Диференційовані коефіцієнти на перевезення у напрямку портів знизять конкурентоспроможність агроекспорту

Європейська Бізнес Асоціація стурбована намірами АТ «Укрзалізниця» запровадити диференційовані підвищувальні коефіцієнти для розрахунку тарифів на вантажні перевезення у напрямку окремих морських портів. Бізнес вважає цю ініціативу необґрунтованою та такою, що може зашкодити українським експортерам й економіці загалом.
Про це повідомляє пресслужба ЄБА.
На думку компаній-членів Комітету з логістики Асоціації, реалізація такої ініціативи:
- Суперечить принципам рівного доступу до інфраструктури та створює ризики недотримання антимонопольного законодавства
Встановлення різних тарифів для перевезень у напрямку окремих портів фактично означатиме втручання у формування собівартості перевезень, що не узгоджується з чинним законодавством.
По-перше, Закон України «Про природні монополії» передбачає, що під час встановлення тарифів мають враховуватись економічно обґрунтовані витрати, амортизація, податки, вартість активів, прибутковість, відстань до споживача, якість товару та державна підтримка. Тобто, тарифи мають формуватися за прозорими та об’єктивними критеріями, а не лише на основі напрямку перевезення.
По-друге, згідно зі Статутом залізниць України, споживачами послуг із перевезення вантажів є вантажовідправники, а не морські порти. Тому тарифна політика має базуватись на принципах рівного доступу для всіх вантажовідправників, а не на спробах адміністративно «вирівнювати» умови між портами.
До того ж чинний Збірник тарифів на вантажні перевезення вже передбачає різні тарифні ставки залежно від відстані перевезень. Отже, віддаленість споживачів вже враховується під час розрахунку тарифів.
- Може вповільнити євроінтеграцію транспортної галузі
У межах євроінтеграційних процесів Україна зобов’язалася узгодити транспортну політику з нормами Європейського Союзу. Відповідно до Директиви 2012/34/ЄС про єдиний залізничний простір ЄС, тарифи мають бути прозорими, економічно обґрунтованими та недискримінаційними. У цьому контексті вибіркове підвищення без достатніх підстав і консультацій з ринком є відхиленням від цих принципів.
- Знизить конкурентоспроможність українського експорту, особливо аграрної продукції
В умовах війни експортні компанії ключових секторів економіки вже стикаються з високими витратами на логістику. У такій ситуації підвищення тарифів на перевезення до найбільш завантажених морських портів може ще більше “вдарити” по експорту та призвести до:
- зростання собівартості української продукції на зовнішніх ринках,
- зниження конкурентоспроможності України як експортера,
- скорочення валютних надходжень,
- падіння прибутковості різних галузей економіки і зменшення податкових надходжень.
У довгостроковій перспективі це може спричинити переорієнтацію вантажів на автомобільний транспорт та, відповідно, зниження вантажообігу й доходів самого перевізника.
Такі ініціативи викликають занепокоєння з огляду на вже ухвалені рішення щодо формування тарифних відстаней до Одеського та Чорноморського портів. Наразі поїзди спрямовують довшим маршрутом, що вже збільшило вартість залізничних перевезень і підвищило кінцеву ціну експортної продукції.
Експерти Асоціації наголошують, що підтримка річкових або менш завантажених портів має відбуватися через цільові субсидії, інвестиції або розвиток інфраструктури — а не шляхом підвищення тарифів для експортерів.
Бізнес не підтримує жодних форм регулювання тарифів, які суперечать принципам економічної конкуренції. Асоціація наполягає на збереженні тарифів прозорими, справедливими, економічно обґрунтованими та такими, що відповідають реальним витратам. До того ж бізнес-спільнота закликає до збереження державного контролю за формуванням тарифів для уникнення конфлікту інтересів.
Європейська Бізнес Асоціація сподівається на впровадження прозорої та передбачуваної тарифної політики, що відповідатиме інтересам держави й сприятиме сталому розвитку залізничного транспорту.
Нагадаємо, «Укрзалізниця» затвердила зміну середніх швидкостей перевезення зерна.