Протягом останніх років шкодочинність лускокрилих шкідників на овочевих культурах значно зросла

Знищуємо лускокрилих шкідників

Знищуємо лускокрилих шкідників

Протягом останніх років шкодочинність лускокрилих шкідників на овочевих культурах значно зросла. Зони їх масового розповсюдження пересуваються все далі й далі на північ. Постійно збільшується кількість генерацій за сезон. Це призводить не тільки до зростання щільності шкідників в агроценозах, а й до процесів гібридизації різних популяцій, наслідком якої є гетерозис, що обумовлює підвищення плодовитості, життєздатності, шкодочинності та агресивності шкідників. І для науковців, і для виробничників цілком зрозуміло, що після масового розвитку лускокрилих шкідників у минулому році й досить м’якої зими 2014 рік буде дуже складним щодо захисту рослин.

Рис. 1. Овіцидна активність інсектициду МАТЧ в залежності від своєчасності застосування

Компанія «Сингента» з року в рік розробляє нові, більш ефективні та безпечні для довкілля інсектициди, за допомогою яких вести боротьбу проти лускокрилих шкідників стає дедалі легше. Широко відомий серед овочівників інгібітор біосинтезу хітину у личинок – інсектицид МАТЧ®.  Перешкоджаючи формуванню кутикули у гусениць при переході в наступні покоління, він обумовлює практично повну загибель личинок першого та другого покоління. Особливою перевагою МАТЧ® є неперевершена овіцидна дія на свіжу яйцекладку. Якщо препарат наноситься на листкову поверхню за 12 доби до яйцекладки, або не пізніше ніж протягом 24 годин після неї, відродження личинок не відбувається взагалі. Вони гинуть безпосередньо в яйці або, прогризаючи його оболонку – хоріон (рис.1).

Отже, запорукою успішного застосування МАТЧ® насамперед є своєчасність обробки рослин. Інсектицид має надзвичайно високу транслаімнарну активність – через 2 години проникає через усю товщу листків, надійно захищаючи їх і з нижнього боку. Ларвіцидна ефективність МАТЧ® також дуже висока – понад 85 %. Але слід розуміти, що це препарат переважно шлункової та помірно контактної дії. Це означає, що личинка загине лише після того, як з’їсть незначну частину отруєної рослинної тканини. А отже, при великій чисельності гусениць, рослини або продуктові органи можуть бути значно пошкоджені. Крім того, якщо препарат буде застосований одразу після линьки личинок другого або старшого поколінь, то деякий час (до наступної линьки) вони будуть живитися та рухатися дуже неактивно, але залишатимуться живими. Дуже часто таке явище наводить агрономів на думку, що препарат не спрацював.  Але це не так. Це специфіка знищувальної дії абсолютно усіх інгібіторів біосинтезу хітину комах. Надважливою перевагою цих інсектицидів є безпечність для корисної ентомофоуни, для дорослих стадій хижих комах та хижих кліщів.

Усі методики розрахунку термінів початку яйцекладки базуються на підрахунках суми ефективних температур та порівнянні її з тими сумами, які необхідні для вильоту різних лускокрилих шкідників. Їх розгляд та рекомендації щодо застосування заслуговують на окрему статтю. Більш точним сучасним методом є моніторинг метеликів за допомогою пасток із застосуванням  специфічних феромонів. «Сингента» на світовому ринку є одним із самих великих виробників таких пасток та феромонів. В Україну їх офіційно постачає та реалізує компанія «Біотех-Сістемс».

Практичною рекомендацією для визначення своєчасності проведення обприскувань і забезпечення максимальної овіцидної дії інсектицидів, якою користується переважна більшість виробничників, є наступне: інсектицид МАТЧ® необхідно застосувати протягом 4 днів від початку масового вильоту метеликів молей, совок або біланів.

Рис. 2. Спектр шкідників, які контролює ВОЛІАМ ФЛЕКСІ®

Другим інсектицидом у системі захисту овочів від лускокрилих шкідників є ВОЛІАМ ФЛЕКСІ®. Він має інший у порівнянні з інгібіторами біосинтезу хітину механізм дії. Хлорантраніліпрол — одна з діючих речовин ВОЛІАМ ФЛЕКСІ® — має високу трансламінарну активність. Як і діюча речовина інсектициду МАТЧ®, вона протягом 23 години проникає до нижнього боку листків. Потрапивши до шлунка гусениць або через кутикулу, хлорантраніліпрол призводить до миттєвого паралічу м’язів, за 34 години припиняється процес харчування і через 23 дні настає загибель. Протягом цього часу рослина вже не пошкоджується. Отже, проти другого та подальших поколінь личинок ВОЛІАМ ФЛЕКСІ® є більш ефективним, ніж МАТЧ®. Друга діюча речовина — тіаметоксам — відноситься до хімічного класу неонікотиноїдів, має найвищі розчинність та системність серед усіх представлених на ринку діючих речовин, в зв’язку з цим легко поглинається листковою поверхнею і швидко розповсюджується по всій рослині, включаючи молодий приріст. Спектр шкідників, які контролюються тіаметоксамом, включає практично всіх сисних та багато гризучих видів (рис. 2). Таким чином, ВОЛІАМ ФЛЕКСІ® знищує  практично  всіх  комах  та личинок, які можуть   розвиватися   на   овочевих  культурах.  Він є просто незамінним, якщо  на  капусті  або томатах  одночасно   розвиваються  лускокрилі,    сисні  та  інші  шкідники,  що трапляється дуже   часто.

У 2014 році «Сингента» пропонує новітній інсектицид ПРОКЛЕЙМ®, до складу якого входить діюча речовина емамектин бензоат. Він є останнім поколінням хімічної групи авермектинів і однією з найбільш активних діючих речовин у світі. З іншого боку, емамектин бензоат має природне походження і не є високотоксичним для людини та корисної ентомофауни.

Головні переваги  ПРОКЛЕЙМ®

• Знищує усіх лускокрилих шкідників.

• Починає діяти з фази яйця – має пряму овіцидну дію, при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона.

Рис. 3. Резервуари з діючою речовиною ПРОКЛЕЙМ® всередині рослинних тканин

• Повністю проникає в рослинні тканини протягом 2 годин та утворює в них резервуари, які містять емамектин бензоат (рис. 3). Завдяки цьому результат застосування не залежить від опадів та високих температур (ефективність починає знижуватися лише при температурі на момент застосування понад 35 оС).

 • Залишки  препарату  на  листках  при  наявності  сонячного світла повністю розкладаються на безпечні сполуки протягом 56 годин, тому він сумісний з біологічним захистом овочевих рослин.

• Тривалий захист – до 2 тижнів.

• Завдяки природному походженню діючої речовини встановлений короткий офіційний термін очікування (7 днів), який дозволяє застосовувати інсектицид у період збирання урожаю.

Рекомендації щодо використання

• Не застосовувати з прилипачами типу sticker/binder, наприклад BOND®, PLYAC®, сумісний з прилипачем КОРВЕТ®.

• Не використовувати в бакових сумішах з фунгіцидами на основі фосетил алюмінію, які вміщують прилипач типу sticker/binder.

• Перед приготуванням бакових сумішей перевіряти препарати на сумісність (вона може бути неоднаковою при різній якості води).

• Не застосовувати в бакових сумішах з рідкими добривами.

• Не використовувати в бакових сумішах з продуктами, що мають лужну реакцію.

ПРОКЛЕЙМ® добре переміщується всередину рослинних тканин, але не розповсюджується в боки, тому дуже важливим є якісне покриття краплями робочого розчину усієї поверхні оброблюваних рослин.

• Покращенню покриття рослин розчином та пришвидшенню проникнення всередину тканин сприяє додавання до робочого розчину ІЗАБІОНУ® (300400 мл на 100 л води).

• Корисних ентомофагів можна випускати на оброблені площі через 24 години після обприскування.

Рекомендована норма витрати усіх трьох препаратів однакова і становить 0,3–0,4 л/га.
Для захисту від совок та біланів слід застосовувати більшу норму, від капустяної та томатної молі – можна меншу.
Але в будь якому випадку для досягнення максимального ефекту концентрація препарату в робочому розчині повинна бути не меншою ніж 100 мл на 100 л води.

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ