Тваринництво

Вісім найпоширеніших помилок у системі охолодження корівника, які коштують грошей і продуктивності

Холодний розрахунок

Холодний розрахунок

 Вісім найпоширеніших помилок у системі охолодження корівника, які коштують грошей і продуктивності. 

Корови не люблять спеки — їхній організм сигналізує про це зниженням надоїв, втратою апетиту й навіть проблемами зі здоров’ям. Однак навіть на сучасних фермах часто припускаються типових помилок у системі охолодження, які зводять ефективність вентиляції та зрошення нанівець, перетворюючи корівник на теплову пастку. Розглянемо найпоширеніші помилки та способи їх уникнення. 

1. Недостатня вентиляція. Неправильне розташування вентиляторів провокує утворення мертвих зон і поганий повітрообмін. А менша швидкість повітря призводить до того, що не можна охолодити приміщення. Корови перегріваються, і, як наслідок, менше споживають корму, знижуються надої. Як бачите, відбувається ланцюгова реакція з негативними наслідками. Як правильно? Встановлювати вентилятори на висоті 2,5–3 м, які будуть забезпечувати швидкість повітряного потоку не менше ніж 5 м/с біля тварин. Інженери компанії «ВАДА» рекомендують застосовувати тунельні або осьові вентиляційні системи, які забезпечуватимуть правильний рух повітря. 

2. Відсутність ефективного туманного охолодження. Застосування туманоутворювачів без належної вентиляції може збільшити вологість у приміщенні, а це сприятливе середовище для розвитку грибів і бактерій. Ці патогенні мікроорганізми призводять до респіраторних захворювань. Щоб цього уникнути, слід поєднувати систему туманного охолодження з вентиляторним обдувом, щоб запобігти накопиченню вологи. Оптимальним рівнем вологості є 50–70%. 

3. Використання неефективних вентиляторів. Недостатня циркуляція повітря не дозволяє ефективно відводити тепло від корів. Не завжди вдається правильно розташувати вентилятори з урахуванням розмірів приміщення та самого вентиляційного обладнання. У такому разі неможливо забезпечити правильну швидкість повітря. Спеціалісти компанії «ВАДА» рекомендують енергоефективне обладнання, а саме осьові або циркуляційні вентилятори, які забезпечуватимуть рівномірний потік повітря. 

4. Неправильне розташування корівника. Напрямок вітрів у цьому питанні відіграє важливе значення. І якщо зводити споруду, не враховуючи цей нюанс, влітку вона буде перегріватися. Чому це погано? Без природної вентиляції повітря навіть найкраща система вентилювання буде неефективною. 

5. Відсутність автоматичного керування системою охолодження. Ручне керування системою може призвести до несвоєчасного увімкнення або вимкнення вентиляторів і зволожувачів, у результаті чого худоба зазнає теплового стресу ще до моменту активації охолодження. Тому краще облаштувати датчики температури та вологості й контролери автоматизації процесу. Автоматичні системи дають змогу оперативно реагувати на зміни кліматичних умов. 

6. Недостатнє постачання води. Висока температура повітря збільшує споживання води, а її брак сприяє тепловому стресу. Зневоднення може спричиняти зменшення надоїв і проблеми з травленням. Тому вкрай важливо забезпечити корів постійним доступом до чистої свіжої води, розташувавши напувалки у зручних місцях. 

7. Ігнорування терморегуляції. Металеві дахи призводять до суттєвого нагрівання корівника влітку й охолодження взимку. Дотримання норм терморегуляції дасть можливість зберігати температурний режим постійно без перепадів температури. Тому рекомендується використовувати теплоізоляційні матеріали або світловідбивне покриття для даху, сендвіч-панелі або фарби з відбивними властивостями. 

8. Відсутність регулярного технічного обслуговування. Засмічені або  несправні вентилятори знижують ефективність охолодження. Пил і бруд ускладнюють роботу обладнання, і це призводить до поламок і перепадів температури. Аби уникнути таких проблем, потрібно регулярно проводити технічне обслуговування вентиляційних систем. 

Охолодження корівника — це важливий чинник для підтримання здоров’я та продуктивності корів. Неправильне функціонування вентиляційної системи призводить до багатьох проблем. Уникаючи цих поширених помилок, ви убезпечите себе від зайвих витрат, зниження надоїв і погіршення самопочуття тварин. Інвестуючи у якісне охолодження, ви не лише покращите умови утримання поголів’я, а й отримаєте стабільні високі надої та економічну вигоду в довгій перспективі.  

ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ  

Олександр Жилінський, інженер ТОВ «ВАДА»  

— Головна проблема охолодження в корівниках — неправильно спроєктована система вентиляції. Зазвичай розраховують тільки необхідний обсяг повітря для повітрообміну, щоб забезпечити нормальне дихання тварин. Однак часто не враховують швидкість повітря, яка потрібна для ефективного охолодження. Крім того, не завжди передбачають додаткові системи, такі як пед-кулінг або туманоутворення, які значно покращують температурний комфорт. Оптимальна швидкість руху повітря в корівнику з відповідним обладнанням має становити 5 м/с.  

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ