Агрономія

Бур’яни створюють конкуренцію за світло, поживні елементи та вологу

Експрес™ Голд 75, ВГ — підсилене рішення для захисту соняшнику

Експрес™ Голд 75, ВГ — підсилене рішення для захисту соняшнику
Експрес™ Голд 75, ВГ — підсилене рішення для захисту соняшнику

Площі посіву в Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській і Харківській областях сягали понад 500 тис. гектарів у кожній з областей. Лідерами з урожайності традиційно була Хмельницька область — 34 ц/га та Чернігівська область — 35 ц/га. Адже в цих областях випала достатня кількість опадів протягом червня-липня, попри те, що по всій Україні обмежувальним чинником була волога. Тобто саме тоді, коли культура цього потребувала найбільше — в період закладання й розвитку генеративних органів — кошиків.

Хоча на наявність вологи (окрім поливу) ми не можемо впливати, інші складові врожайності все ж залежать від господарів. І серед них — захист від шкідливих організмів, агротехніка (сівозміна, удобрення, обробіток ґрунту тощо). Хвороби та шкідники завдають шкоди безпосередньо самим рослинам, а от бур’яни створюють конкуренцію за світло, поживні елементи та вологу. До того ж відомо, що через повільний розвиток на початкових етапах вегетації та широкорядний спосіб сівби для соняшнику характерний тривалий гербокритичний період (до 50 діб). Таким чином, зниження врожайності через конкуренцію з бур’янами може становити до 70%.

Компанія FMC для ефективного контролю дводольних бур’янів у посівах соняшнику може запропонувати низку хороших продуктів. Звісно, це гербіциди Сальса®, Експрес™ 75, ВГ та Експрес™ Голд 75, ВГ. Щодо вирощування соняшнику за «ЕкспресТМ-технологією» (гібриди, стійки до гербіциду Експрес™ 75 ВГ), то з моменту появи на ринку самого препарату і стійких до нього гібридів площа вирощування такого соняшнику збільшилася в десятки разів і сьогодні становить понад 1 млн гектарів! «ЕкспресТМ-технологія» приваблює можливістю контролю широкого спектра бур’янів, до якого належать усі проблемні види, високою селективністю гербіциду до культури, здатністю застосування в широкому діапазоні фаз розвитку соняшнику, а також відсутністю обмежень у сівозміні та післядії. Спочатку технологія з’явилася й поширювалась переважно в південних регіонах України, але останніми роками набуває популярності й у північних, де посіви соняшнику постійно засмічують хрестоцвіті види бур’янів — гірчиця польова, редька дика, суріпиця звичайна, з якими важко боротися в досходовий період. У західних областях Експрес™ 75, ВГ популярний насамперед через стабільну ефективність, на відміну від ґрунтових гербіцидів. До того ж за застосування Експрес™ 75 ВГ ніколи не проявляється фітотоксичність, яка дуже часто спостерігається через промивання традиційних ґрунтових препаратів.

Дія Експрес® Голд на хрестоцвіті. Чернігівська обл., 2018
Контроль. Чернігівська обл., 2018
Дія Експрес® Голд на амброзію полинолисту, лободу білу та гірчак берізкоподібний, Київська обл., 2019
Дія на дурман
Дія на нетребу звичайну
Експрес™ Голд 75, ВГ — підсилене рішення для захисту соняшнику

В Україні зареєстровано ще один гербіцид, який дозволено для застосування на гібридах, адаптованих до «Експрес™-технології», — Експрес™ Голд 75, ВГ. Він відрізняється своїм складом — містить трибенурон-метил, 562,5 г/кг і тифенсульфурон-метил 187,5 г/кг. Норма застосування Експрес™ Голд 75, ВГ становить 35–40 г/га в суміші з ПАР Тренд® 90 у нормі 0,25–0,3 л/га. Експрес™ Голд 75, ВГ контролює основні бур’яни в посівах соняшнику — лободу, хрестоцвіті види, щириці (види), амброзію, нетребу. Діючі речовини, які в Експрес™ 75, належать до сульфонілсечовин — групи АЛС-інгібіторів. Фаза застосування — 2–8 справжніх листків соняшнику, препаративна форма — водорозчинні гранули. Але ж чим він тоді відрізняється від Експрес™ 75 ВГ, які його переваги?

Низка європейських і вітчизняних дослідів свідчать про надзвичайно високу ефективність цього продукту, що забезпечує насамперед склад препарату. Цінними є саме вміст тифенсульфурон-метилу й особливих допоміжних речовин, які розширюють можливості гербіциду. Тифенсульфурон-метил у препараті Експрес™ Голд 75, ВГ забезпечує покращений контроль таких ключових бур’янів, як амброзія полинолиста, нетреба звичайна, канатник Теофраста, видів щириці. Ці види за правильного застосування препарату контролюються на 95–99%. Крім того, тифенсульфурон значно підсилює дію на інші бур’яни, які можуть трапитися в посівах соняшнику: портулак городній, види гірчаків (почечуйний, шорсткий, берізкоподібний), пасльону чорного та гібіску трійчастого. Також часто спостерігається сильне пригнічення берізки польової. До того ж гербіцидна дія та загибель бур’янів проявляються швидше, ніж в Експрес™ 75.

В інших аспектах Експрес™ Голд 75, ВГ так само зручний у використанні, як й Експрес™ 75, ВГ.

Варто зазначити, що не всі гібриди соняшнику, що є стійкими до гербіциду Експрес™ 75, ВГ, стійкі до Експрес™ Голд 75, ВГ. Компанія FMC спільно з насіннєвими компаніями вже не перший рік тестує препарат на продуктових лінійках компаній — виробників насіння. Зокрема, гібриди компанії Limagrain пройшли фінальну стадію випробувань у сезоні 2021 року. За їхніми результатами компанія Limagrain першою серед виробників насіння соняшнику почала рекомендувати гербіцид Експрес™ Голд 75, ВГ для захисту своїх гібридів у складі ЕкспресТМ-технології — це гібриди ЛГ59580, ЛГ50479 СХ, ЛГ50529 СX та ЛГ50559 СX, що є районованими для різних регіонів. За умов дотримання регламентів застосування гербіцид Експрес™ Голд 75, ВГ допомагає надійно захистити соняшник проти дводольних бур’янів у післясходовий період без негативного впливу на культуру.

Надалі спектр гібридів, придатних для застосування гербіциду Експрес™ Голд 75, ВГ, буде розширюватись. Стежте за анонсами компанії FMC та рекомендаціями насіннєвих компаній.

Володимир Салієнко, менеджер з питань захисту польових культур компанії FMC

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ