Агрономія

Рейкер® Екстра — новий вимір захисту кукурудзи

Рейкер® Екстра — новий вимір захисту кукурудзи

Агровиробники України довго чекали від компанії «Сингента» появи якихось новинок саме в гербіцидному сегменті портфеля і нарешті дочекалися.

 У 2024 році «Сингента» анонсувала вихід нового гербіциду для захисту кукурудзи Рейкер® Екстра, МД (нікосульфурон 30 г/л + толпіралат 30 г/л), який виявився досить успішним. Це післясходовий гербіцид широкого спектра дії, здатний ефективно боротися проти однорічних та багаторічних, злакових і дводольних бур’янів у посівах кукурудзи, у широкому вікні застосування (2–8 листків культури), який немає післядії на більшість основних сільськогосподарських культур у сівозміні, включно з овочами. За своїми характеристиками та ефективністю він дещо нагадує славнозвісний гербіцид Елюміс®, але при цьому має суттєві відмінності від нього. Мета цієї статті детально розібратися, що ж собою являє новинка і які основні відмінності Рейкер® Екстра від існуючих, у тому числі конкурентних гербіцидів.

Передусім давайте уважно поглянемо на нову діючу речовину — толпіларат. Ця сполука входить до групи піразолонів, куди, крім неї, можна також віднести топромезон. Піразолони, так само як і трикетони, а ще деякі інші групи відносяться до великого класу HPPD-інгібіторів, простими словами, — інгібіторів фотосинтезу. Але піразолони, зокрема толпіларат, на відміну від трикетонів, мають набагато меншу ґрунтову дію і майже не мають післядії у сівозміні, яка часто лякає більшість аграріїв. Хоча я у всіх публікаціях і на семінарах-навчаннях завжди зосереджував увагу на тому, що, якщо правильно планувати сівозміну, то післядія гербіциду — це не мінус, а, швидше, плюс. Однак повернемося до толпіралату, як ми вже щойно з’ясували, він не має ґрунтової активності та майже не має післядії (крім цукрових буряків), але на відміну від інших, переважно протидводольних д. р., має достатньо високу ефективність проти цілої низки однорічних злакових бур’янів (мишій (види), плоскуха звичайна, просо (види)). До того ж відмічена його висока ефективність проти всіх бур’янів родини Складноцвіті (амброзія полинолиста, будь-яка падалиця соняшнику, нетреба звичайна, чорнощир нетреболистий, навіть топінамбур).

Нікосульфурон — це типовий АЛС-інгібітор, який разом із толпіралатом створює синергію і це забезпечує покращення та розширення спектра дії препарату.

Звісно, самі по собі д. р. не можуть достатньо ефективно боротися з бур’янами — є поняття формуляції, тобто рецептури гербіциду. Рейкер® Екстра має досконалу формуляцію, де, крім вказаних д. р., також вбудований сурфактант на основі ріпакової олії, а формуляція має назву «олійна дисперсія». Завдяки такій формуляції покращується покриття шкодочинних рослин, зокрема злакових, тому гербіцид Рейкер® Екстра ефективніший проти основних злакових бур’янів порівняно з конкурентами, оскільки він контролює такі бур’яни навіть у перерослому вигляді (до кінця кущіння в однорічних злаків), а ще демонструє чудовий контроль більшості однорічних та багаторічних дводольних. Багаторічні злакові бур’яни, як от свинорий пальчастий, пирій повзучий та гумай звичайний, також без проблем контролюються цим гербіцидом. Тобто, з усього вищенаведеного можемо визначити головні переваги Рейкер® Екстра:

  • Новий системний післясходовий гербіцид проти однорічних та багаторічних злакових і дводольних бур’янів
  • Нова діюча речовина на ринку України — толпіралат (під патентом до 2031 р.)
  • Покращена ефективність проти бур’янів родини Складноцвітих, зокрема амброзії полинолистої та однорічних злакових (мишій (види), куряче просо, просо (види))
  • Високий контроль усіх видів падалиці соняшнику (традиційної, ІМІ, SU, A.I.R.)
  • Широке вікно застосування — 2–8 листків культури
  • Досконала формуляція — олійна дисперсія (не потребує додавання сурфактантів)
  • Не має післядії у сівозміні

Зважаючи на ці основні переваги, виникає логічне питання, а в чому все ж різниця між Рейкер® Екстра та Елюміс® (табл. 1). Якщо ми уважно переглянемо цю табличку, то побачимо, що у багатьох властивостях ці препарати схожі. Головна різниця між ними полягає в тому, що Рейкер® Екстра не має ґрунтової дії на наступні хвилі бур’янів, а його післядія спостерігається тільки на цукрові буряки. Тобто, компанія «Сингента» з огляду на багаторічний досвід успішного продажу Елюміс® і побажання сільгоспвиробників вивела на ринок новий гербіцид у тому ж сегменті.

Оскільки ми тут торкнулися питання післядії, будь-ласка, зверніть увагу на табл. 2, в якій зазначається, що через 9 місяців після застосування Рейкер® Екстра (це наступний рік) можна сіяти: всі зернові, кукурудзу, соняшник, ріпак, всі основні бобові культури (сою, горох, люцерну, квасолю, арахіс), більшість овочевих культур (капусту, томати, картоплю, огірок), а також рис та сорго. Як бачимо, післядії на більшість сільськогосподарських культур у сівозміні фактично немає. Є лише на цукрові буряки, але, зважаючи на те, що після кукурудзи цукрові буряки висіваються вкрай рідко та все ж буває, цю особливість треба враховувати.

Стосовно спектра дії Рейкер® Екстра, то він достатньо широкий, що підтверджується інформацією в табл. 3, і схожий з Елюміс®, але на відміну від останнього, краще контролює перерослі однорічні злакові бур’яни і має покращений контроль амброзії полинолистої та поширених бур’янів з родини Складноцвіті. Що ж стосується контролю саме Рейкер® Екстра найбільш проблемних бур’янів, то тут насамперед необхідно відмітити недостатній контроль гірчака березкоподібного, а от інші види гірчаків, такі як шорсткий та почечуйний, Рейкер® Екстра контролює на достатньо високому рівні (до 80–90 %). Якщо ж на полі спостерігається велика кількість саме гірчака березкоподібного, то додавання гербіциду Пік® у нормі 8–10 г/га повністю вирішує проблему з гірчаками на полі. При цьому суміш Рейкер® Екстра (1,0–1,33 л/га) + Пік® (8–10 г/га) також не має післядії у сівозміні, адже половинна норма другого компонента не справляє будь-якої післядії (табл. 4).Додавати якийсь сурфактант до суміші непотрібно, оскільки формуляція Рейкер® Екстра вже містить у собі сурфактант на основі ріпакової олії і цього достатньо. Стосовно такого важко контрольованого бур’яну, як хвощ польовий (Equisetum arvense L.), треба відзначити, що жоден з післясходових гербіцидів широкого спектра дії його не контролює, можливе лише часткове пригнічення. У разі появи великої кількості хвоща в посівах кукурудзи, ми рекомендуємо застосовувати гербіцид Пріма™ Форте 0,7 л/га як окремо, так і в сумішах, наприклад, з Мілагро®, залежно від спектра бур’янів.

Норми застосування Рейкер® Екстра. Рекомендований діапазон: 1,0–1,33 л/га, де 1,0 л/га потрібно вносити, коли бур’яни мають стадію сім’ядоль — 2–4 пари справжніх листків у дводольних і до кінця кущіння в однорічних злакових. Фаза культури при цьому — 2–4 листки. 1,33 л/га — коли маємо перерослі (більше 4–6 листків) злакові та дводольні бур’яни, а фаза культури при цьому становить 5–8 листків. По багаторічних як злакових, так і дводольних бур’янах, незалежно від фази розвитку культури (2–8 листків), рекомендовано вносити максимальну норму гербіциду — 1,33 л/га. Декілька наступних фото чудово ілюструють ефективність Рейкер® Екстра проти основних проблемних бур’янів (фото 1–4). На фото 4 зверніть, будь-ласка, увагу на кількість та розвиток, зокрема, злакових бур’янів на контрольній ділянці у порівнянні з обробленою Рейкер® Екстра. На фото 5 та 6 видно характерні симптоми дії толпіралату на багаторічні дводольні бур’яни — осот і березку. Ми бачимо, що вже через 14 днів після обробки спостерігається повна зупинка росту вказаних бур’янів. Необхідно також зазначити, що Рейкер® Екстра на відміну від гормональних препаратів, які містять 2, 4-Д дикамбу, клопіралід, амінопіралід та МЦПА, не такий «швидкий» продукт: зупинка росту бур’янів спостерігається вже через годину після внесення гербіциду, але симптоми його дії фіксуються на 10–14-й день після внесення. Тобто, якщо симптоми дії «гормональників» з’являються вже ввечері після ранішнього внесення гербіцидів, то при застосуванні Рейкер® Екстра, так само як і Елюміс® та конкурентів, треба трохи зачекати, як то кажуть (фото 7 та 8).

Досить цікава картина спостерігається в контролі Рейкер® Екстра всіх видів падалиці соняшнику порівняно з конкурентами. Якщо в контролі ІМІ-падалиці майже немає різниці, то контроль SU-падалиці та, особливо, A.I.R.-падалиці значно відрізняються. Адже ці дві падалиці є стійкими до АЛС-інгібіторів, а також частково і до гормональних сполук, які містять конкуренти. При цьому Рейкер® Екстра, так само як Елюміс®, мають чудовий результат проти цих падалиць (графіки 1–3, фото 9–14). Водночас слід відмітити чудовий контроль будь-яких падалиць соняшнику навіть у їх перерослому вигляді — 7–9 листків, де норма 1 л/га також непогано працює.

В 2024 році компанія «Сингента» на своїх експериментальних локаціях Syngenta Training Center наочно показувала всім відвідувачам, як насправді виглядають дослідні ділянки, що закладаються, і ті аграрії, які відвідали ці заходи, могли пересвідчитися, що Рейкер® Екстра є достойним продуктом на ринку. Всі були приємно вражені позитивними результатами цього препарату в контролі бур’янів порівняно з конкурентами.

Таким чином, обираючи для себе новинку Рейкер® Екстра, ви отримуєте:

  • Нову хімію — толпіралат під патентним захистом
  • Покращену ефективність проти амброзії полинолистої та інших бур’янів з родини Складноцвітих та однорічних злакових бур’янів (мишій (види), куряче просо, просо волосоподібне) порівняно з конкурентами
  • Високий контроль усіх видів падалиці соняшнику
  • Досконалу формуляцію — не потребує додавання сурфактантів
  • Відсутність фітотоксичності на культуру та широке вікно застосування — 2–8 (10) листків
  • Безпроблемне планування сівозміни

Максимович В. О. — головний технічний експерт з підтримки гербіцидів на польових культурах, ТОВ «Сингента»

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ