фінальної дезінфекції пташників перед посадкою птиці. 

Діюча речовина Камалєон Фумігено — інсектицид цифенотрин, 3% (клас піретроїди) має інсектоакарицидну та репелентну активність до імаго двокрилих і безкрилих комах, а також курячих, іксодових кліщів, бліх. Цифенотрин блокує проведення нервового імпульсу паразита внаслідок зміни проникності мембран іонів натрію і в результаті паралізує комаху. Причому за результатами досліджень іспанських спеціалістів ефективність інсектициду у вигляді диму збільшується втричі. 

Компанія Bioplagen рекомендує застосовувати шашки в теплу пору року під час кожної санітарної обробки приміщень між посадками птиці. Робити це можна одночасно з газацією приміщень дезінфекційним засобом. Таким чином, підприємство не втрачає час на два різні заходи. Адже загальна експозиція дезінфекційного препарату методом газації становить 6–12 год, експозиція Камалєон Фумігено — 6 год. Це особливо важливо з огляду на прагнення виробників, особливо великих, чітко дотримуватися мінімального санітарного розриву між посадками птиці, адже це впливає на прибутковість виробництва. 

Димові шашки Камалєон Фумігено складаються з димоутворювального порошку та гніту, що містяться в металевих банках. Нині в Україну постачають шашки у фасуванні 25 г, розраховані на дезінсекцію приміщення 75 м., наприклад, бункерів для зберігання кормів птиці тощо. Шашки фасуванням 600 г розраховано на дезінсекцію приміщень 1800 м.. Саме їх ми рекомендуємо застосовувати для дезінсекції пташників. З огляду на те, що середній розмір пташника складає 3,5-4 тисячі м., для знезараження такого пташника вистачить 2–3 шашки. 

Для проведення остаточної дезінсекції димові шашки слід розмістити на підлозі, зняти пластикову кришку з кожної шашки, обережно вийняти запобіжну заглушку з гніту й підпалити. Спочатку виділятиметься темний дим, а потім густий білий. Через 6 год, після того, як усі шашки згорять, приміщення треба провітрити до повного зникнення залишків засобу, і можна садити птицю. 

Наскільки інсектицид є безпечним для людини? 

— Окрім ефективності засобу перевагою процедури знезараження є її простота й безпечність для людини. Спеціального захисту, наприклад, маски, цей засіб не потребує. Після того, як працівник підпалить шашки, він може спокійним кроком вийти з приміщення — жодної шкоди здоров’ю. Натомість інсектицид разом із димом потрапляє в найглибші щілини приміщення, вентиляцію тощо і знищує комах. Як бачите, Камалєон Фумігено — простий спосіб дезінсекції, що усуває людський чинник, не потребує дорогого обладнання та значних витрат часу для обробки засобом. 

Компанія Bioplagen реалізує такий підхід у боротьбі з комахами у тваринницьких приміщеннях із 2022 року і має тільки позитивні результати.