Елеватор

Соняшник з високим вмістом сміття та вологи може дати додатковий прибуток

Соняшник з високим вмістом сміття та вологи може дати додатковий прибуток

Генерувати додатковий прибуток можна, якщо приймати на елеватор соняшник з сміттєвими домішками 12-16% та вологістю 12-16%.

Про це під час форуму «ВЛАСНИЙ ЕЛЕВАТОР: ЕКОНОМІКА ЗБЕРІГАННЯ» розповів директор ТОВ «Сол АГРО» Сергій Щербань.

Він розповів, що свого часу керував елеваторним напрямком агрохолдингу на Харківщині. Земельний банк холдингу налічував 25 тис. га, елеватор потужністю 120 тис. тонн, цукровий завод, тваринницький напрямок тощо.

За його словами, елеватор холдингу приймав на рік близько 40 тонн на рік соняшника з показниками сміття 12-16% та вологістю 12-16%, зібраного з полів холдингу.

«Сміття ми реалізували – по 1-1,5 тис. грн/т, а генерували такого продукту на рівні 4 тис. тонн за сезон. Половину з отриманого сору ми спрямовували на цукровий завод з метою генерації теплоенергії. Тобто ми генерували собі біомасу», – зауважив Сергій Щербань.

Фахівець уточнив, при збиранні соняшника за допомогою сучасного комбайну втрачається до 3% корисного зерна. При збиранні зерна без його продування цих втрат вже не буде.

«Крім того, за словами агронома, на наступний рік після збирання соняшника із великим вмістом сміття та вологи, на цих полях використовували значно менше гербіцидів. Адже там окрім поживних рештків залишалась амброзія (10-15 шт/га). До того ж ми принципово не проводили десикацію. Відповідно, ми не витрачались на цю процедуру. До того ж десикація знімає близько 1% олійності», – уточнив Сергій Щербань.

За його словами, в агрохолдингу пропагували раннє збирання соняшника.

«Якщо б ми збирали соняшник із базовими показниками вологості на рівні 7-8%, при активному вентилюванні ми б отримували показники вологості на рівні 4-5% (залікова волога на МЕЗ становить 7-8%). Відповідно, ми просто даруємо переробникам. Тому ми воліли приймати соняшник із показником вологості 10-11%», – констатував Сергій Щербань, додавши, що при роботі із таким соняшником важливо мати потужну систему аспірації.

Соняшник піддавали активному вентилюванню у перший місяць, щоб витіснити піролізний газ, а коли були морози, насіння сушили.

Сміття вичищали за допомогою машин БСХ-300. За перший прохід знімали з 14% до 7%. Якщо вологість була на рівні 14%, одразу відправляли соняшник до сушарки.

Нагадаємо, у Львові розпочав роботу форум «ВЛАСНИЙ ЕЛЕВАТОР: ЕКОНОМІКА ЗБЕРІГАННЯ».