Чи потрібно обробляти сади в період їх квітування

Садовим культурам на протязі їх всього життя загрожують різні хвороби.
Хвороби рослин – це будь-яке порушення фізіологічних процесів у рослинному організмі під дією різних факторів, що зумовлюють негативний вплив на його ріст і розвиток, внаслідок чого знижується врожайність, погіршується якість продукції, вкорочується продуктивний період.
В весняний період плодово-ягідні культури найбільш уразливі для основних хвороб в фазу квітування. В період коли відбувається квітування проходить не тільки запилення маточки, проростання пилку та подвійне запліднення генеративних органів, в це час також активно відбувається інфікування квітки збудниками хвороб, які рухаються до квітколожа. Квітка є найменш захищеною в даний час і особливо коли йдуть дощі, температура повітря не стабільна з великими перепадами. І наше з Вами завдання допомогти рослині.
Тож чи обробляти фунгіцидами плодово-ягідні насадження в період квітування моє однозначне переконання — ТАК.
Інше питання, якими препаратами та в який термін проводити обприскування. Один із головних чинників, який повинен дотримуватись садівник – не зашкодити бджолі запилювати сади та ягідники.
Розвиток інфекційних хвороб починається з ураження рослин збудником хвороби. Безпосередньо після ураження розвиток хвороби протягом деякого періоду протікає скрито, без зовнішніх ознак, лише через деякий час на уражених органах або на всій рослині проявляються симптоми хвороби. Серед найбільш поширених і небезпечних хвороб в садах в Україні є ПАРША , БОРОШНИСТА РОСА, МОНІЛІОЗ, АЛЬТЕРНАРІОЗ, МОНІЛІОЗ, КОКОМІКОЗ, КЛЯСТЕОСПОРІОЗ, КУЧЕРЯВІСТЬ ЛИСТЯ ПЕРСИКА.
Істотні перепади між денними і нічними температурами, внаслідок яких утворюється роса, сприяють ранньому розвитку хвороб.

Парша та інші плямистості проявляються швидко а альтенарія після зараження може перебувати в стані спокою. У міру достигання плоду патоген розвивається в насіннєвій камері, де він має сприятливі умови вологості й живлення. Це викликає гниття серцевини. Плід передчасно забарвлюється, на розрізі в насіннєвій камері добре видно сірий пухнастий міцелій. Інфіковані плоди погано зберігаються, втрачають тургор та стають гіркуватими на смак. Часто хвороба розвивається на фоні ураження плодів підкірковою плямистістю (гіркою ямковістю), сильним загаром (побурінням шкірочки), низькотемпературним опіком та іншими функціональними хворобами.
Отже, якими фунгіцидами обробляти в садах та ягідниках в період квітування. Компанія БАСФ пропонує новий інноваційний препарат Ревіона®.
Ревіона® забезпечує надійний контроль основних хвороб за будь, яких температурних умов; (польові випробування за температури 3* – 31*С підтверджують надійну ефективність препарату.
Діюча речовина Ревісол® транспортується у рослині за допомогою води, проникаючи аж до кінчика листка, та захищає необроблені її частини. Унікальні властивості Ревісол® забезпечують швидке поглинання діючої речовини
та потужний лікувальний ефект у захисті від грибкових хвороб рослин.
Відмінна властивість Ревісол® – створення запасів діючої речовини у листку, які при подальшому вивільненні допомагають подовжити захисну дію.
Новий препарат Ревіона® має хорошу стійкість до дощу та УФ-випромінення.
Препарат однаково ефективний до парші, борошнистої роси, альтернарії, моніліозу та інших хвороб згідно реєстрації.
Ревіона® – не шкодить бджолі запилювати сади та ягідники, безпечний для культур , людини та довкілля.
Найкращий термін обробітку препаратом Ревіона® в фазу квітування це коли вже відкрилось від 50% – 70 % квіток.
Ще один висновок, якщо в період квітування є складні погодні умови (перепад температур, дощі) і квітування проходить довгий період – одним обробітком не обійтись, особливо це стосується кісточкових культур (абрикос, персик, черешня).

Для комплексного вирішення захисту садів та ягідників компанія БАСФ пропонує інтегровану систему захисту
Перед квітування в умовах весни при великих перепадах між спекою вдень і холодними ночами та інтенсивними опадами у яблуневому саду надзвичайно ефективний фунгіцид Малахіт. Призначений для захисту від парші та борошнистої роси, препарат надійно захищає яблуню і під час коливання температур та ще має пролонговану дію завдяки нової формуляції. Препарат має високу стійкість до змивання дощем.
Для обробки в період квітування препарат Ревіона®.

Для ефективного захисту яблуні від парші, борошнистої роси, альтернаріозу і моніліозу після цвітіння слід застосовувати препарат компанії БАСФ Серкадіс Плюс — фунгіцид з новою діючою речовиною для професійних виробників плодових культур. Це інноваційно новий клас фунгіцидів, широкий спектр дії, лікувальні властивості, подовжений захисний ефект, потужна системна дія. Ще цей препарат високоефективний у захисті і від борошнистої роси у фазі «плід–ліщина».
Серкадіс Плюс — надійний засіб запобігання резистентності до основних хвороб (різновидів справжньої борошнистої роси) завдяки двом активним речовинам з різних класів з різними механізмами дії у складу препарату.
Препарат ДЕЛАН® є незамінним партнером для препаратів із системною дією в інтегрованих системах захисту плодових культур.
Препарат ДЕЛАН® є основою в анти резистентної стратегії у боротьбі проти парші яблуні та груші.
Після обробки препаратом на рослині утворюється стійкий до дощу захисний шар, який ефективно пригнічує проростання спор і споруляцію патогенів. Певна частина діючої речовини утворює резервні «депо» препарату на поверхні листка, що забезпечує тривалу
та стабільну фунгіцидну дію препарату. ДЕЛАН® необхідно застосовувати профілактично з моменту виникнення небезпеки зараження. Препарат може бути використаний або окремо, або в суміші з системними препаратами (Серкадіс Плюс , Ревіона®, Стробі, Белліс).
Після квітування кісточкових культур для продовження боротьби з хворобами компанія пропонує садівникам препарат Сігнум® — комбінований фунгіцид для захисту кісточкових, горіхоплідних та ягідних культур від комплексу основних хвороб. Обприскування препаратом проводять в залежності від вегетаційного періоду, в період вегетації й аж до збирання врожаю. Препарат має неперевершену лікувальну дію із захисту плодів та ягід від механічних пошкоджень і граду. Препарат надійно захищає плоди кісточкових від моніліозу, а ягоди суниці від сірої гнилі та покращує транспортування їх.

В Україні період цвітіння часто супроводжується пониженням температури та нічними приморозками.
Проаналізувавши всі методи, які використовують садівники в боротьбі з приморозками можна зробити висновки:
- Найбільш ефективним є вкриття насаджень агроволокном ( для суниці та для деяких ягідних культур).
- Для садів найдоцільніше мати вертикальне зрошення та накриття сіткою.
- Вранішні часи провести задимлення (ефективне тільки у вітряну погоду).
- Зрошення або обприскування необхідно проводити до заморозків або під час зниження температури не чистою водою а з додаванням препарату Полірам з нормою (3кг/га).
- Після заморозків обов’язково внести амінокислотне добриво та препарат Регаліс Плюс – 1,25 кг/га.
Препарат Регаліс Плюс не тільки захистить квітку та зав’язь від наслідків приморозків, а й забезпечить простий і ефективний спосіб контролю форми крони яблуні, що дозволить зменшити потреби в обрізці, пропускати додаткове світло для рівномірного та продуктивного розвитку плодів, отримувати більшу ефективність від застосування ЗЗР, посилить стійкість до стресів. Регаліс Плюс впливає та корегує синтез гібереліну більш вибірково, ніж інші регулятори росту, тому ріст пагонів контролюється без будь-яких порушень позитивних процесів, таких як стимуляція плодоношення, розвиток оптимального розміру та кольору плодів.
Воєводін В. В., кандидат с.-г. наук, менеджер з управління кампаніями ТОВ «БАСФ»