Коли відновиться активізвція будівництва елеваторів, - думка
Блокування портів і невисока пропускна спроможність західних кордонів призвели до розширення потужностей зберігання зерна і будівництва нових об’єктів безпосередньо в приграничній зоні. Натомість ситуація з високою ціною на ПММ, добривами, ЗЗР й одночасно низькою ринковою ціною вирощеного врожаю значно знизила інтерес до будівництва.
Про це в інтерв’ю The Ukrainian Farmer розповів директор ТОВ «РІЛЯ Україна» Роман Семерак.
На його думку, тенденція щодо зниження рівня цікавості будівництвом нових елеваторів збережеться і у 2023 році, доки не буде впевненості у безпеці як регіону, так і країни загалом. До того ж через низьку рентабельність вирощування зерна багато аграріїв мають намір зменшити кількість унесення добрив і скорочувати площі під зерновими.
«Щоправда, через значне скорочення валового збору вартість агропродукції збільшуватиметься, і тоді знову постане попит на обладнання зернозберігання. Тому господарствам, зацікавленим у власних потужностях, я б рекомендував у 2023-му витратити час на перспективний план будівництва, виконання проєктних і підготовчих робіт, планування забезпечення енергопостачання. Також варто залучити фінансування, зокрема отримати принципове рішення про кредитування, бо отриманий сьогодні в гривнях кредит окупиться «завтра» інфляцією і підвищенням вартості зерна в гривнях», – зауважив Роман Семерак. Нагадаємо, через війну Україна втратила близько 13 млн тонн елеваторних потужностей