Елеватор

Насіння гарбуза потребує делікатнішого сушіння, зокрема температурного режиму — 50–60 градусів цельсію

Золоте насіння

Золоте насіння

Насіння гарбуза потребує делікатнішого сушіння, зокрема температурного режиму — 50–60 градусів цельсію

Гарбузове насіння є доволі привабливою експортною нішею. Щоправда, його потрібно якісно довести до товарної кондиції з урахуванням вимог країн-імпортерок. Проте якісне сушіння є завданням із зірочкою. Адже іноземне обладнання коштує понад 100 тис. доларів, натомість саморобні сушарки не завжди відповідають необхідним для такої делікатної роботи параметрам і не забезпечують належну продуктивність.

Нещодавно на ринку з’явилась промислова сушарка від відомого українського виробника ТОВ «Фенікс Технолоджи» (Phoenix Technology). Обладнання для сушіння гарбузового насіння надійне, безпечне та легке в обслу говуванні. Ним уже цікавляться великі компанії й агропідприємства, які

тільки опановують цей напрям із високою інвестпривабливістю.

Нова ніша

Новий напрям у виробників елеваторного обладнання Phoenix з’явився начебто випадково. До інженерів-конструкторів компанії звернувся фермер, який придбав рухомий сушильний стіл для гарбузового насіння. Щоправда, обладнання не забезпечувало належної якості й продуктивності сушіння. Тож фахівці ТОВ «Фенікс Технолоджи» виправили конструктивні недоліки та зробили автоматизацію обладнання.

«Фермер був дуже задоволений. І до нас почали звертатися його сусіди, які також воліли придбати недорогу якісну сушарку для насіння гарбуза. Ба більше, коли до цього фермера завітали представники холдингу, який із 2015 року експортує цю продукцію в Австрію, вони були відверто здивовані тим, що обладнання фермера у кілька разів продуктивніше й не втрачає тепло та тиск. Так ми відкрили для себе нову нішу», — зауважив фінансовий директор ТОВ «Фенікс Технолоджи» (Phoenix Technology) Богдан Панчук.

На будь-який попит

Сушарка Phoenix для гарбузового насіння має три розміри столів: 2Х8 м, 2Х12 м, 2Х16 м.

Продуктивність залежить від розміру стола. Зокрема, якщо поверхня становить 2×12 м, за одне завантаження буде просушено 5–7 т мокрого насіння. За добу можна просушити від 3 до 4 порцій. У разі потреби суттєво збільшити продуктивність можна поставити кілька столів поруч, і їх обслуговуватиме один котел.

Конструктори попрацювали над розв’язанням основних проблем столів інших виробників. Одна з них — поступове провисання поверхні столу та брак повітря й тиску, відповідно, низька продуктивність.

«Під решетами встановлена спеціальна конструкція яка забезпечує міцність та запобігає провисанню решет що, водночас, не зменшує продуктивность та тримає навантаження 1 т/м2», — зазначив технічний директор Леонід Панчук.

Особливу увагу фахівці компанії приділили розподіленню тепла й повітря по столу, щоб сушіння насіння було рівномірним. Також подбали про теплозбереження шляхом установлення сендвіч-панелей із мінватою й утеплення підлоги.

До комплекту входить змішувач із вертикальними шнеками, які автоматично підіймаються й опускаються. Електрична лопата розрівнює шар насіння й допомагає його вивантажувати, мінімізуючи ручну працю.

Ураховуючи, що змішувач рухається вздовж столу, щоб унеможливити травмування персоналу, конструктори ТОВ «Фенікс Технолоджи» подбали про захист, передбачивши автоматичну зупинку в разі екстреної ситуації. Адже безпечність експлуатації є дуже важливим критерієм.

«Ми воліємо, щоб аграрії, які придбали наше обладнання, були задоволені й не мали з ним клопоту багато років. Наші клієнти підтверджують, що працювати із сушарками Phoenix дуже легко: усіма процесами керує тільки одна людина, що дуже актуально в наші часи», — наголосив Богдан Панчук, додавши, що фахівці компанії ТОВ «Фенікс Технолоджи» навчають персонал і надають підтримку в режимі 24/7.

Газ або альтернатива

Досвідчені експортери гарбузового насіння вимагають, щоб сушарка працювала на природному газі або пропан-бутані. Адже ядра, особливо ті, що стають сировиною для ліків, проходять близько 400 аналізів, зокрема на вміст продуктів згоряння палива й домішок СО2. Та й обслуговувати сушарку, яка працює на метані або пропан-бутані, значно легше.

Однак у ТОВ «Фенікс Технолоджи» є рішення для тих, хто воліє працювати на альтернативі, пропонуючи котел із теплообмінником. Він виходить на робочу температуру 50–60 градусів за 20 хв, триматиме її, скільки потрібно. Твердопаливний котел працює в автоматичному режимі. Завдяки теплообміннику агровиробники отримують насіння належної якості й без умісту домішок.

Агровиробники, які експлуатують гарбузову сушарку, констатують: витрати на сушіння 1 т насіння на пропан-бутані становлять 2400–2500 грн. На альтернативі вартість сушіння значно менша — до 1500 грн максимум.

До того ж можна сушити не лише гарбузове насіння, а й сою, горіхи, лікарські трави тощо. Тож сушарка не припадатиме пилом, а працюватиме спочатку на швидшу окупність, а згодом і в прибуток.

[email protected]

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ