Відсутність електроенергії на елеваторі впливає і на суміжні галузі
В період збирання та активного відвантаження зерна вкрай важливо, аби елеватор мав електроенергію, адже виробничий процес зберігання та сушіння зерна передбачає підтримку температури зерна, його активне переміщення, зважування тощо, що вимагає споживання електроенергії.
Про це повідомляє пресслужба УЗА.
Відсутність електроенергії фактично унеможливлює дотримання виробничого процесу, що в свою чергу призводить до псування зерна і, як наслідок, втрати коштів і головне – вкрай важливої продукції для продовольчої безпеки.
Ба більше, відсутність електроенергії на елеваторі впливає і на суміжні галузі: якщо елеватор не зможе прийняти зерно, комбайн не зможе вчасно вивантажитись і не піде на друге коло збирання урожаю. Також непрогнозована робота зернозберігальних підприємств негативно впливає і на переробку зерна на підприємствах харчової промисловості, а також безпосередньо впливає на продовольчу безпеку як України так і світу. Сьогодні більшість елеваторних підприємств задіяні у роботі Чорноморської зернової ініціативи, забезпечуючи зберігання, доробку та відвантаження зерна.
Тому Українська зернова асоціація звернулася до уряду з проханням ініціювати внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 р щодо питання об’єктів критичної інфраструктури та включити зернозберігальні підприємства до об’єктів критичної інфраструктури, оскільки вони забезпечують продовольчу безпеку України та світу.
УЗА вітає спільну ініціативу Уряду та міжнародних партнерів щодо забезпечення зернозберігальних підприємств електрогеренарторами та перехід елеваторів на альтернативні види палива, зокрема, LNG та сонячні батареї. Однак елеватори доволі енергозатратні підприємства, наприклад, лише одна сушарка зерна може споживати понад 120-140 кВт-год електроенергії, а на підприємствах їх може бути кілька. Це ще без врахування лінії приймання чи вивантаження зерна. Тому жоден генератор чи сонячні станції не можуть рівноцінно замінити централізоване джерело електропостачання в силу високих затрат на альтернативні джерела електроенергії.
Специфіка роботи елеваторів полягає в тому, що вони зобов’язані прийняти і відвантажити зерно однакової якості, а в умовах відсутності електроенергії це неможливо зробити. Ба більше, псування зерна – це не тільки втрата продовольства для України, але й збитки для аграріїв та зернозберігальних підприємств, що загрожує для них банкрутством. В умовах, коли Україна втратила близько 10 млн т потужностей для зберігання зерна і їх значного дефіциту, ми не можемо дозволити собі ще й втратити зібраний неймовірними зусиллями врожай та потужності його зберігання.
УЗА переконана, що віднесення елеваторів (зернозберігальних підприємств) до критичної інфраструктури щодо постачання електроенергії є вкрай важливим для продовольчої та національної безпеки України.
Нагадаємо, елеватори можуть віднести до критично важливих підприємств.