Тваринництво

Ефективна система вентиляції вимагає точного балансу між фізіологічними потребами птиці та параметрами мікроклімату

Досконала система вентиляції  

Досконала система вентиляції  

Ефективна система вентиляції вимагає точного балансу між фізіологічними потребами птиці та параметрами мікроклімату.  

Ефективна вентиляція є одним зі найважливіших чинників підтримання здорового та продуктивного поголів’я. Від вентиляції залежить якість повітря, температура в приміщенні та загальний комфорт птиці. Однак досягнення правильного балансу в системі вентиляції пов’язано з різними чинниками — особливістю організму птахів, щільності посадки, швидкості руху повітря тощо. І всіх їх потрібно враховувати. 

Точність у керуванні потоком повітря, температурою та вологістю має вирішальне значення. Рекомендується мати на фермі такі інструменти, як анемометр для вимірювання швидкості повітря, інфрачервоний пістолет для вимірювання температури та димові шашки для перевірки напрямку руху повітря й герметичності приміщення. Ці інструменти допоможуть виявити потенційні проблеми до того, як вони стануть критичними. 

ПОШИРЕНІ ПРОБЛЕМИ З ВЕНТИЛЯЦІЄЮ 

• Непослідовний потік повітря призводить до появи в приміщенні ділянок з «мертвими» зонами або високою вологістю; 

• Проблеми з контролем температури: належний контроль температури є важливим, особливо тому, що на комфорт птиці можуть вплинути навіть невеликі коливання; 

• Проблеми з вологістю: надто низький рівень вологості призводить до зневоднення птиці, запилення середовища у приміщенні та проблем із диханням. Підвищений рівень вологості призведе до підвищення вологості підстилки, а також до збільшення патогенного навантаження, що згубно позначиться на здоров’ї, добробуті та продуктивності поголів’я; 

• Зниження ефективності вентиляторів: з часом вентилятори можуть втратити ефективність через забруднення, пил і звичайне експлуатаційне зношування, що ускладнює підтримку стабільного потоку повітря й адекватної вентиляції. Підтримка функціональності вентиляторів на належному рівні має першорядне значення. 

УСУНЕННЯ ПРОБЛЕМ ІЗ ВЕНТИЛЯЦІЄЮ 

Розміщення температурних датчиків 

Правильне розміщення датчиків температури має вирішальне значення. Якщо температурні датчики розміщено на шляху надходження повітря з припливних клапанів або надто близько до обігрівачів, контролер може показувати нижчу або вищу температуру, ніж та, яку відчуває птиця. Це призводить до дискомфорту й хвороб. Радимо розміщувати датчики на рівні птиці, а не там, звідки повітря надходить у приміщення. 

Підтримання ефективності вентилятора 

Ефективність вентиляторів — це постійна проблема в пташниках, ураховуючи, що на них накопичується пил і бруд. Наприклад, через накопичення пилу й бруду ефективність тунельних вентиляторів може знизитися на 15%. Не забуваймо про ефект конусів на вентиляторах. Конуси допомагають підвищити ефективність повітряного потоку. Вентилятори, оснащені конусом, працюють на 10% ефективніше. 

Відповідність системи вентиляції потребам поголів’я 

У бройлерів і батьківського стада різні потреби в температурі. Молодим бройлерам потрібен вищий діапазон температур для оптимального зростання та розвитку — зазвичай 33–32 °C у перші кілька тижнів життя. Бройлерам у віці чотирьох тижнів і старше комфортно за температури  21 °C. З іншого боку, відповідний діапазон температури для молодняку — 16–24 °C. Дорослому батьківському поголів’ю потрібна температура 15–20 °C, що дозволяє їм підтримувати репродуктивне здоров’я та виробництво яєць. 

Керування вологістю 

Відносна вологість — ще один важливий чинник, що впливає на втрату тепла. 60% втрати тепла птицею відбувається через випаровування вологи з її дихальної системи. Відносна вологість нижча за 50% у пташниках для бройлерів негативно впливає на здоров’я та продуктивність птахів, призводячи до зневоднення птиці, запиленню середовища у приміщенні, проблем із диханням та зниження темпів зростання. Рівень вологості понад 70–80% призведе до підвищення вологості підстилки й проблем з органами дихання, до захворювань подушечок лап і скакальних суглобів птиці. 

Щоб контролювати рівень вологості, пташник повинен добре провітрюватися. Але це не так просто, як здається. Оператор ферми й технолог повинні правильно розрахувати рівень вентиляції на всіх етапах виробництва на підставі розміру пташника, типу та віку птиці, щільності посадки й зовнішніх кліматичних умов. Також рекомендуємо застосовувати вентилятори для рециркуляції повітря, що допомагає видаляти вологу з підстилки двома способами. По-перше, вони переміщують гаряче, сухе повітря від стелі вниз до рівня підлоги. По-друге, сприяють регулярному руху повітря поверхнею підстилки, значно збільшуючи швидкість видалення вологи з підстилки. 

Через накопичення пилу та бруду ефективність тунельних вентиляторів може знизитися на 15%

Варто пам’ятати й про негативний вплив на вологість у пташнику внаслідок неправильно налаштованої системи напування. Якщо висота лінії напування занадто низька або тиск води занадто високий, у підстилку потраплятиме волога, яку доведеться видаляти через вентиляцію. 

Рекомендується підтримувати рівень відносної вологості від 50 до 70% упродовж усього періоду вирощування. 

Спостереження за поведінкою птиці 

Найкращий спосіб відстежувати комфорт птиці — це спостерігати за її поведінкою й відповідно регулювати налаштування вентиляції. Птиця, якій комфортно, збирається в нові й нові групки, вони активні. Птиця, якій спекотно, буде розходитися по всій підстилці, намагаючись віддалитися одна від одної й охолодитися. Якщо птиці холодно, вона лишатиметься в одній сформованій групі, шукаючи тепле місце на підстилці, замість шукати воду та корм. 

Швидкість руху повітря 

Повітря, що рухається над птицею, також впливає на швидкість втрати тепла. Як правило, вища швидкість повітря призводить до більшого відведення тепла. На прикладі пташника завдовжки 120 м ми рекомендуємо швидкість руху повітря не меншу за 3 м/с, де обмін повітря відбувається не рідше як один раз на хвилину. Однак дослідження показали, що навіть за швидкості руху повітря 3 м/с, кількість тепла, що втрачає птиця, може бути зменшена вдвічі за підвищення температури повітря в пташнику з 24 до 31 °С. Якщо температура повітря підвищиться до температури, близької температури тіла птиці, яка становить 41 °С, вона не втрачатиме тепло взагалі, незалежно від швидкості руху повітря. Коли знизити температуру, яку відчуває птиця, неможливо тільки швидкістю руху повітря, рекомендується залучити систему касет випарного охолодження. 

ВИСНОВОК 

Визначення правильної інтенсивності вентиляції з урахуванням віку й типу птиці та сезонності має вирішальне значення для забезпечення здорового середовища. До того ж належно спроєктована система вентиляції не лише створює належні умови для поголів’я, а й підвищує продуктивність і прибутковість усієї ферми. 

Матеріал надала компанія «Хогслат»  

Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
3
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ