Для сушіння зерна потрібна не просто сушарка, а професійний інструмент із широкими можливостями
Довіра з досвіду
Для сушіння зерна потрібна не просто сушарка, а професійний інструмент із широкими можливостями, який забезпечить належну якість і низьку собівартість.
Коли йдеться про сушіння зерна, усі думають про додаткові витрати. Це справді про витрати, оскільки ще ніхто не придумав способів безплатного видалення зайвої вологи з агропродукції. Навіть сушіння кукурудзи в полі за сприятливих погодних умов має свої негативні наслідки у вигляді пошкодження зерна тваринами, комахами, хворобами, а також зменшення його ваги внаслідок фізіологічних процесів. Тому єдиним важелем впливу є сушіння з мінімальною собівартістю й мінімальними пошкодженнями.
Агропідприємства, які вирішують самостійно сушити зерно, натрапляють на велику кількість запитань, і для них буває важко обрати сушарку.
На перший погляд, усі вони дуже схожі й ніби виконують свою роботу добре. Однак експлуатація показує, що не завжди заявлені характеристики відповідають фактичним. З різними культурами сушарки можуть також «поводитись» зовсім по-різному, і тільки практика дає змогу пристосуватись до особливостей кожної сушарки. Загалом так відбувається з будь-якою сушаркою, але є обладнання, роботу з яким опанувати можна швидко й легко, а є й складні випадки, що постійно вимагають особливої уваги в певних режимах роботи. Враховуючи, що на сьогодні в галузі спостерігається неабиякий дефіцит кваліфікованих сушильних майстрів, купувати сушарку із «сюрпризами» не варто — це може призвести до підвищення собівартості сушіння, погіршення якості зерна, його пошкодження, а також до будь-яких аварійних ситуацій.
Прагматичний підхід до вибору сушарки продемонструвала компанія «Оріон А» з Тернопільщини. Із самого початку роботи елеватора тут працювала італійська сушарка циклічного типу. За п’ять років, протягом яких обсяги сушіння збільшились, вирішили придбати шахтну сушарку STELA, що була у використанні. Вона працювала у Чехії з 2002 року, проте, незважаючи на вік, мала чималий залишковий ресурс.
На початку експлуатації довелось «погратись» із налаштуваннями, і більше жодних питань під час експлуатації не виникало. Основна робота стосувалась періодичного обслуговування й очищення. За три роки експлуатації тут переконались, що сушарка працює стабільно, не вимагаючи додаткової уваги з боку технічного персоналу. Тому, коли прийшов час збільшити продуктивність сушіння, вирішили придбати ще одну сушарку цього самого виробника, тільки вже нову й більшої потужності. Хоча розглядали обладнання як вітчизняних, так і європейських виробників, аналогічного за якістю та зручністю роботи не знайшли.
На підприємстві вважають, що навіть висока вартість сушарки себе виправдовує застосуванням найкращих матеріалів, металу більшої товщини в зонах підвищеного зношення та багато чого іншого. Перед ухваленням рішення детально проаналізували різні сушарки, що вже працюють на українських підприємствах, оцінили їх роботу, конструкцію й експлуатаційні особливості.
За словами керівника підприємства Віталія Кладочного, у сушарці небагато складних елементів чи пристроїв. Тут головне — простота експлуатації і можливість регулювати процес сушіння. Із сушарками STELA спочатку виникли питання щодо підтримання температури по зонах сушіння — це не давало вийти на заявлену продуктивність. Проте після додаткових налаштувань проблему усунули.
Нині нова сушарка працює на газу, а старшу перевели на тверде паливо (соняшникову пелету). Потужності місцевого газогону бракує для двох сушарок, а оператор газових мереж не зміг оперативно надати інформацію щодо можливості приєднання до інших «ниток».
Витрати газу на зняття тонно-відсотка становлять близько 1,6–1,65 м³. За словами керівника підприємства, такі витрати зумовлено тим, що в останні роки доводиться сушити у холодну пору року, коли температура і вологість вуличного повітря далекі від ідеальних кондицій саме для сушіння. Регіон досить вологий, і доводиться сіяти кукурудзу тільки з низьким ФАО — інакше є великий ризик починати збирати за вологості понад 30%. А це пошкодження й збільшення витрат на сушіння. Раніше виходили на показники 1,4 м³, але сушити вдавалось у сприятливіших умовах. Також потрібно зазначити, що підприємство сушить тільки кукурудзу — інші культури збирають із базовою вологістю. Саме через це показники витрат палива дещо вищі, ніж якщо взяти приклади сушіння влітку або на початку осені, коли на вулиці температура повітря вища за +20 °С і відносна вологість не перевищує 50–60%. Цього року завдяки тому, що кукурудза з поля надходить із меншою вологістю й сушиться значно швидше, показники витрат також будуть нижчими.
Витрати соняшникової пелети — 3,5 кг на тонно-відсоток, що по грошах значно вигідніше проти газу. Проте за сушаркою, яка працює з теплогенератором, доводиться постійно стежити, щоб зерно не мало запаху диму і не містило продуктів горіння. Цього року встановили додаткову систему захисту. Коли сушарка скидає зерно і закриває жалюзі верхнього вентилятора, з’являється зворотний потік повітря у теплогенератор. Відповідно, в теплогенераторі горіння пришвидшується, і після відкриття жалюзі потік повітря затягує іскри всередину сушарки. Аби запобігти цьому, встановили додаткові жалюзі, які перекривають зворотну тягу під час вивантаження сушарки.
Поточні датчики вологості вирішили не встановлювати — вони потребують періодичного калібрування. Краще робити перевірку вологості аналізатором і підтверджувати отримані дані в лабораторії.
На двох сушарках встигають просушити 1100 т кукурудзи за добу за вхідної вологості близько 20%. На сьогодні підприємству вистачає цієї продуктивності, але з часом, коли обсяги виробництва збільшаться, потрібна буде ще одна сушарка. Найшвидше це також буде STELA — поки що кращого для себе тут не знайшли. Працюватиме вона також із твердопаливним теплогенератором, але вартість нової газової магістралі ще раз прорахують. Можливо, на той момент доцільніше буде інвестувати в газ, ніж вкладатись в інфраструктуру для паливних пелет і постійно переживати щодо якості зерна й пожежної безпеки.
ГОВОРИТЬ ЕКСПЕРТ
Андрій Януш, офіційний представник компанії STELA в Україні
— Приємно знати, що зерносушарки STELA демонструють ефективну та стабільну роботу на українських підприємствах. Компанія «Оріон А» продемонструвала професійний підхід до вибору сушарок, глибокий аналіз характеристик і експлуатаційних умов. Тут віддають перевагу якості, простоті експлуатації й можливості адаптації до різних видів палива. Це підтверджує, що обладнання STELA має високий рівень універсальності й адаптивності. Наша команда інженерів старанно працює над тим, щоб сушарки можна було легко інтегрувати з різними джерелами тепла, забезпечуючи користувачам максимальну гнучкість. Ми розуміємо, що безпека, стабільність роботи й низька собівартість сушіння — це першочергові завдання для українських аграріїв, тому постійно працюємо над удосконаленням наших рішень. Для цього й далі інвестуємо в дослідження та розроблення, щоб бути в авангарді технологій сушіння зерна.
Ми цінуємо «Оріон А» за відверте оцінювання наших продуктів і готовність поділитися своїм досвідом. Їх історія успіху є цінним ресурсом для інших сільськогосподарських підприємств, які прагнуть оптимізувати власні процеси сушіння зерна. Компанія STELA завжди готова підтримати українських аграріїв у досягненні мінімальних витрат на сушіння незалежно від умов роботи й типу палива, що використовують.