Агрономія

Лінійка кукурудзи Optimum® AQUAmax®: волога завжди під контролем

Лінійка кукурудзи Optimum® AQUAmax®: волога завжди під контролем

Компанія Corteva Agriscience займає провідні позиції у виробництві кукурудзи як на світовому рівні, так і в Україні. Бренд Pioneer® від компанії Corteva є флагманом на ринку кукурудзи України, адже понад чверть усіх площ під культурою засіяні нашим насінням. Позицію лідера Pioneer® утримує завдяки комплексу складових:  

• понад 100-річна успішна присутність на світовому ринку; 

• потужний генетичний банк кукурудзи, який веде свою історію з 1926 року і постійно оновлюється та доповнюється; 

• 80+ унікальних на ринку України авторизованих незалежних торгових агентів; 

• 30+ регіональних агрономів Corteva, які надають фахову допомогу для розкриття потенціалу гібридів та досягнення високих урожаїв; 

• власний сучасний виробничий комплекс у Полтавській області, де виробляється > 85% українського асортименту кукурудзи бренду Pioneer®.  

Володимир Андрущенко, категорійний маркетинг-менеджер Corteva Agriscience

Чільне місце в портфелі кукурудзи Pioneer® займає лінійка Optimum® AQUAmax®. Гібриди цієї лінійки надають товаровиробникам додаткові варіанти мінімізації ризиків і максимізації продуктивності. На українському ринку лише гібриди Optimum® AQUAmax® є науково перевіреним продуктом, відібраним на основі специфічної продуктивності. Головною вимогою для включення гібридів у лінійку Optimum® AQUAmax® є отримання щонайменше паритетної врожайності над стандартами в звичайних умовах та 3% переваги в умовах з недостатнім вологозабезпеченням. Як стандарти використовуються найбільш поширені гібриди – лідери ринку. 

На сезон 2025 року компанія Corteva пропонує 18 гібридів кукурудзи в лінійці Optimum® AQUAmax® бренду Pioneer®: Р8604 – ФАО 230, P7818 – ФАО 240, Р8754 – ФАО 240, Р8436 – ФАО 260, P8834 – ФАО 280, Р8904 – ФАО 280, P9234 – ФАО 320, Р92440 – ФАО 330, Р9255 – ФАО 330, Р9610 – ФАО 340, Р9241 – ФАО 360, P9985 – ФАО 370, Р9889 – ФАО 380, P9903 – ФАО 390, Р9975 – ФАО 400, Р9911 – ФАО 440, Р0217 – ФАО 460 та Р0710 – ФАО 530. Ці гібриди пройшли всі етапи тестування з гідними результатами і зможуть задовольнити потреби українських аграріїв від Полісся до Степу. 

ВИСОКА ВОЛОГОВІДДАЧА — ЗАПОРУКА ПРИБУТКОВОСТІ 

У цій статті зосередьмося саме на вологовіддачі гібридів лінійки Optimum® AQUAmax®, адже захмарна вартість сушки в умовах сьогодення чи не основна причина значного зменшення прибутковості вирощування кукурудзи. 

Не секрет, що товаровиробникам подобаються гібриди з високим потенціалом урожайності, гарною стійкістю до хвороб і вилягання, швидкою вологовіддачею та низькою вологістю при збиранні. Але тут спостерігається певна суперечність: гібриди, які є пізнішими за стиглістю, вегетують довше і не будуть сухішими за більш ранньостиглі. Менеджерські рішення, такі як час посіву, густота, живлення, листкове використання фунгіцидів, впливають на швидкість вологовіддачі та вологість зерна при збиранні. 

Пізнє достигання кукурудзи через пізній посів або холодні температури під час вегетації часто обертається подовженою або дуже повільною вологовіддачею насіння кукурудзи перед збиранням і, відповідно, вищим від бажаного рівнем вологості зерна під час збирання. Вологіше зерно потребує додаткового сушіння, що тягне за собою збільшення виробничих витрат і затягування безпосереднього збирання врожаю. Швидка ж вологовіддача зменшує виробничі витрати аграріїв та сприяє швидкому або принаймні своєчасному збиранню культури перед настанням осінніх опадів і холодів. 

Гібриди лінійки Optimum® AQUAmax®, створені в результаті десятиліть селекційної роботи та польових тестувань, завдяки структурі перикарпу зернівок (поживної тканини навколо зародка) та названим особливостям рослин забезпечують найшвидше скидання вологи після настання фізіологічної стиглості, що дає змогу скоротити витрати на сушку зерна (графік 1). 

Графік 1. Прибутковість вирощування гібридів кукурудзи у 2021–2024 роках

З графіка 1 видно, що гібрид лінійки Optimum® AQUAmax® Р8834 (ФАО 280), за 4-річними результатами випробувань, забезпечив найвищий дохід з 1 га – 46,3 тис. грн. Ми беремо за основу багаторічні результати, адже саме вони свідчать про стабільність гібридів незалежно від погодних умов. Вартість сушки в перерахунку на товарне зерно сягнула 2 т. Решта звичайних високопродуктивних гібридів забезпечили нижчий дохід з 1 га і мали значно вищі показники витрат на сушку: як аналогічні за стиглістю гібриди Р8723 (ФАО 270), Р8816 (ФАО 300) – 2,3– 3,1 т, так і більш пізні Р9074 (ФАО 330), Р9757 (ФАО 390) – 2,3– 3,6 т. Варто відзначити, що врожайність (загальна висота стовбчика) Р8834, Р9074, Р9757 була ідентичною, але Р8834 випередив решту за прибутковістю завдяки ліпшій вологовіддачі та меншим витратам на сушку. Отже, обираючи гібриди лінійки Optimum® AQUAmax®, можна сподіватися як на вищий урожай, так і на сухіше на момент збирання зерно! 

Головний секрет успіху гібридів лінійки Optimum® AQUAmax® – інтенсивна вологовіддача. За цим показником бренд Pioneer® є визнаним лідером, і науковці не спиняються на досягнутому. То які ж основні складові процесу вологовіддачі? 

ОСНОВНІ СКЛАДОВІ ПРОЦЕСУ ВОЛОГОВІДДАЧІ 

Вміст вологи у насінні зменшується відповідно до фаз розвитку: блістер – 85% вологи, молочна стиглість – 80% Вологи – 70%, молочно-воскова стиглість – 70% вологи, воскова стиглість – 55% вологи, фізіологічна стиглість – 30% вологи. До фізіологічної стиглості вологість насіння зменшується у результаті випаровування вологи та накопичення насінням сухої речовини внаслідок наливу зерна. Після настання фізіологічної стиглості (визначається появою чорного шару) вологість втрачається переважно через випаровування насінням вологи. 

Графік 2. Вологовіддача середньостиглого гібрида у роки з різним температурним режимом (за результатами внутрішніх дослідів Corteva)

Втрата насінням вологи у полі відбувається за лінійним зразком – від 40% вологості до 15–20%, після чого вологовіддача практично припиняється. Рівень вологовіддачі залежить від конкретного гібрида та погодних умов. Графік 2 відображає зміни у вмісті вологи залежно від температури після настання фізіологічної стиглості. Польова вологовіддача фізіологічно стиглої кукурудзи переважно залежить від погодних умов, особливо від температури та вологості/опадів. Вищі температури та нижча вологість довкілля сприяють  швидшій вологовіддачі. Графік 3 показує залежність середнього рівня вологовіддачі після фізіологічної стиглості від середньої добової температури. Оскільки рівень вологовіддачі вищий за вищої температури, можна дійти висновку, що кукурудза, яка достигає наприкінці серпня, матиме вищий рівень вологовіддачі, ніж кукурудза, яка достигає у середині вересня. 

Графік 3. Середньодобовий рівень вологовіддачі, % залежно від середньодобової температури після настання фізіологічної стиглості – середнє по 3 гібридах, посіяних наприкінці квітня – на початку травня (за результатами внутрішніх дослідів Corteva)

Було встановлено чіткий зв’язок між датою, коли гібрид майже досягає фізіологічної стиглості (половина молочної лінії або 2–3 тижні до утворення чорного шару), та відповідним щоденним рівнем вологовіддачі. Середньодобовий рівень вологовіддачі може варіювати від 0,8% щоденно для гібридів, які наближаються до фізіологічної стиглості наприкінці серпня, до 0,4% щоденно для гібридів, які досягають фізіологічної стиглості в середині – наприкінці вересня (графік 3). Слід мати на увазі, що добова кількість втраченої вологи може бути доволі високою або низькою в кожний конкретний день залежно від температури, вологості, сонячної радіації або опадів. Траплялися випадки, коли гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® втрачали більш як 1% вологості щоденно протягом кількох днів за умови високих температур, сонячної, вітряної та сухої погоди. 

ВПЛИВ ПОГОДНИХ УМОВ НА ВОЛОГОВІДДАЧУ КУКУРУДЗИ 

Доволі часто виникає питання щодо рівня вологовіддачі, якщо посіви кукурудзи зазнали впливу несприятливих погодних умов до настання фізіологічної стиглості. Несприятливими погодними умовами можна вважати аномально високі температури та відсутність опадів, град, а також заморозки до настання фізіологічної стиглості. Загалом вологовіддача в таких випадках відбуватиметься як завжди, але слід звернути увагу на певні моменти. Тривалий сильний стрес (повітряна чи ґрунтова посуха, гельмінтоспоріоз тощо), який припадає на пізні стадії наливу зерна, зазвичай викликає передчасну загибель рослин, формування менших за розміром качанів та передчасне утворення чорного шару. Останні два чинники сприяють більш ранньому початку вологовіддачі в рослинах, які постраждали найбільше. Це обертається тим, що площі з пошкодженими посівами на момент збирання мають більш низьку вологість, ніж рослини, які менше піддавалися стресу. Той факт, що рослини, які зазнали впливу несприятливих погодних умов, починають втрачати вологу раніше, означає, що це відбувається у тепліший період вегетації. Отже, темпи вологовіддачі в день є вищими, ніж у рослин, які уникнули несприятливих погодних умов і дозріли своєчасно. Швидкість вологовіддачі є нормальною на той період вегетації, коли вона відбувається. 

Індивідуальні особливості гібридів, які визначають темпи віддачі вологи після настання фізіологічної стиглості та, зрештою, вологість зерна на момент збирання, є рушійною силою при підборі гібридів товаровиробниками. Всім потрібні гібриди з найвищим потенціалом урожайності (здатні сформувати максимальний валовий дохід) і високим рівнем вологовіддачі (спроможні забезпечити найнижчі витрати на сушку). 

За сприятливих погодних умов усі гібриди мають приблизно однаковий рівень вологовіддачі, але, якщо погодні умови не відповідні, попереду опиняються гібриди лінійки Optimum® AQUAmax®. На рівень польової вологовіддачі впливає низка характеристик. Відносна значимість тієї чи іншої характеристики для інтенсивної вологовіддачі змінюється із часом і, як уже вказувалося, найбільш відчутна за несприятливих погодних умов (прохолодна, хмарна та дощова погода й низькі температури після настання фізіологічної стиглості).  

В умовах сьогодення слід постійно шукати компроміси для ефективного господарювання та найвищої прибутковості. Менеджерські рішення, а також гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® бренду Pioneer® від Corteva Agriscience завдяки своїм особливостям забезпечують стабільно високий рівень урожайності та найнижчі витрати на сушку, що є запорукою прибутковості вирощування культури. Зверніть увагу на новинки Optimum® AQUAMax® сезону-2025: Р8604, Р92440, Р9975, які виведуть ваш рівень господарювання на новий щабель ефективності. 

Гібриди Optimum® AQUAmax® забезпечують перевагу в урожайності та дивують аграріїв низькою вологістю на момент збирання завдяки таким особливостям: 

• більш розвинена коренева система, що забезпечує покращений доступ до наявної вологи; 

• ефективна система продихів, яка сприяє кращому утриманню вологи в рослині; 

• стейгрин-ефект (ремонтантність) – ліпше утримання листкового апарату практично до настання фізіологічної стиглості; 

• синхронне викидання волоті та рилець, що забезпечує ефективне запилення навіть в екстремальних умовах; 

• стабільність при високій врожайності; 

• характеристики рослини та качанів, що сприяють інтенсивній вологовіддачі й уможливлюють збирання врожаю з вологістю, максимально наближеною до базових 14%.  

Найсуттєвішими є такі особливості гібридів лінійки Optimum® AQUAMax®. 

• Структура перикарпу (тканини, що оточує зародок). Більш тонкий перикарп забезпечує вищу вологовіддачу. 

• Кількість листків обгортки. Що менша кількість листків обгортки качана, то вища вологовіддача. Дослідження свідчать, що гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® мають менше листків обгортки, ніж гібриди, виведені десятиріччя тому. 

• Товщина листків обгортки. Вологовіддача у гібридів з тоншими обгортками зазвичай вища. 

• Швидкість відмирання обгорток качана. У гібридів Optimum® AQUAmax® вищий рівень вологовіддачі внаслідок швидшого відмирання (засихання) листків обгортки качана. 

• Покриття качана листками обгортки. Гібриди з нещільною обгорткою мають вищий рівень вологовіддачі. 

• Швидкість нахилу качанів після фізіологічної стиглості. Гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® швидко втрачають свою спрямованість угору, чим пришвидшують віддачу вологи. Якщо качани залишаються спрямованими вгору, вони вбирають осінні опади.  

™® Торгові марки Corteva Agriscience та її афілійованих структур. ©2024 Corteva  

Більше на www.pioneer.ua   

Поділитись:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ