Елеватор

Інноваційні технології обробки зерна здатні суттєво оптимізувати рентабельність агровиробництва і підвищити ефективність зберігання збіжжя

Stop, шкідники!

Stop, шкідники!

 Інноваційні технології обробки зерна здатні суттєво оптимізувати рентабельність агровиробництва і підвищити ефективність зберігання збіжжя.

 Ледь помітні голим оком комахи — можуть спричинити велику проблему. Доведено, що втрати зерна, ураженого шкідниками, можуть досягати 50%. Комірні комахи не зашкодять працювати з партіями, продавати їх за кращою ціною та експортувати з технологією небулізації: одна обробка захистить зерно щонайменше на пів року. 

Стара добра «класика» 

Наразі існують усього два види боротьби з комірними шкідниками: механічний і хімічний. Перший більш екологічний. Він передбачає вентилювання з метою охолодження, сепарацію або очищення зерна. Проте механічний спосіб не усуває проблему комірних комах на 100%, адже залежить від температури навколишнього середовища та певних кількісних втрат, якщо йдеться про очищення зерна. 

Хімічний спосіб боротьби передбачає застосування препаратів, які виділяють газ фосфін, або обробку зерна рідкими контактними інсектицидами. 

Обробка препаратами на основі газу — дуже ефективна технологія, проте має низку технологічних обмежень. Зокрема, потребує герметизації зерносховищ, залежить від температури та вологості повітря. А ще оброблене зерно потрібно іммобілізувати щонайменше на два тижні для забезпечення якісної експозиції та дегазації. До того ж обробку зерна мають виконувати спеціалізовані організації. 

Якщо йдеться про обробку рідкими інсектицидами, вибір також невеликий. Є два типи контактних інсектицидів — концентрат емульсії або готова до застосування формуляція для ультраточного дозування. 

Вбивчий туман 

Принцип холодної небулізації, яку українському ринку пропонує французька компанія SOJAM, дуже простий. Обробку проводять у потоці. На певних вузлах транспортного обладнання (голівці, башмаку норії, скиду зі стрічкового конвеєра тощо) встановлюють одну або кілька форсунок, на які подається препарат зі стисненим повітрям. Завдяки цьому рідкий препарат перетворюється на ультрамікроскопічний туман із величиною крапельки близько 20 мікронів. Для порівняння: за обробки домашніх квітів за допомогою пульверизаторів величина крапельки становить 400 мікронів. 

«Ми понад 10 років працюємо в Україні й понад 50 років — на європейському ринку. Обладнання, яке застосовується для подачі препарату до форсунки, адаптовано для будь-яких видів, типів зерноскладів за умови наявності мінімальної механізації», — розповів директор ТОВ «СОЖАМ Україна» Михайло Косюхно. 

Обладнання SOJAM розроблено таким чином, щоб за мінімального навчання персонал елеватора міг проводити обробку самостійно, не витрачаючи час на очікування підрядника. До того ж технологія не має загрози життю та здоров’ю персоналу. 

Привабливість переносного обладнання TENOR від SOJAM — очевидна, адже насос можна переносити від однієї до іншої норії, застосовувати в різних складах і навіть на кількох підприємствах. 

Також компанія пропонує потужне стаціонарне обладнання MAJOR. Воно вирізняється більшою потужністю, автоматизованим режимом роботи й можливістю дистанційного керування з диспетчерського пункту. 

Стаціонарне обладнання здатне подавати необхідну кількість препарату для обробки зерна на суднозавантажувальну машину загальною потужністю до 2 тис. т/год, на яку подається збіжжя з двох маршрутів. 

«Фахівці компанії подбають про встановлення й безперебійну роботу обладнання. У нас є об’єкти, де форсунки розташовано на висоті до 70 метрів», — уточнив Михайло Косюхно. 

Експорт без перешкод 

Технологію холодної небулізації «СОЖАМ» можна застосовувати на прийманні, перевантажуванні або відвантаженні зерна безпосередньо у вагони, зокрема на експорт. У компанії застосовують два препарати. 

Основний препарат Пірігрен 50, ХТ з діючою речовиною піриміфос-метилом має швидку дію від 48 до 72 год. Його можна застосовувати за температури до –10 °С. Ним обробляють ранні зернові, але не кукурудзу, яку експортують у ЄС, — через перевищення норми залишкового вмісту препарату. 

Тому для експортерів кукурудзи до країн Євросоюзу в компанії «Сожам Україна» є препарат Гранпротек, КЕ (концентрат емульсії) з діючою речовиною дельтаметрин. Навіть за максимального дозування залишковий уміст діючої речовини становить 0,5 мг/кг, що вчетверо менше, ніж передбачено європейськими нормами. 

Безпечність препаратів від «Сожам» доведено дослідженнями, проведеними французькими асоціаціями виробників харчових продуктів. 

«В Україні в нас також великий досвід роботи з борошномелами, виробниками солоду, переробниками вівса та виробниками комбікормів. Понад 400 елеваторів в Україні активно користуються технологією «Сожам», і зазвичай це тривале партнерство», — зауважив Михайло Косюхно. 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ