Техніка

Технології обприскування визначають ефективність застосування пестицидів на сотні тисяч євро

Точність захисту

Точність захисту

Технології обприскування визначають ефективність застосування пестицидів на сотні тисяч євро й суттєво впливають на подальший розвиток рослин і врожайність.  

Компанія CASE IH випустила нову серію обприскувачів Patriot 50-ї серії, які демонструють новий рівень точності й ефективності внесення засобів захисту. І насамперед це стало доступним завдяки системі AIM CommandFlex другої генерації, а також польовому аналізатору AUGMENTA. 

Коли йдеться про якісне обприскування, це означає одночасне дотримання багатьох чинників, що впливають на кінцевий результат: час і місце обприскування, дисперсність розчину та багато іншого. Наприклад, дотримання розміру крапель можливе тільки за постійного тиску в системі. Якщо тиск буде змінюватись, розмір крапель також буде змінюватись, і пестицид може не подіяти. Традиційно в обприскувачах доводилось підбирати швидкість руху, тиск у системі й розмір розпилювачів, щоб дотримуватись потрібного розміру крапель. Однак під час роботи в полі рухатись з однаковою швидкістю вдається не завжди, особливо на пагорбах, за об’їзду перешкод і на розворотах. Зміна швидкості призводила до зміни тиску в системі, й, відповідно, змінювався розмір крапель, погіршуючи ефективність ЗЗР. 

Щоб забезпечити стабільність норми внесення й зберегти потрібний розмір краплі, було розроблено систему AIM CommandFlex, у якій реалізовано принцип імпульсного обприскування. На кожну форсунку було встановлено плунжер, який відкривався з частотою 10 Гц, тривалість кожного циклу відкриття можна було регулювати. Таким чином забезпечувалась зміна продуктивності системи залежно від зміни швидкості руху обприскувача для забезпечення заданої норми внесення в широкому діапазоні швидкостей із дотриманням заданого тиску, а отже, заданої дисперсності, що є необхідною умовою для правильного внесення ЗЗР. 

У нових обприскувачах Patriot 50-ї серії встановлено другу генерацію системи з назвою AIM CommandFlex ІІ, яка здатна працювати з частотою до 20 Гц і забезпечує точну роботу в більшому діапазоні швидкостей. Нині 20 Гц є частотою, яку встановлюють за замовчуванням. За потреби оператор має можливість налаштувати частоту ШІМ із заданими значеннями 10 Гц, 15 або 20 Гц. Слід зазначити, що в системі AIM CommandFlex ІІ було встановлено оновлені ШІМ клапани, які потребують втричі менше електричної потужності, ніж попередня генерація. Це дає змогу встановлювати більшу кількість форсунок на штангу. Клапани керування форсунками мають на 17% більшу пропускну здатність. Діапазон робочого тиску збільшено — він у межах від 0,7 до 8,2 бар, тоді як у попередній версії максимальний тиск становив 5,5 бар.  

Коли за колесами здіймається пил, оператор може збільшити на 30% норму внесення на відповідних 8 форсунках. Ця функція допоможе під час контурного обприскування поля, коли збільшувати норму потрібно на краях штанги. Доволі зручною є функція керування / перевірки форсунок за допомогою ручного пульта дистанційного керування. Оператор може без сторонньої допомоги перевірити кожну форсунку й розпилювач, що спрощує експлуатацію й покращує ефективність унесення ЗЗР. Функція повідомлення про закорковування розпилювача надає можливість оператору швидко відреагувати й уникнути пропусків під час унесення. 

Додаткові «плюси» системи полягають у можливості пофорсункового вимкнення. Тобто можна уникати перекриттів і пропусків, забезпечуючи оптимальні умови для розвитку рослин по всій площі поля. Також можна компенсувати різницю швидкості руху різних частин штанги: під час проходження криволінійних ділянок внутрішнє крило штанги сповільнюється, а зовнішнє, навпаки, розганяється. Система автоматично збільшує норму виливу на зовнішніх форсунках і зменшує на внутрішніх. 

Нові обприскувачі Patriot можуть бути повністю укомплектовані системою AIM CommandFlex II або повністю підготовлені до встановлення всіх допоміжних систем. Тобто доукомплектувати обприскувач так просто, що це можна зробити у будь-який момент, і це не потребує придбання і встановлення додаткових допоміжних елементів або систем. Виробник уже подбав про це і встановив усе необхідне. Якщо ж систему AIM CommandFlex II встановлено на заводі, користувач автоматично отримує розблоковану систему пофорсункового вимкнення. 

Інструмент для змінних норм 

Слід зазначити, що систему AIM CommandFlex II можна застосовувати як виконавчий орган для різного типу камер. Наприклад, із польовим аналізатором Augmenta, який розрізняє різні відтінки зеленого й може визначати індекс вегетації, система здатна вносити змінні норми залежно від стану поля. До того ж у новій версії аналізатора змінні норми визначаються для окремих секцій, а не для всієї штанги. 

Польовий аналізатор Augmenta можна використовувати в режимі реального часу, коли залежно від фактичного індексу вегетації змінюються норми внесення ЗЗР або добрив, а також для скаутингу з подальшою обробкою отриманих даних і створення карт-завдань для наступних операцій захисту або підживлення. 

Камера, встановлена на даху кабіни обприскувача на висоті 4 м, здатна сканувати ділянку завширшки 40 м

Принцип роботи аналізатора Augmenta полягає у фотографуванні поля на всю ширину захвату обприскувача. Технічно камера, встановлена на даху кабіни обприскувача на висоті близько 4 м, здатна охоплювати ділянку завширшки 40 м. Таке рішення дає змогу не встановлювати додаткові сенсори на штанзі й спрощує монтаж і експлуатацію системи. Аналізатор оснащується трьома мультиспектральними камерами (NIR, RedEdge, RedNarrow), а також двома RGB камерами. 

Націлений на ефективність 

Удосконалення систем точного обприскування й додатковий функціонал, який став доступним завдяки використанню польового аналізатора з елементами штучного інтелекту, робить нові обприскувачі CASE Patriot 50 ефективним інструментом для захисту й підживлення рослин. Ці машини повністю відповідають сучасним вимогам світового агробізнесу, і в умовах України здатні стати запорукою прибуткового рослинництва. Обприскувачі сконструйовано так, щоб звести до мінімуму вплив людського чинника, що дасть змогу працювати ефективно, не зважаючи на досвід оператора. 

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ  

Андрій Гулько, керівник бізнесу Raven у Центральній та Східній Європі  

— Пристрій можна застосовувати як у період активної вегетації, так і під час внесення регуляторів росту (ріпак восени) і десикантів (соняшник і соя). Крім того, у новій версії аналізатора буде реалізовано функцію розпізнавання бур’янів і диференційного обприскування полів гербіцидами. Це дасть змогу економити ЗЗР та зменшувати хімічне навантаження на ґрунт і культурні рослини. На сьогодні камеру адаптовано для роботи тільки в денний час, починаючи за годину після сходу сонця й закінчуючи за годину до заходу сонця. Проте триває робота щодо збільшення часового діапазону роботи камери, щоб можна було виконувати сканування в умовах штучного освітлення.   

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ