Агрономія

Сетар®: регуляція росту та фунгіцидний захист на ріпаку й соняшнику

Сетар®: регуляція росту та фунгіцидний захист на ріпаку й соняшнику
Рис. 1. Ефективність Сетар® (осіннє застосування) — зліва, стандарт — праворуч

Регуляція процесів росту рослин на багатьох культурах є одним із ключових елементів технології вирощування. Так, на ріпаку та зернових культурах регуляція ростових процесів стала тим агротехнічним прийомом, який дозволяє не тільки зменшити втрати врожаю від вилягання та під час збирання, а за певних умов і підвищити його. Та чи все так однозначно і на соняшнику? Отже, в даній статті ми спробуємо розібратися в тонкощах застосування регуляторів росту на таких культурах, як ріпак і соняшник, на прикладі фунгіциду — регулятора росту Сетар®.

На сьогодні уявити собі технологію вирощування ріпаку без застосування регуляторів росту як восени, так і навесні практично неможливо. Використання ретардантів на ріпаку в осінній період дозволяє ефективно керувати процесами росту рослин та запобігти їх переростанню. В поєднанні зі збільшенням вмісту цукрів у клітинах рослин і фунгіцидним захистом, що забезпечує Сетар®, ми отримуємо рослину в оптимальному для перезимівлі стані та фазі розвитку.

Рис. 2. Сетар® (весняне внесення) — зліва, стандарт — справа

Чинниками, що впливають на ефективність регуляторів росту в осінній період на ріпаку та кількість обробок, є:

 • Строки посіву. Ранні посіви потребують більшої уваги з точки зору управління ростом та запобігання переростанню, а, відповідно, й більш інтенсивного використання ретардантів.
 • Погодні умови. В умовах тривалої осені з підвищеним температурним фоном та за достатньої кількості опадів ризик переростання буде значно вищим. За таких умов додаткове застосування регуляторів росту є ключовим заходом, що дозволить вберегти від витягування точки росту та її вимерзання.
 • Вибір гібрида. При підборі гібридів необхідно звертати увагу на інтенсивність їх стартового росту восени. За умови посіву гібрида зі швидким ростом на старті й у ранні строки ризик переростання рослин буде значно вищим, що потребуватиме додаткових затрат на регуляцію росту. І навпаки, гібрид з інтенсивним стартовим ростом за умови пізнього посіву може забезпечити формування рослин з необхідними характеристиками в більш стислі строки.
 • Густота посіву. Керувати ростом рослин у загущених посівах набагато важче через конкуренцію рослин та їх витягування в боротьбі за сонячну радіацію. Водночас помилково вважати, що регуляція росту є неефективним прийомом на зріджених посівах, оскільки за умови більшої площі живлення рослини не будуть витягуватися. Насправді за таких умов використання Сетар® провокує пробудження бокових бруньок, що вже навесні можуть стати продуктивними гілочками.
 • Температура повітря. Ключовим фактором ефективності регуляторів росту є температура повітря, оскільки більшість діючих речовин, що входять до таких продуктів, відносяться до хімічного класу триазолів. Для таких речовин необхідний температурний діапазон у межах +12–25 °С. Та головна суть навіть не у властивостях вказаних речовин, а в біологічних особливостях рослин. Оскільки, чим нижча температура навколишнього середовища, тим повільнішими стають фізіологічні процеси в рослинах, відповідно, і вповільнюється синтез гормонів росту — гіберелінів, а з ними і ріст рослин. Тому застосування діючих речовин, які працюють у ширшому температурному діапазоні, буде менш ефективним, ніж у період активного росту рослин.
 • М’якість дії препаратів. В осінній період нам дуже важливо спинити ріст рослин, але не їх розвиток. Сетар® дозволяє затримати ріст рослин та витягування точки росту, але водночас після використання препарату продовжується формування необхідного розміру кореневої шийки та накопичення цукрів, що є критично важливим для успішної перезимівлі.

З осіннім застосуванням ми розібралися, а як щодо весняного? Чи дає воно результат і коли краще використовувати? Давайте по порядку.

 • Найкращою фазою для внесення Сетар® навесні є початок активного видовження, за висоти рослин 20–25 см. Внесення препарату в цей час дозволяє зменшити висоту рослин та знизити втрати під час збирання.
 • Разом із затримкою росту основного стебла, використовуючи Сетар®, ми підтягуємо в рості бокові гілочки другого порядку та досягаємо більш дружного зацвітання квіток по ярусах. Для ріпаку дружне цвітіння та достигання є критичним показником задля зменшення втрат під час збирання, і використання Сетар® навесні може стати одним із ключових заходів для досягнення даної мети.
 • Фунгіцидний захист. Не варто недооцінювати важливість перших весняних обробок на озимому ріпаку. З точки зору реалізації біологічного потенціалу врожайності, нам важливо якомога довше зберігати листовий апарат, що сформувався на момент внесення, оскільки від його роботи залежить закладання потенціалу врожайності та його реалізація в майбутньому. Саме тому захист вже сформованого весняного приросту від захворювань є важливою складовою загальної фунгіцидної схеми захисту ріпаку, і Сетар®, як дійсно універсальний продукт з вираженою рістрегулятивною дією та ефективним фунгіцидним захистом, допоможе досягти поставлених цілей.
 • Температурний режим — вимоги ті ж самі, що і під час осіннього внесення. Варто пам’ятати, що не можна використовувати регулятори росту, коли рослина знаходяться в стресі, оскільки вплив на гормональний баланс такої рослини може призвести до небажаних наслідків, тому варто дочекатися, коли вона відновить фізіологічні процеси та вегетацію.

Регулятори росту на соняшнику

Погодьтеся, тема дуже цікава та дискусійна, адже за останні роки вже накопичився певний досвід, як позитивний так і негативний, з огляду на результати їх використання на соняшнику. Тому варто для самих себе визначити цілі, які ми ставимо перед регуляторами росту соняшнику, особливо в світлі реєстрації Сетар® на цій культурі.

Рис. 3. Використання Сетар® — зліва, контрольна ділянка — справа

Зниження висоти рослин. Головним аргументом «за» є можливість використання висококліренсних обприскувачів у пізні фази розвитку культури для внесення фунгіцидів чи десикації. Тут криється багато «але», наприклад, особливості гібрида. Зокрема, для високорослих гібридів на високому агрофоні однократного застосування регулятора для ефективного зменшення висоти часто недостатньо. Перебір із густотою також може призвести до підвищення конкуренції серед рослин за сонячне світло, витягування стебла й вилягання навіть за умови використання регуляторів росту. Достатня кількість опадів на тлі зрушення в бік застосування азотних добрив також спричинить утворення надлишкової вегетативної маси, що далеко не завжди має пряму залежність з урожаєм.

Рис. 4. Ефективність Сетар® проти септоріозу — зліва, ділянка без обробки — справа

Запобігання виляганню  та зменшення втрат. З одного боку, регулятори росту прямо впливають на морфологію рослини, вкорочуючи стебло, потовщуючи його, та сприяють кращому розвиткові кореневої системи. З іншого — боротьба з виляганням є проблемою, яка потребує комплексного підходу, що включає раціональний вибір гібрида й норми висіву та обґрунтованої системи мінерального живлення. Чи не найважливішим критерієм у запобіганні виляганню є захист від хвороб, адже чисте й здорове стебло має значно більшу стійкість до будь-якого механічного впливу.

Кращий розвиток кореневої системи — беззаперечний плюс дії регуляторів росту, оскільки краще розвинута коренева система дає змогу більш ефективно споживати вологу й елементи живлення з ґрунту та сприяє підвищенню стійкості рослин до несприятливих умов.

Як бачимо, ефективність рістрегуляторів на соняшнику, окрім ефективності самого препарату та його безпеки для культури,  залежить від низки чинників, серед яких:

 • гібрид (високорослий чи низькорослий);
 • мінеральне живлення;
 • густота посіву;
 • фаза розвитку культури на момент внесення;
 • погодні умови.

Від міри прояву вказаних факторів і буде залежати ефективність дії регуляторів росту на соняшнику та збереження їх впливу в пізні фази розвитку культури.

Не забуваємо і про фунгіцидний захист, оскільки в більшості випадків саме ця складова має переважаючий вклад у збереження-підвищення врожайності в умовах зростання тиску з боку хвороб. Тому фунгіцидна ефективність препарату може стати ключовим критерієм вибору.

Чи можуть бути негативні наслідки?

Від дії будь-якого препарату, що впливає на морфологію та фізіологію рослини, за певних стресових умов для останньої (посухи чи температурного стресу) можна отримати навіть негативний вплив на культуру.

Щоб не призвести до стресу рослин та втрат урожайності, потрібно розумітися на принципах дії рістрегуляторів, вносити обґрунтовані норми й не використовувати їх за несприятливих умов. Абсолютна більшість регуляторів росту, що застосовуються на зернових культурах, ріпаку та соняшнику, є інгібіторами синтезу гіберелінів, тобто рослинних гормонів росту. Якщо рослина потрапляє в стресові умови (посуха, заморозки чи високі температури тощо), то це призводить до зміни гормонального балансу в ній — пригнічення синтезу гіберелінових кислот та збільшення синтезу абсцизової кислоти. За таких умов додатковий вплив на гормональний баланс від дії регуляторів росту може спричинити негативні наслідки.

Сетар®: переваги на соняшнику

Новина про реєстрацію Сетар® на соняшнику у багатьох агрономів часто викликає подив, оскільки препарат передусім відомий для застосування на ріпаку в якості регулятора росту — фунгіциду. З іншого боку, використання Сетар® на соняшнику також має цілу низку переваг:

По перше, Сетар® є сильним фунгіцидом, адже норма у 0,5 л/га препарату містить 125 г/га дифеноконазолу, а це досить вагома заявка на надійний фунгіцидний захист. Сетар® має високу ефективність проти септоріозу та альтернаріозу й чудово підходить для першої фунгіцидної обробки, оскільки септоріоз — основна проблемна хвороба початку вегетації в останні роки.

Завдяки паклобутразолу (другій складовій препарату) Сетар® має вплив на морфологію рослини, що проявляється в кращому розвиткові кореневої системи, потовщенні та вкороченні стебла. Все це разом із сильним фунгіцидним захистом робить Сетар® чудовим вибором для першої фунгіцидної обробки у фазу 8 листків, яка найбільш прийнятна для використання регуляторів росту на соняшнику з метою вкорочення стебла та захисту від хвороб.

Сетар® є комплексним рішенням для запобігання виляганню, оскільки препарат діє в двох напрямах, а саме зміцнює стебло та забезпечує його захист від ураження хворобами.

Сетар® м’яко діє на культурну рослину, що важливо за нетипових погодних умов, які ми спостерігаємо останні роки.

Як бачимо, Сетар® може стати важливою складовою системи захисту соняшнику, маючи цілу низку переваг. Однак для отримання досконалої рослини не варто сподіватися лише на чудо-засіб, який ураз вирішить усі проблеми на полі. Лише виважений та всебічний підхід до вибору гібрида, густоти посіву, мінерального живлення й забезпечення надійного фунгіцидного захисту дозволять оптимізувати механізм під назвою «поле соняшнику», і Сетар® може стати гарним помічником у цій справі.

Головні переваги:

 • Високоефективний фунгіцид та регулятор росту
 •  Комплексне рішення для запобігання виляганню
 •  М’яка дія на культурну рослину
 •  Безпечний для культури

Олександр Соловйов, менеджер з технічної підтримки, напрям «Фунгіциди для технічних культур», ТОВ «Сингента»

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ