Техніка
Головне:
Техніка

Кліматичні зміни спонукають шукати допоміжні агрегати, які «вміють» виконувати кілька різних функцій

Не просто штригель

Не просто штригель

Кліматичні зміни спонукають шукати допоміжні агрегати, які здатні покращити умови роботи основних машин і одночасно «вміють» виконувати кілька різних функцій

Підприємство «Адамівка Агро» розташовано за 50 км на південь від Хмельницького, де до останнього часу природно-кліматичні умови були досить сприятливими для ведення ефективного рослинництва. Однак досвід останніх 5–7 років показав, що зміни клімату — не порожні балачки. Проблеми з вологою виникають практично впродовж усього сезону, починаючи від весни із затяжними дощовитими періодами або різким переходом від зими до літа, і закінчуючи літніми й осінніми посухами з відповідними проблемами в період сівби озимих культур. Звичайний набір ґрунтообробних знарядь не давав змоги виконувати сівбу вчасно і якісно, тому господарство було змушене шукати нові агрегати, що могли б удосконалити технологічні процеси відповідно до важчих умов.

Керівники вивчали, як працюють сусіди, і навіть їздили у південні регіони, щоб перейняти досвід роботи в посушливих умовах. Коли принципи та підходи стали більш-менш зрозумілими, розпочали пошук відповідного знаряддя. Таке знаряддя знайшлось у лінійці ґрунтообробних агрегатів чеського виробника BEDNAR — це штригельна борона STRIEGEL-PRO із шириною захвату 12 м.

Ефективна робота по стерні після збирання врожаю

Агрегат придбали у 2019 році, і він працює в компанії вже третій сезон поспіль. Використовують штригельну борону з турбодисками — для рівномірного розподілення соломи після збирання ранніх зернових і часткового розпушення ґрунту перед основним дискуванням. Кількість решток зазвичай велика, бо врожайність пшениці становить 60–70 ц/га. Тому зазвичай виникає потреба в рівномірному розподіленні решток і «нарізанні» верхнього пересушеного шару ґрунту, щоб потім можна було запускати дискове знаряддя або сівалку.

Гідравлічно змінні положення агресивності
роботи зубів

У весняну пору для штригельної борони також є робота. Диски міняють на вирівнювальні лопатки, що дає можливість не лише розпушувати верхній шар ґрунту на глибину до 10 см, а й вирівнювати поверхню поля для подальшої роботи сівалок. Після проходу агрегата поле має середньогребенисту поверхню, що сприяє швидшому прогріванню верхнього шару ґрунту.

За два роки агрегат обробив більше як 1000 га. Він працює з трактором John Deere 8335 R потужністю 335 к. с. Робоча швидкість становить 8–10 км/год, оскільки місцевість досить горбиста. Витрати пального — 6–6,2 л/га, і це з тим, що глибина обробітку в середньому 10–12 см (весною по оранці глибше, і до 20 см, літом по стерні до 5 см).

По весняній оранці за потреби глибина роботи зубів може досягати більше 20 см

Керування усіма функціями здійснюється з кабіни трактора за допомогою гідравліки. Гвинтами й кліпсами виставляється глибина обробітку. Кожну пару гідравлічних магістралей позначено своїм кольором і підписано, за яку функцію відповідає. Тому під час під’єднання агрегата оператору вкрай важко помилитися. Щоденне обслуговування не складне і вимагає обмаль часу. Точок змащування — мінімум, і більшість із них слід змащувати кожні 50 мотогодин. Зношення штригелів після 1000 га практично відсутнє, і це саме стосується вирівнювальних лопаток і турбодисків.

Важливим є підхід виробника до створення ґрунтообробних машин. Окрім великої роботи, що проводиться задля урахування кліматичних змін й адаптації технології, слід зазначити кілька корисних і практичних нюансів. Наприклад, у транспортному положенні штригелі, що розташовуються над транспортними колесами, не до кінця опускаються вздовж рами, щоб не пошкодити колеса. Для руйнування ущільнення за колесами трактора й опорними колесами агрегата на задній поперечці встановлено дві пари культиваторних лап із пружинним захистом (слідорозрихлювачі. Також додатково можна поставити ще один комплект слідорозрихлювачів, які будуть працювати за колесами трактора).

Відео: Штригельна борона BEDNAR Strigel-Pro PE12000 почала роботу на Хмельниччині

ПРО АГРЕГАТ

Основними робочими органами штригельної борони BEDNAR STRIEGEL-PRO є зуби завтовшки 16 мм і завдовжки 70 см, які можуть розташовуватись у шість рядів. Також залежно від потреби можуть додатково використовуватися вирівнювальна планка Crushbar, турбодиски або ножовий коток TrushCutter. Додатково агрегат можна оснастити бункером ALFA-DRILL для внесення добрив або сівби сидератів.

Передні турбодиски та 6 рядів зубів діаметром 16 мм

Ширина захвату агрегата може сягати 6–12 м, але у транспортному положенні він не перевищує дозволених параметрів і не потребує спеціального дозволу для пересування дорогами загального призначення.

Агрегат призначено для закриття вологи, прогрівання ґрунту, проведення аерації та вирівнювання у весняний період, а також після основного обробітку, восени. Він здатен ефективно розподіляти рослинні рештки, боротися з бур’янами, руйнувати капілярність і провокувати проростання падалиці. Також можливе застосування штригельної борони на пасовищах і в догляді за багаторічними травами.

ВІДГУКИ

Олександр Дудар

Олександр Дудар, головний інженер ТОВ «Адамівка Агро»

— Коли шукали багатофункціональний агрегат для розподілення решток і поверхневої обробки ґрунту, розглядали шлейфові борони закордонних і вітчизняних виробників, ал7е вирішили віддати перевагу штригельній бороні від BEDNAR. Навесні агрегат дає змогу виходити в поле для закриття вологи на 2–3 дні раніше, коли інші знаряддя ще не можуть  працювати. Зазвичай це поля після розпушення або оранки. Далі протягом сезону STRIEGELPRO також не стоїть без роботи: працює по стерні після збирання зернових, розподіляючи рослинні рештки й готуючи поля до сівби озимих культур. Агрегат простий і зручний в експлуатації. Наприклад, заміна турбодисків на лопатки виконується елементарно: відкрутив два болти, закрутив два болти. Два механізатори встигають зробити цю роботу за годину. Щодо надійності й витривалості, тут взагалі ніяких питань немає — усе працює без зауважень.

Сергій Шавшин

Сергій Шавшин, керівник підрозділу КВ-2 ТОВ «Трайгон Фармінг Харків»

— У нашому підприємстві штригельна борона BEDNAR STRIEGEL-PRO експлуатується третій рік. Більшість часу вона працювала в південних регіонах, розподіляючи рослинні рештки після збирання пшениці та провокуючи проростання падалиці. Наприклад, торік агрегат обробив близько 3000 га у Миколаївській області. Цієї весни ми привезли його до себе в Харківську область для розподілення решток кукурудзи перед основним обробітком. Також навесні спробували вирівнювати поверхню поля після оранки, і вийшло досить добре. Єдиний момент — агрегат завширшки 12 м і потребує потужного трактора. У нас із цим агрегатом працює Case Steiger 530. Робоча швидкість — 14 км/год, за добу встигли обробити 208 га. Взагалі агрегат виконує кілька завдань: розподіляє рослинні рештки по поверхні поля після збирання різних культур, провокує проростання падалиці й бур’янів, закриває вологу і вирівнює верхній шар ґрунту після основного обробітку.

Владислав Олійник

www.bednar.com

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ

Журнали