Застосування рослинних кокцидіостатиків у відгодівлі птиці дозволяє отримати здорове поголів’я
Екотехнології в птахівництві
Застосування рослинних кокцидіостатиків у відгодівлі птиці дозволяє отримати здорове поголів’я і високоякісну птахівничу продукцію.
Нині дуже популярним напрямком у виробництві тваринницької продукції є застосування екотехнологій. Упровадження їх у птаховиробництво — завдання не дуже просте, бо виникає багато питань щодо їх практичного впровадження, наявності достатньої кількості досліджень тощо.
Нині одним із найгостріших питань є профілактика й усунення кокцидіозу на птахівничих господарствах. Для багатьох господарств здається неможливим працювати без хімічних кокцидіостатиків, тому для них найлегшим розв’язанням проблеми є застосування хімічних препаратів для профілактики цієї хвороби. Проте можливо виростити птицю, застосовуючи суто екологічно чисті препарати й отримати в результаті здорову курку, яка матиме здоровий кишківник, здорове травлення, хорошу структуру м’язової тканини тощо. А також отримати позначку «еко» на кінцевій продукції.
Виробництво птахівничої продукції мусить постійно пристосовуватись до вимог ринку, і нині ситуація складається так, що не всі господарства можуть дозволити собі утримання птиці за принципом «пусто — зайнято». Саме це ускладнює та знижує ефективність застосування класичних програм ротації та протикокцидійних вакцин.
Компанія WestMix разом із закордонними партнерами має на меті допомогти своїм клієнтам отримати в кінцевому результаті здорових курчат-бройлерів і зробити це максимально технологічно правильно, постачаючи на ринок кокцидіостатики рослинного походження.
ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ КОКЦИДІОСТАТИКА РОСЛИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
Дослід із застосуванням кокцидіостатиків рослинного походження було проведено у виробничих умовах на потужностях ТОВ «Гарбузівські курчата» та ФГ «Під’ярків Еко».
Так, в умовах виробництва ми дослідили ефективність препарату NORPONIN®ХО2.
Промислове виробництво цього препарату було розпочато 2014 року. На сьогодні його активно застосовують в Америці Євросоюзі, країнах Африки й Середньої Азії, Перу, Мексиці, Нікарагуа, Бразилії, Японії, Кореї, В’єтнамі, Китаї, Малайзії.
Моніторингом терапевтичного ефекту кокцидіостатика вибрали оптимізований метод OPG (Oocyst Per Gram), тобто визначення кількості ооцист в 1 г курячого посліду. Однією-єдиною умовою до застосування цієї методики була її оптимізація до діагностики польової кокцидії, бо класично вона передбачає моніторинг вакцинних штамів. А за розмноження вакцинних штамів кокцидій у пташнику вакцинованої птиці кількісні норми відрізняються. При підрахунку кокцидій в 1 г курячого посліду від вакцинованої птиці заведено вважати нормальну кількість до 20 тис. Якщо цифра перевищуватиме 20 тис., то варто зменшити популяцію кокцидій шляхом застосування кокцидіостатиків у випоюванні птиці.
При підрахунку кількості кокцидій в 1 г курячого посліду від невакцинованої птиці (за вирощування на класичних програмах ротації) завдяки багаторічному OPG моніторингу було взято за норму кількість ооцист до 150 тис. У цих межах формується нормальний імунітет без втрат живої ваги птиці. Якщо кількість ооцист буде більшою, то це саме той випадок, коли можна говорити про субклінічну форму кокцидіозу в птиці. За таких умов варто почати випоювати птицю рідкими кокцидіостатиками. Значною перевагою методу OPG перед методом Lesion Scoring за авторства Джонсона і Ріда є те, що OPG-метод не потребує постійного перебування вузькопрофільного спеціаліста в господарстві. Формуються контрольні точки відбору курячого посліду в певні дні: 14-й, 21-й, 28-й, 35-й дні вирощування птиці, організовується відбір проб, проводиться їх маркування і зберігання. Вузькопрофільний спеціаліст, що знається на методиці OPG, прибуває в господарство на 21-шу й 35-ту добу вирощування птиці з метою проведення аналізу курпосліду.
На графіках (рис. 1–3) наведено дані, отримані в процесі досліджень. Червона вісь кривої є оптимізованою нормою, синя вісь є кривою, що проведена через точки, які візуалізують фактичну кількість кокцидій в 1 г курячого посліду. У всіх наведених графіках можемо спостерігати, як формується імунна відповідь у птиці завдяки застосуванню кокцидіостатика рослинного походження NORPONIN®ХО2.
В усіх проведених дослідженнях спостерігається тенденція до зменшення вірулентності кокцидії.
Статтю надала компанія «Вестмікс»