Техніка

Післяжнивний обробіток за будь-яких умов можна ефективно поєднати з передпосівним із перевіреним рішенням BEDNAR

Розумний підхід

Розумний підхід

Післяжнивний обробіток за будь-яких умов можна ефективно поєднати з передпосівним із перевіреним рішенням BEDNAR

Коли нестабільні зовнішні умови підривають економічний фундамент господарства, а погода демонструє характер, потрібно оптимізуватись й отримувати максимум від кожної робочої години в полі. Зробити це непросто, враховуючи кількість операцій за традиційною технологією. Зокрема, чимало важливих завдань постає після збирання врожаю: якісне подрібнення пожнивних решток, ефективне їх перемішування з ґрунтом, збереження вологи, підготовка ґрунту до сівби озимини. Справжньою знахідкою за такого підходу є важка дискова борона ATLAS від компанії BEDNAR. Адже знаряддя забезпечує якісне виконання всіх цих операцій тільки за один прохід. Про реальний ефект від застосування агрегата виданню розповіли українські аграрії.

«Ми були дуже здивовані результатом»

Вадим Басараб

Вадим Басараб, головний агроном філії ТОВ «Верес» (Кіровоградська обл.)

В обробітку маємо 2,5 тис. гектарів, на яких уже більше як 10 років застосовуємо технології ґрунтообробітку no-till та mini-till. Оскільки пласт ґрунту не перевертається, ми зберігаємо більше вологи й у посушливий рік отримуємо вищий урожай, ніж інші господарства в регіоні. У нашій сівозміні — пшениця, кукурудза та соняшник, а 20% площі завжди лишаємо під пар.

Навесні почали застосовувати важку дискову борону ATLAS із шириною захвату 6 м. Обирали потрібний агрегат дуже довго. Відвідували і агровиставки, і господарства. Але все вирішив демопоказ борони на нашому підприємстві. Тоді на полі лежали 2-метрові стебла скошеної кукурудзи, до того ж була висока вологість. На таку ділянку запустили ATLAS, і вже після першого проходу вона загорнула рештки в ґрунт. Ми були дуже здивовані результатом. А після другого проходу земля була практично чорна. І тоді ми, не задумуючись, вирішили придбати цей агрегат.

Працюємо бороною по кукурудзі та пшениці одразу після комбайна й одразу сіємо. Також обробляли ґрунт під пар. Цьогоріч було дуже багато бур’янів, але агрегат якісно обробив такі площі за один прохід.

Наразі він напрацював до 3 тис. гектарів. За зміну обробляє не менше як 50 га. Працює з 500-сильним трактором CASE IH на швидкості 12 км/год. Витрати пального становлять 10–12 л/га. Але в нас важкі чорноземи. Також впливає вологість і кількість решток. Глибина обробітку — 10–12 см.

З агрегатом, що працював до ATLAS, годі й порівнювати. Він навіть і близько не робив того, що ця борона. Її головними перевагами є чудове перемішування пожнивних решток із ґрунтом, міцність і надійність конструкції. Знаряддя відпрацювало сезон без поломок, відчувається добра якість дисків і помітного зношення немає. Такий агрегат є оптимальним для нашої технології. Ми дуже задоволені, очікуємо приріст урожаю. До нас навіть приїжджали з інших господарств, щоб подивитися, як працює ATLAS. Таку техніку справді можна порадити. Вона коштує своїх грошей.

Поставила нам її компанія «НМФ АГРО». З цим дилером ми також співпрацюємо щодо обслуговування комбайна, обприскувача й трактора. Коли виникають якісь запитання, все вирішуємо оперативно й без проблем.

«Дискова борона ATLAS не поступається плугові»

Сергій Троян

Сергій Троян, головний інженер ТОВ «МошниАгроПлюс» (Черкаська обл.)

Ми господарюємо на угіддях площею 1700 га. Вирощуємо соняшник, кукурудзу та пшеницю. В обробітку ґрунту застосовуємо переважно глибоке розпушування та дискування, застосовуючи техніку BEDNAR — глибокорозпушувач TERRALAND і важку дискову борону ATLAS. Раніше більшість площ обробляли за стандартною схемою: закриття вологи, оранка, культивація. А тепер тільки розпушуємо або дискуємо ґрунт й одразу сіємо. Таким чином ми не лише економимо пальне — відбувається оптимізація всього виробництва. Плануємо далі збільшувати площі під мінімальним обробітком, бо він вигідніший як з економічного, так і з агрономічного погляду. А борона ATLAS не поступається плугові.

Придбали її 2021 року наприкінці літа. Ми шукали агрегат, що буде ретельно подрібнювати рештки й добре дискувати. І наразі якість обробітку нас задовольняє. Застосовуємо борону після збирання кукурудзи й соняшнику, відразу за комбайном. Після її проходу сіятимемо озиму пшеницю. А для сівби кукурудзи задискуємо зараз і ще раз навесні.

Важливо, що борона якісно працює на всіх наших полях із дуже різними ґрунтами: чорноземами, піщаними, глинистими. Продуктивність 6-метрового агрегата становить 50–60 га за день за швидкості 9–11 км/год і глибини обробітку 12-14 см. Диски дуже легко заходять у ґрунт. Агрегатуємо знаряддя з трактором CASE IH, потужністю 320 к. с.

Напрацювала борона наразі до 2 тис. гектарів. Поки що не замінювали жодного підшипника, жодної деталі. В конструкції агрегата подобається те, що підшипники, диски та котки не обслуговуються. І нині усе в чудовому стані. Змащувати потрібно тільки точки, де диски складаються у транспортне положення, 1–2 рази на тиждень, на що витрачається близько 5 хв.

Агрегат нам доставила сервісна служба «АМАКО». Послуги надали на належному рівні: приїхали представники компанії, ввели знаряддя в експлуатацію, проконсультували.

Нам сподобалися обидва агрегати від BEDNAR — і TERRALAND, і ATLAS. Коли зберемо врожай, зробимо всі підрахунки й керівництво побачить економічну вигоду від їх застосування борони, то, думаю, й надалі будемо співпрацювати з BEDNAR.

«Якість металу та конструкції відповідають усім стандартам якості»

Тарас Карач

Тарас Карач, головний інженер ПП Агрофірма «Вільхівці» (Івано-Франківська обл.)

Наше господарство обробляє 3000 га угідь, на яких вирощуємо пшеницю, ячмінь, сою, кукурудзу, ріпак і соняшник. Маємо дуже важкі ґрунти, тому обов’язково проводимо оранку. Інакше не буде результату. Але перед сівбою ріпаку й озимої пшениці на деяких полях (де попередник — соя) тільки дискуємо стерню.

Місяць тому придбали дві дискових борони ATLAS. За цей час кожна з них напрацювала близько 600 га. Для такого агрегата це — дрібниці, тому знаряддя в чудовому стані.

Ми побачили, як ATLAS працює в інших господарствах, і вирішили придбати такі борони із шириною захвату 6 м для дискування стерні ріпаку, пшениці, соняшнику й сої. Для оптимальної роботи з рештками соняшнику обладнали борону додатковою опцією — подрібнювальним котком TRASH CUTTER. Його ножі добре перебивають товсті стебла. Це значно полегшує подальший обробіток ґрунту. І по ріпаку агрегат добре працює.

Працюємо бороною зі швидкістю 10–12 км/год. Для наших ґрунтів це досить непогано. Агрегатуємо з трактором John Deere 8335R, потужністю 335 к. с. Обробляємо на глибину 12–15 см.

Раніше завдання ATLAS виконували вітчизняні борони. Хоча продуктивність у них була хорошою, та якість обробітку, порівнюючи з новим знаряддям, — набагато гірша. Поготів, ураховуючи опцію TRASH CUTTER.

Замовляли дискові борони в дилера «НМФ АГРО». Нам мали їх доставити у червні, але через війну вийшло трохи пізніше. А от додатковий коток надіслали вчасно, як і домовлялись. Сервісні фахівці склали й повністю укомплектували агрегат.

Найбільше в конструкції агрегата мені подобаються диски. Вони дуже добре загортають пожнивні рештки. Крім того, зазвичай під час обробітку дисковими знаряддями, коли розкопуєш землю, помічаєш хвилі, а після ATLAS — усе рівненько. Робочі органи дуже рівномірно обробляють ґрунт. Сама ж дискова секція розміщена так, що борона рухається чітко за трактором без зсуву.

У нас напрацювання поки що невелике, та я бачив цю борону в інших господарствах і можу сказати, що метал агрегата і міцність конструкції відповідають усім стандартам якості. Ми задоволені нашим придбанням.

Анастасія Коваленко

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ