Тваринництво

Карамелізовані лизунці є дуже зручною формою подачі різних видів спеціальних кормових добавок

Джерело поживних речовин

Джерело поживних речовин

Карамелізовані лизунці є дуже зручною формою подачі різних видів спеціальних кормових добавок.  

Одним із чинників стабільної прибутковості молочного бізнесу є тривалість продуктивного життя дійних корів, яка великою мірою залежить не лише від збалансованої годівлі телят від самого народження, а й від відповідного надходження нутрієнтів в організм дорослих тварин. Особливе місце у цьому питанні належить нутрієнтам, які жуйні тварини не здатні синтезувати самостійно і які постійно втрачаються з молоком, сечею, фекаліями й потом. До цієї групи належать макроелементи (кальцій, фосфор, натрій, магній, сірка, хлор), мікроелементи (мідь, цинк, марганець, кобальт, йод, селен), жиророзчинні вітаміни (А, D3, Е) і деякі вітаміни групи В. 

Певні рівні цих нутрієнтів мають бути обов’язково в обсязі щоденно спожитого раціону. Насамперед це стосується продуктивних тварин, бо вони найбільшою мірою втрачають ці незамінні поживні речовини. Гострий чи хронічний дефіцит цих нутрієнтів може призводити до негативних симптомів і патологій — від спотворення апетиту й метаболічних розладів до систематичних проблем із кінцівками та відтворенням. 

На жаль, ще не всі молочні ферми в Україні усвідомлюють важливість цього аспекту годівлі. Тому нерідко спостерігаємо ситуацію, коли економія на вітамінно-мінеральній частині раціонів призводить до тривалих негативних наслідків, подолання яких призводить як до прямих витрат на ветеринарні заходи, так і до зниження рентабельності ферми через зниження продуктивності. 

Говорячи про потреби дійних корів у вітамінах і мінералах, звертаємо увагу на високопродуктивних тварин із добовим надоєм понад 40 л молока. Висока продуктивність передбачає високе споживання сухої речовини раціону, що означає підвищену швидкість пасажу кормової маси крізь ШКТ корів і коротший час її контакту зі слизовою оболонкою. Це призводить до погіршення абсорбції макрота мікроелементів. Тому такі групи тварин потребують більшої їх концентрації в раціоні. 

Окремо слід зауважити на мінеральну годівлю ремонтних теличок. Так, ветеринарні лікарі на високопродуктивних фермах співвідносять скорочення продуктивного життя корів, зокрема і з недостатнім споживанням мікроелементів в молодому віці. У процесі росту в кістяк тварини закладаються не лише основні структурні елементи (кальцій, фосфор, магній), а й певна кількість мікроелементів. Упродовж тільності організм матері віддає частину цих запасів плоду, якщо це високопродуктивні корови, ймовірність їх повного відновлення перед новим репродуктивним циклом невисока. Тому адекватна вітамінно-мінеральна годівля молодняку ВРХ має прямий позитивний вплив на тривалість продуктивного життя дорослих тварин. 

Рецептура для всіх вікових груп 

Основною формою введення вітамінів і мінералів у раціони жуйних тварин є кормові добавки преміксної групи.  Поряд із ними карамелізовані лизунці є дуже зручною формою подачі мікро-, макроелементів, вітамінів, пробіотиків й інших видів спеціальних кормових добавок. Такий тип продуктів може бути як додатковим, так і основним джерелом вітамінів і мінералів. Так, наприклад, вони дозволяють втілювати індивідуальне або дрібно-групове забезпечення нутрієнтами критично-важливих груп тварин на окремих фазах продуктивного циклу. Є можливість вводити додаткові поживні речовини хворим тваринам, коли приготування стандартної партії повнозмішаного раціону недоцільне через малу їх кількість. 

Компанія «Домінанта Україна» пропонує лизунці для корів усіх фаз продуктивного циклу (сухостій, період після отелення, корови першого періоду лактації та високопродуктивної фази), ремонтних теличок, бичків на відгодівлі й телят. Кожен із продуктів має індивідуальну рецептуру, розроблену відповідно до потреб тварин різних вікових груп і фізіологічного стану. Містять вітаміни А, D3, Е, Н2 та джерела марганцю, міді, цинку, кобальту, йоду, селену, кальцію, фосфору, магнію, натрію. Основа лизунця — карамелізована меляса — має принадливий запах і смак, стимулює слиновиділення й підвищує споживання раціону. 

Зупинимось детальніше на призначенні для різних груп тварин. 

Лизунець Кенді Суперлакт має високий вміст протеїну, обмінної енергії, вітамінів А, Н2. Призначений для корів першого періоду лактації та високопродуктивних корів. З пра ктичного досвіду використання на фермах фіксуємо підвищення надоїв у середньому на 1,5 л/ гол./добу завдяки високій поживній цінності й покращенню споживання кормів. Ці лизунці можна задавати також ремонтним телицям і бичкам на відгодівлі. 

Для новотільних корів відмінним рішенням є Кенді Ензим. У складі продукту є живі дріжджі, завдяки яким нормалізується рН середовища рубця та збільшується споживання сухої речовини, що є дієвим чинником профілактики зміщення сичуга після отелення. 

Останнім часом, враховуючи ціну на молоко, актуальним для виробників є нарощування поголів’я шляхом вирощування власного ремонтного молодняку. У нас є позитивна статистика покращення осіменіння телиць на тлі споживання лизунців Кенді Лакт, що містять високі рівні селену та вітамінів А, Е. Ці лизунці є базовою пропозицією для дійних корів. 

Дуже поширеною практикою серед наших клієнтів є задавання лизунців Кенді Грос для всього періоду сухостою або за три тижні до отелення з метою профілактики післяотельного парезу та затримки посліду. Вітамін Е в складі продукту позитивно впливає на якість молозива та метаболічний стан печінки тварин. Лизунці Кенді Грос також містять солі магнію, які допомагають нормалізувати мінеральний обмін корів перед отелен ням. 

Лизунці Кенді Евкаліпт можна давати як у молочний період, коли телята перебувають в індивідуальних кліточках, так і після зняття з випоювання при подальшому груповому утриманні. Поряд із вітамінами й мінералами до складу лизунців входять ефірна олія евкаліпту та ментол, що знижують ризик і симптоматику респіраторних захворювань. Систематичне застосування цього продукту покращує загальний стан молодняку. 

Добові норми 

З досвіду роботи з підприємствами знаємо, що з різних технічних причин нерідко неможливо задати тваринам вітамінно-мінеральний комплекс, змішуючи його з концентрованими кормами у вигляді комбікорму. Тому використання лизунців є дієвою альтернативою забезпечення поживними речовинами тварин за безприв’язного утримання. У таких випадках використовуємо зазвичай фасування 70 або 20 кг. 

Для індивідуального застосування більше підходить фасування по 6 або 20 кг. Орієнтовна добова норма злизування для корів становить 250 г, для молодняку — 150 г. Таким чином, задавання лизунців сприяє покращенню репродуктивної функції, імунітету, підвищенню споживання кормів і ефективному їх травленню завдяки нормалізації роботи рубця. 

Висока якість продукції досягається завдяки вдосконаленому процесу виробництва, упродовж якого усувається неконтрольована взаємодія та розпад активних компонентів унаслідок екзотермічної реакції затвердіння чи теплової деструкції вітамінів. Це підвищує біологічну цінність продукту. Наша компанія пропонує лизунці на основі карамелізованої меляси марки Кенді на ринку годівлі ВРХ більше 10 років. Також у портфоліо продуктів є лінійка лизунців Кенді М для дрібної худоби (кози, вівці) з врахуванням особливих потреб у мікроелементах цих видів тварин.   

Статтю надала компанія «ДОМІНАНТА УКРАЇНА

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ