Агрономія

Підвищити енергію проростання і схожість насіння можна за допомогою комбінованого захисту біопрепаратами та протруйником

Вдалий старт

Вдалий старт

 Підвищити енергію проростання і схожість насіння можна за допомогою комбінованого захисту біопрепаратами та протруйником. 

Головним чинником успіху на початкових етапах органогенезу є отримання дружних сходів. Чим дружніші сходи, то більш рівномірно розвиваються рослини. А рівномірний розвиток дає змогу найточніше встановити фази розвитку рослин, від яких залежить час проведення тієї чи іншої технологічної операції. Тільки дружні та рівномірні сходи здатні формувати достатню для повноцінного врожаю густоту рослин і зменшити потенційні можливості бур’янів у конкуренції з культурними рослинами. Цього досягти непросто на тлі недостатньої кількості вологи в ґрунті та посушливих умов з екстремальними позитивними температурами повітря у цей період майже по всіх регіонах України, яке спостерігається цього року. 

Тому визначальною стає стратегія підготовки насіння до сівби із застосуванням ефективних захисно-стимулювальних комплексів, які в ідеалі мають і простимулювати швидкий старт, і захистити молоді паростки від збудників грибної та бактеріальної природи, крім того, створити сприятливі умови для фіксації кореневою системою дорогоцінної вологи, яка виступає обмежувальним чинником отримання якісних сходів. За використання лише хімічних засобів захисту, мінеральних добрив і синтетичних аналогів фітогормонів досягти цього неможливо. Сучасною альтернативою хімічному захисту є біологічний або комбінований захист насіння. 

Який захист найкращий 

Багаторічними науковими дослідженнями ДП МНТЦ «Агробіотех» НАН України та МОН України доведено доцільність спільного застосування біостимуляторів, мікробіологічних прилипачів, гуматів як під час передпосівної обробки насіння, так і обприскування посівів. Насіння, оброблене за спільною технологією біологічних препаратів із протруйниками, не втрачає після обробки енергію проростання та схожість. Саме від енергії проростання насіння залежить рівномірність і дружність сходів. 

Так, одним з останніх досліджень центру було вивчення посівних якостей насіння пшениці (Triticum aestivum L.) сорту Краєвид (урожай 2023 року) залежно від передпосівної обробки насіння біостимулятором «Регоплант», біологічним прилипачем «ЕПАА-10» і добривом «Українські гумати» на композиціях із протруйником «Максим XL» за різних умов зволоження субстрату. 

Проведені дослідження показали, що за умов передпосівної обробки насіння пшениці біостимулятором «Регоплант» і в комплексному застосуванні разом з прилипачем «ЕПАА10» та добривом «Українські гумати» підвищувалась лабораторна схожість насіння на 5,7 та 3,0% відповідно проти контролю, де схожість становила 87%. У варіанті, де застосовували тільки протруйник «Максим XL», лабораторна схожість була на рівні 92%, як і у варіанті з додаванням «Регопланту», але у варіанті з «Максим XL» був найвищий серед усіх варіантів відсоток насіння, що не зійшло — 6%.  

Сходи насіння пшениці на дев’яту добу проростання за різних умов передпосівної обробки

На четверту добу найвища енергія проростання визначалася у проростків із насіння, яке було оброблене «Максим XL» + «Регоплант». Так, довжина корінців становила 119,8 мм, що на 16,5% більше, а довжина колеоптилю — була на 11% більшою за контрольні показники. Всі інші композиції мали нижчу морфофізіологічну оцінку. 

На дев’яту добу всі композиції з регулятором росту рослин «Регоплант» покращили розвиток кореневої системи. Зародкових корінців було на 55–59% більше, ніж у контролі. Водночас у композиції «Максим XL» зародкові корінці були розвинуті на 11% гірше, ніж у контролі. 

В умовах браку вологи 

Особливої уваги заслуговують результати розвитку зародкових корінців на дев’яту добу досліджень за умов недостатнього зволоження. Насіння, протруєне «Максим XL», відставало в розвитку від контролю на 7% та значно поступалося композиціям «Максим XL» + «Регоплант» (+58% до контролю) та «Максим XL» + «Регоплант» + «Українські гумати» + «ЕПАА-10» (+51 % до контролю). 

Отже, застосування біостимулятора «Регоплант», прилипача «ЕПАА-10» та «Українських гуматів» зняло негативний ефект пригнічення насіння від протруйника «Максим XL» і підвищило енергію проростання та схожість в оптимальних умовах і мало більш виражений позитивний ефект за недостатнього зволоження. 

Подібні дослідження науковці ДП МНТЦ «Агробіотех» проводять на постійній основі, зокрема під індивідуальні запити клієнтів, які хочуть переконатися в найкращому результаті. 

Упровадження цих інноваційних технологій обробки насіння сприяє підвищенню його зимостійкості, реалізує потенціал урожайності, впливає на поліпшення якості й знижує негативний вплив на навколишнє середовище. Застосування біостимуляторів сприяє оптимізації норм висіву насіння, розвитку розгалуженішої кореневої системи, поглибленню вузла кущення, більшого накопичення цукрів і, врешті-решт, покращення перезимівлі. 

Завдяки біопрепаратам підвищується стійкість рослин до стресів, посухи, заморозків, пришвидшується біосинтез РНК і білків, що відновлюють стресові порушення обміну речовин у клітинах.  

Інші статті в цьому журналі
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
10
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ