
Існує багато засобів захисту яблуневого саду від приморозків, на жаль, не всі вони доступні українським фермерам, проте мають певні альтернативи
Холодний порятунок

Існує багато засобів захисту яблуневого саду від приморозків, на жаль, не всі вони доступні українським фермерам, проте мають певні альтернативи.
Останні кілька років відзначались пошкодженнями плодових дерев весняними приморозками. Через зміни клімату цвітіння відбувається все раніше й раніше, і загроза такого пошкодження підвищується. Найкращим варіантом захисту від нього є дощування, проте в Україні немає доступу до такої кількості води для таких цілей.
У такому разі є кілька альтернативних варіантів:
• садити сорти, що стійкіші до морозів;
• проводити профілактичні заходи;
• працювати з frostbuster;
• працювати з frostguard;
• застосовувати парафінові свічки;
• працювати з переносними пічками;
• працювати з димовими машинами;
• обробляти хімічними препаратами в період цвітіння.
У цьому матеріалі розглянемо технологію цих засобів, їх плюси та мінуси.
УРАЗЛИВІ ДО МОРОЗУ
В Україні фермери часто садять сорти, які дуже уразливі до морозу, такі як Джонаголд (всі клони), Лігол, Ред Делішес у долинах. Це накликає проблеми. Холодне повітря поводиться, як вода: воно стікає в нижчі частини регіону / саду.
Якщо ви хочете вирощувати яблуню чи грушу в таких місцях, тоді обирайте сорти менш уразливі до весняного морозу, наприклад, Гала, Голден Делішес, Пінова. Останні роки, коли спостерігались весняні морози, ці сорти досі давали (частково) врожай. Щодо груш, то треба садити сорти, які добре реагують на внесення гіберелінів.

ГОЛОВНЕ — ПРОФІЛАКТИКА
Якщо немає можливості інвестувати у вітрові машини й подібні засоби захисту від приморозків, єдине, що вам лишається, — профілактичні заходи.
1. Тримайте гербіцидну смугу без бур’янів у період цвітіння. Під час цвітіння гербіцидна смуга має бути чистою, і бур’яни не мають заважати відтоку тепла від ґрунту. Унесення гербіцидів перед цвітінням немає ніякого сенсу для запобігання пошкодженням морозом. Може навіть зробити гірше.
Ніколи не обробляйте ґрунт механічно в гербіцидній смузі навесні. Ґрунт буде більш розпушеним, і повітря заважатиме відтоку тепла з нижчих шарів ґрунту, а ви отримаєте нижчу температуру над ґрунтом і більше пошкодження морозом. Ніколи не розсипайте компост у гербіцидній смузі навесні до цвітіння, тому що це буде мати такий самий ефект: нижчу температуру над субстратом. Якщо ви хочете використовувати такі матеріали, розкидайте їх після цвітіння або восени.
2. Скосіть траву в міжрядді перед цвітінням якомога нижче, щоб тепло від ґрунту могло краще переміщатись.
3. Попіклуйтесь про правильне живлення. Зі стадії зеленого конуса проводьте 1–2 обприскування дозою 7–10 кг/га калієвою селітрою. Можна змішувати з більшістю фунгіцидів / інсектицидів, за винятком Сілліта. Зі стадії зеленої бруньки до стадії бутона кілька обприскувань 3–4 кг/га карбамідом. Доза залежатиме від розміру дерев. Застосовуйте бор.
1–3 заходи можуть допомоги запобігти / зменшити пошкодженням морозом. Вони можуть мати той самий ефект, що й зниження температури на 1,5 °C, максимум 2 °C й запобігти легкому весняному морозу.
4. Якщо у вас є протиградова сітка, закрийте її перед морозом. У такому разі температура під сіткою може збільшитись близько на 0,5 °C. Проте зважайте, що вранці під сіткою буде довше триматись холод, тому вам слід буде видувати холодне повітря, проїжджаючи трактором з обприскувачем. Також, якщо є імовірність, що випаде сніг під час цвітіння, вся конструкція може зруйнуватись. Закриття протиградової сітки дасть кращий ефект, ніж frostbuster, frostguard чи свічок / обігрівачів.
ТЕХНІЧНІ РІШЕННЯ

Frostbuster. Досвід його застосування дуже різний. Деякий дуже позитивний, деякий негативний. Ним можна обробляти 4–8 га залежно від температури. Це допоможе підвищити температуру на 1,5–3,5 °С в період квітування, коли квіти найуразливіші. На 3,5 °С — якщо сад під накриттям.

2017 року за температури від –5…–7 °С, вони більше не мали позитивного ефекту. Це як варіант, коли сад закладено одним масивом і спостерігається слабкий мороз. Потрібно їхати цілу ніч у саду, відповідно до умов експлуатації машини. Агрегат працює дещо краще під протиградовою сіткою. Ефективніший у черешневому саду, накритому плівкою від дощу, тому що тепле повітря затримується під сіткою. Стаціонарною формою frostbuster є frostguard, який працює максимум на 0,5 га. 2017 року за температури від –5,0 до –7,0 °С машина не дала позитивного результату на яблуні.
Парафінові свічки.
Часто застосовують на черешні, тому що на ній не можна проводити дощування через високу імовірність зараженням псевдомонасом і гнилями. За температури до –2 °C використовуються 200 свічок на 1 га, за нижчої — щонайменше 300 свічок/га. По периметру саду потрібно розмістити подвійну кількість свічок. Найкраще свічки працюють під плівкою від дощу. Максимально (якщо під накриттям) підвищить температуру на 4 °C. Ефективний, проте дорогий спосіб. Свічка горить 8 год, а потім потрібно ставити нові, і якщо потрібно 200–300 шт./га, вартість однієї морозної ночі стає дуже великою. А весняний мороз зазвичай буває 2–4 ночі підряд.

Пічки. Менш дорогий спосіб за свічки, якщо пересувні каміни заповнювати менш дорогим паливом. Це великі разові інвестиції, проте вартість за ніч значно нижча. Одна пічка коштує близько 200 євро. Потрібно близько 30 пічок на гектар. Пічки можна кріпити до бетонних стовпчиків і заповнювати кількома видами горючих матеріалів, які можна поповнювати навіть під час морозу вночі. Залежно від кількості пічок на гектар і наявності чи відсутності накриття можна підвищити температуру на 2–4 °C. Такі пічки можна заповнювати тільки дерев’яними пелетами, які коштують близько 250 євро/т. Потрібно близько 20–30 кг пелет на ніч на пічку. Залежно від кількості пічок на гектар, і якщо сад під накриттям, можна підвищити температуру на 2–4 °C.

Димові машини.
Уже давно відомо, що дим і туман можуть знижувати весняний мороз. Дим чи туман перешкоджають відтоку тепла, який виділяється з ґрунту у верхні шари. Матиме ефект підвищення в 1,5 °C максимум 2 °C. Ще 1950 року фермери палили вологу солому для формування великої кількості диму (хмари диму над садом) для захисту врожаю. На сьогодні цей спосіб повністю заборонено у Європі. В Чехії застосовують машини, які виробляють туман (вода + гліцерин). У Франції застосовують машини, які виділяють дим, всередині них спалюється солома. Через те, що вранці дим довго може затримуватись у саду, рекомендується видувати дим за допомогою проїзду з увімкненим вентилятором обприскувача.
ПРЕПАРАТИ ЗАХИСТУ
Під час квітування рекомендуємо якомога раніше після серйозного морозу провести обприскування Прома ліном або GA4+7, а потім — Регалісом. Промалін або GA 4+7 працюють тільки під час квітування по відкритих квітах.
Мінімальна температура для GA4+7 становить +8 °C. Найоптимальніша температура для Промаліну становить +10…+12 °C. Якщо у вас немає GA4+7, то обробляйте Промаліном навіть за нижчої температури. Через кілька днів слід обприскати Регалісом для запобігання формуванню етефона.
Використання Промаліну та гіберелінів у разі серйозного морозу на всіх інших сортах яблуні,
дрібноплідних сортах

Набагато краще спрацює обприскування Регалісом за кілька днів до морозу, тому що це зменшить виділення етефону (етрелу) деревом і, відповідно, менше квітів / плодів буде осипатись. Також потрібно кілька днів, щоб Регаліс поглинувся.
Якщо ви обприскали Регалісом до квітування, пам’ятайте, що таке обприскування діє 14–20 днів. Якщо мороз відбувається в момент, коли вже минуло 10–14 днів після першої обробки Регалісом, знову слід унести половину або повну дозу Регалісу.
