Овочі - Ягоди - Сад
Головне:

Надійний захист розсади від шкідників

Поділитись:
Надійний захист розсади від шкідників
Пошкодження рослин капусти коричневим мармуровим клопом

Світовий досвід використання препарату Верімарк® показує відмінні результати замочування розсади таких овочів, як перці, огірки, баклажани, дині, кавуни та замочування розсади квітів

В Україні важливе місце в структурі посівних площ займають овочі, що вирощуються розсадним способом: капуста, томати, перці, огірки. Це дає можливість виростити овочі в ранні терміни й забезпечити населення ранньою продукцією, а фермера –– вищим прибутком завдяки хорошій ціні.

Традиційно першими приймають естафету вирощування овочівники закритого ґрунту: це і високотехнологічні скляні теплиці великих господарств, і невеликі плівкові теплиці дрібних фермерів-одноосібників.

Пошкодження головки капусти тютюновим трипсом

Якщо великі скляні професійні теплиці розміщені майже рівномірно по всій території України, то плівкові теплиці дрібних фермерів зосереджені локально в кількох відомих овочевих регіонах. Так, в Іршавському районі Закарпатської області є село Заріччя, де зосереджено багато плівкових теплиць, в яких традиційно до Великодня вирощують ранню капусту, а після неї –– солодкі перці. Також славиться своїм унікальним кліматом Дністровський каньйон у межах Тернопільської, Чернівецької та Вінницької областей, де селяни десятиріччями вирощують томати, огірки, перці та славляться своєю продукцією. А окремі райони Запорізької області, як Кам’янсько-Дніпровський, відомі ранніми овочами далеко за межами України. Сприятливі умови для ранніх овочів складаються в Одеській та Херсонській областях, де концентрація фермерів є надзвичайно високою. Для вирощування якісних овочів варто зосередитися на забезпеченні всіх етапів вирощування, найпершим з яких є розсадний період.

Пошкодження рослин капусти капустяною міллю

Під час вирощування розсади господарі приділяють особливу увагу інсектицидному захисту. Наприклад, першими шкідниками на капустах різних типів є хрестоцвіті блішки, капустяні мухи, капустяні молі. Пізніше починають шкодити білан капустяний, трипси, капустяний листоїд, капустяна попелиця, капустяна совка. Також протягом 2020 року з’явилися доволі неочікувані шкідники для цієї культури: білокрилки, коричневий мармуровий клоп, які завдали значної шкоди овочівникам в усіх регіонах України.

Гусениці капустяної молі

На томатах першими починають шкодити білокрилки й трипси. Підхоплюють естафету шкодочинності різні види попелиць, совок, цикадки, а в деяких регіонах України в останні сезони активно проявив себе небезпечний карантинний шкідник –– південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta). Ця лускокрила комаха вже кілька років поспіль загрожує виробництву пасльонових, особливо томатів відкритого і закритого ґрунту, в країнах Південної Європи (Італії, Іспанії), а також у Туреччині та на Кавказі (у Вірменії, Грузії). У деяких випадках ступінь розмноження цієї комахи досяг рівня епізоотії, що класифікується як фітосанітарна надзвичайна ситуація. Томатна мінуюча міль, як і більшість видів комах, що проникли з віддалених ареалів, не має в Україні природних ворогів. Через це у сприятливих для себе умовах вона може інтенсивно розмножуватися, завдаючи серйозної шкоди виробництву, аж до знищення всього врожаю.

Сьогодні компанія FMC може запропонувати інсектицидне рішення для захисту капуст і томатів від моменту вирощування розсади –– це інсектицид Верімарк®.

Верімарк® –– інсектицид нового покоління для повноцінного захисту овочевих культур від широкого спектра шкідників завдяки новітній діючій речовині –– циантраніліпролу, яка також відома у світі під торговою маркою Cyazypyr®.

Заселення капусти броколі білокрилкою

Відмінністю продукту Верімарк® від інших інсектицидів, представлених на ринку, є концептуально новий механізм дії з широким спектром контролю шкідників (сисних, листогризучих та інших), який характеризується безпечністю для культури та для корисних комах. Це надзвичайно важливо для тепличних господарств, які використовують інтегрований метод захисту рослин з використанням ентомофагів у теплицях. Верімарк® розпочинає естафету інсектицидного захисту овочів вже на етапі вирощування розсади або появи сходів (за умови прямого посіву в ґрунт).

Верімарк® застосовують для замочування розсади овочів у касетах чи розсадних ящиках, перед висаджуванням у поле чи теплиці, за три доби до висаджування.

Важливо звернути увагу на те, що перед приготуванням робочого розчину з препаратом Верімарк® потрібно перевірити рН води, яка буде використана для цього розчину. Адже інсектицид є стабільним та максимально зберігає свої властивості, коли pH робочого розчину становить 5,0–6,0 (менше <7,0). За потреби потрібно додавати кислотні буфери.

Розвиток сажкового гриба на рослинах капусти через шкоду від білокрилки

Для замочування (промивання) розсади капусти й томатів робочим розчином важливо виконати наступні дії: Верімарк® розчинити у 2–3 л води та замочити розсаду в касетах із нормою витрат 15 мл (для капусти) та 20 мл (для томатів) інсектициду на 1000 рослин. Важливим моментом для замочування розсади є саме кількість інсектициду чи робочого розчину на 1000 рослин. Під час вирощування розсади овочівники використовують посівні касети з різною кількістю чарунок, відповідно, їх кількість істотно впливає на об’єм робочого розчину для замочування касет чи посівних ящиків. Незалежно від об’єму робочого розчину важливою є саме кількість інсектициду на 1000 рослин для рівномірного розподілу діючої речовини.

Ще один момент, який потрібно уважно контролювати: вологоємність субстрату разом із кореневою системою після замочування розсади має становити 100% увібраного робочого розчину. Після цього не рекомендовано проводити полив розсади до ранку наступної доби для повного поглинання рослиною діючої речовини Верімарк®.

Замочування або промивання (проливання) розсади овочевих культур у відповідній фазі розвитку (2–5 листків) захищає рослини від широкого спектра шкідників завдяки високій системній дії продукту. При такому застосуванні Верімарк® захищає рослину від кореневої системи до точки росту та нового приросту впродовж 4 тижнів!

Також, за використання Верімарк® відбувається краще укорінення молодих рослин, що в подальшому повернеться фермеру приємним бонусом у вигляді додаткового врожаю. Крім того, застосування інсектициду Верімарк® на ранніх стадіях розвитку культури забезпечує захист овочевих культур від вірусних хвороб, що переносяться шкідниками. Захищаючи культуру від поширення вірусних хвороб, Верімарк® допомагає рослині розвиватися без стресів, більш потужною та без втрати врожаю.

Тарас Рубанка, Спеціаліст з питань захисту овочевих культур компанії FMC