Агромаркет

Товарне кредитування, що допомагає українським агровиробникам вчасно забезпечитись добривами та засобами захисту рослин

Взаємна вигода

Взаємна вигода

Товарне кредитування, що допомагає українським агровиробникам вчасно забезпечитись добривами та засобами захисту рослин.

Ми й далі розповідаємо, як аграрії з різних куточків України шукають шляхи не просто збереження, а розвитку власного бізнесу. Істотну роль у цьому завданні відіграє можливість отримати кредитні ресурси, що так потрібні для нормальної роботи. Тут слід виокремити унікальну програму «Кредитний Коридор», яку компанія ADAMA реалізує спільно з USAID.

Особливістю цієї програми є те, що нею мають змогу скористатися фактично всі українські агрокомпанії незалежно від місця їх розташування та фінансового становища. Головне — бажання працювати й зберегти свій бізнес, а також абсолютна порядність у відносинах із партнерами.

Різними програмами підтримки від компанії ADAMA вже скористалися сотні українських фермерів, отримавши наперед потрібні їм ЗЗР та мінеральні добрива. Сьогодні ми розповімо про досвід двох господарств, розташованих у Київській і Тернопільській областях.

Це розповідь їх керівників — Володимира Іванця та Петра Литвина.

Володимир Іванець, ТОВ «Лан-К» (Київська обл.)

Володимир Іванець, ТОВ «Лан-К» (Київська обл.)

Наше господарство розташоване у Баришівському районі Київщини. Його площа становить приблизно 600 гектарів — відносно небагато за українськими мірками. Тому вже досить давно, ще років 10 тому, ми виділили частину сівозміни під вирощування овочів, щоб підвищити рентабельність з гектара.

Так, за розумного підходу до справи та хорошої кон’юнктури ринку вирощування овочів забезпечує дуже добру рентабельність. Однак, з іншого боку, і вкласти сюди потрібно щонайменше в 10 разів більше, особливо в закритому ґрунті. Нині маємо 50 гектарів під овочевими культурами, із них 20 га — у теплицях.

Поступово переходимо на нульовий та мінімальний обробіток ґрунту, але без фанатизму. Головний критерій — щоб це було виправдано не лише економічно, а агрономічно. Дещо знизили норми внесення міндобрив передусім на кукурудзі та пшениці. Однак намагаємося чітко витримувати нормальну ефективну технологію вирощування, бо інакше — ніяк.

До початку повномасштабної війни ми інтенсивно розвивалися й досягли високого технологічного рівня. Подумки були готові до агресії, але, звісно ж, це стало для нас шоком. Активні бойові дії точилися буквально за 10 км від нашого господарства. Ми тоді відпустили працівників додому й міркували: сіяти чи не сіяти. Такий бізнес на паузу не поставиш і замок не почепиш. Зрештою я вирішив, що краще пальне та міндобрива витратити в полі, ніж вони лежатимуть на складі й дістануться ворогу.

Поступово робочий режим налагодився і постало питання підвищення рентабельності нашого виробництва. Зерно занадто дешеве, його важко продати за нормальну ціну, тому ми вирішили перейти частково на овочі в закритому ґрунті. Це технологічно складно й витратно, але може бути набагато вигіднішим. Працюємо з теплицями фактично другий рік. Вирощуємо моркву, редиску, картоплю і хочемо спробувати кавуни, дині та солодку кукурудзу під накриттям.

Звісно, що це все потребує солідних капіталовкладень, набагато вищих, як порівняти з традиційним вирощуванням зернових і технічних культур. Це не лише теплиці, а й потужна дорога технологія захисту та мінерального живлення.

У цій справі для нас, без перебільшення, рятівною стала вже досить тривала співпраця з компанією ADAMA. Ми вже понад чотири роки користуємося їхніми програмами кредитної підтримки, зокрема «Кредитний Коридор». Простими словами ADAMA надає якісні препарати й міндобрива у потрібному нам обсязі, а по завершенні угоди ми віддаємо позичене зерном або грошима — як нам зручніше.

Це надзвичайно ефективна програма, зручна та вкрай важлива для нас. Без неї було б дуже складно. Адже ми отримали справді якісні препарати, за допомогою яких забезпечили повноцінний надійний догляд за посівами. Наразі я використовую ЗЗР ADAMA практично на понад 90%! Утім, я жодної миті не сумнівався у їх якості й раніше, бо користуюсь препаратами цього виробника вже понад 10 років, і вони ніколи не підводили.

Як і тепер. Наприклад, мені дуже сподобався гербіцид РЕЙСЕР. Він чітко усуває амброзію та інші злісні бур’яни. З давніших я пригадую відмінний препарат ГОЛТІКС, у якого не було конкурентів в ефективності застосування на цукрових буряках. Утім, тільки хороше можна сказати про кожен препарат ADAMA.

Ну, і варто зазначити простоту та зручність отримання кредитної підтримки. Мінімум бюрократії, довідок та інших дражливих моментів. Усе швидко і чітко. Доступна вартість кредитування. Таких умов не пропонує жодна інша компанія на ринку. Я виростив урожай, віддав певний обсяг зерна, мені заплатили кошти, і я їх повернув. Усе!

Це зручно й з погляду, що ціни на зерно на ринку дуже непередбачувані. В жнива можна продати пшеницю чи соняшник дорожче, ніж через пів року. З ADAMA усі ці процеси є передбачуваними та гарантовано вигідними.

З такою підтримкою, попри нинішні складні часи, можна подумати й про розвиток нашого бізнесу. Хочемо розширити овочеву групу та поставити ще три теплиці. Також замислюємося про потужніший трактор і посівний комплекс, але будемо дивитися, як далі буде. Поки що підтримуємо ту техніку, яка є, в робочому стані.

Взагалі я дуже хочу, щоб людям було комфортно жити в селі. Ми зі свого боку робимо, що можемо, аби залучити нових працівників у нашу галузь. Наприклад, пропонуємо вищу, ніж у Києві, зарплатню та створюємо умови для комфортної роботи.

Петро Литвин, ФГ «Ігровицьке» (Тернопільська обл.)

Петро Литвин, ФГ «Ігровицьке» (Тернопільська обл.)

Наше господарство розташоване неподалік Тернополя. Його створено буквально з чистого аркуша 2008 року, так би мовити, з «малого камінчика», і від початку я орієнтувався на сучасні інтенсивні технології. Сьогодні ми обробляємо 400 гектарів земель. Ніби й не дуже багато, але я вважаю, що, зважаючи на виклики останніх років, уже те, що ми встояли на ногах, свідчить, що рухаємося у правильному напрямі.

Цікаво, що починали ми свою роботу з вирощування лікарських рослин, зокрема, розторопші плямистої. Звісно, що вся технологія була цілковито органічною. Але зрештою зрозуміли, що це занадто клопітка й не завжди вигідна справа, тому перейшли на вирощування традиційних культур — озимого ріпаку, кукурудзи, пшениці, соняшнику тощо. З головною умовою — отримати максимальний ККД із кожного гектара.

Ми досягли високої інтенсивності технології і, як результат, чудової врожайності. Наприклад, ми так добре відпрацювали технологію вирощування озимого ріпаку, що збирали по 6,2 т/га. Проте, з іншого боку, для такої врожайності потрібно вкладати в кожен гектар ріпаку по 60–70 тисяч гривень, і це сьогодні — недоцільно.

Тому наразі переглядаємо сівозміну й орієнтуємося на комерційно привабливіші культури передусім бобові. Однак усе робимо з холодною головою, бо нині такий час, що кожна зекономлена гривня — це вже зароблена гривня. Аграрій витрачає гроші цілий рік, а щоб заробити, має обмежені можливості. Тому хочемо спробувати, наприклад, вертикальний обробіток ґрунту, щоб знизити витрату пального.

Проте водночас не можна ігнорувати очевидні моменти. Скажімо, нині всі кинулися сіяти сою, і це означає, що за рік-два розпочнуться серйозні проблеми із захистом цієї культури від хвороб. Уже тепер слід починати шукати ефективні рішення для подолання цієї проблеми. Якісний фунгіцидний захист — одна з обов’язкових умов для цього.

Тому нам не обійтися без надійних партнерів — виробників ЗЗР, що пропонують свої препарати на справді вигідних умовах. Чому саме компанія ADAMA? Річ у тім, що я завжди працюю з тими фірмами, які не бояться брати на себе відповідальність. Представники ADAMA ніколи не кажуть: «Моя хата скраю»… Тому, власне, дедалі більше аграріїв користуються їхніми продуктами, їхніми програмами співпраці. Ринок усе розставляє по своїх місцях!

Я бачу, що ADAMA навчилася балансувати між своїм прибутком та інтересами аграрія. Мені ніколи нічого не намагаються «впарити» заради одноразового заробітку. Технологія захисту, кожен препарат, кожне внесення — все провадиться гармонійно і забезпечує максимальний результат. Причому з високоякісними препаратами, такими як ОРІУС чи СФЕРІКО. Коли вперше застосовував ОРІУС із малооб’ємною нормою внесення 50 л/га, то звернув увагу, що вся поверхня ріпаку змочена. Подумав, що збилися налаштування в обприскувачі, а виявилося, що — ні. Насправді всі препарати ADAMA містять дуже якісну олійну основу, яка забезпечує повне вкриття поверхні рослин разом із прилипанням. Ось така «дрібничка», яка істотно підвищує ефективність застосування ЗЗР.

У нас з ADAMA відносини вже не лише ділові, а й по-справжньому дружні. Ми знаємо, що не підведемо один одного. «Я активно використовую їхні фінансові програми , зокрема, «Кредитний Коридор» і це стало дуже суттєвою підтримкою для нашого господарства. Ми разом з ADAMA пройшли важкий 2022 рік, і не менш важкий 2023-й. Хочеться сподіватися, що 2024 року буде простіше. Проте у будь-якому разі ми маємо надійного партнера, котрий надає нам якісну продукцію на вигідних умовах кредитування. І я раджу всім українським фермерам звернути увагу на їхні програми.

Як кажуть, важкі часи створюють сильних людей. Я щиро радий, що маю таких партнерів, як ADAMA, і переконаний, що ми, попри все, зможемо розвивати аграрну галузь в Україні та робити нашу справу ефективнішою.

Віталій Мороз, менеджер з аналізу ризиків ТОВ «Адама Україна»

Віталій Мороз, менеджер з аналізу ризиків ТОВ «Адама Україна»

Українські аграрії в умовах війни отримали нові виклики: ускладнення з реалізацією сільгосппродукції, суттєве зростання її собівартості та просідання ціни реалізації готової продукції, що впливає на фінансову стабільність аграріїв. На додачу — обмеження та здорожчання кредитування як від банків, так і від постачальників ТМЦ. «Кредитний Коридор» від ADAMA став відповіддю на ці виклики. Ми підтримуємо сільгоспвиробників шляхом надання в товарний кредит високоякісних власних ЗЗР, мінеральних добрив. Допомагаємо з реалізацією сільгосппродукції. Завдячуючи підтриманню наших партнерів із USAID, ми зробили товарне кредитування на власні ЗЗР дешевшим. У рамках проєкту «Кредитний Коридор» уже надано кредитування понад 200 малих і середніх сільгоспвиробників на суму більшу за 10 млн доларів.

* Проєкт «Кредитний Коридор» реалізується завдяки підтриманню американського народу, наданий через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яку виконує компанія Chemonics International.

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ