Як сучасні препарати допомогли садівникам подолати виклики весни 2024 року — ранньовесняні приморозки, посуху та град

Битва за врожай

Битва за врожай
Урожай яблук після застосування Globaryll у комплексі з іншими препаратами та заходами

Як сучасні препарати допомогли садівникам подолати виклики весни 2024 року — ранньовесняні приморозки, посуху та град.  

Артур Сіжук, агроном-консультант компанії Biochem Agro

Цього сезону практично у всіх регіонах сади та ягідники уразили приморозки. Відрізнялися тільки ступенем тяжкості залежно від місця розташування. Крім приморозків весна вирізнялася довгим холодним періодом, який погано вплинув на зав’язування плодів. 

Загалом до цієї проблеми — запобігання погодним негараздам і долання їх наслідків — треба підходити комплексно, тому що немає якогось одного препарату, який був би панацеєю. У дії всіх продуктів, про які йтиметься у цьому матеріалі, немає нічого чудодійного та магічного — дія ґрунтується суто на фізіології рослин і впливу на неї природних явищ — морозу, посухи, дощу, шкідливих організмів. 

Я дам уявлення, як користуватися цими препаратами, з чого вони складаються, якій рівень безпеки мають і які результати отримали садівники, зокрема й цього сезону. 

ГОРМОНАЛЬНА ПІДТРИМКА 

Картину, яку спостерігала більшість українських садівників цього року на яблуні й груші, — пошкоджені плоди або взагалі їхнє осипання. Такими є наслідки ранньовесняних приморозків.

За необхідний розмір плодів і взагалі їхнє виживання відповідає фітогормон гіберелін. Він дуже погано природно продукується в рослині за низьких температур. Якщо на вулиці нижче за 10 градусів тепла, цей гормон практично не виробляється. 

Саме на основі гібереліну створено продукт, який ми радимо, щоб подолати наслідки приморозків, — це Gibb Plus. Щоб поповнити дефіцит гормону в рослині, треба дати їй препарат у нормі 1–1,2 л/га, а той й більше. Це важливо зробити протягом 48 год після заморозків. Чому саме такий термін? Бо якщо вночі мороз був надто сильний, не завжди є можливість внести препарат зранку: в цей момент сад буде надто застресований і не прийме відразу будь-який антистресант, або низька температура фізично не дозволить його внести. 

Ми дослідили одне з унесень гібереліну й дійшли висновку, що застосування препарату через тиждень після приморозку дало трошки менший ефект, ніж на контрольній ділянці: урожайність із дерева — 13,9 проти 14,8 кг. Це, можна сказати, в межах статистичної похибки. Якщо ж внести гіберелін одразу після приморозку, отримаємо досить суттєве збільшення врожайності — до 17,1 кг з дерева. 

Тож у застосуванні гібереліну багато залежить, як вчасно ним обробили та який був рівень приморозку. Якщо не всі тканини ушкоджено і є можливість їх відновити, вносячи препарат, він це зробить. У деяких випадках пошкодження такі значні, що вже ні гіберелін, ні інші продукти не рятують плоди. 

Завдяки гіберелінам минулої весни вдалося утримати плоди груші Конференція та сорту Ксенія в одному із садів, який потрапив під приморозок –5 °С. За сильних приморозків і застосування препарату, як у цьому разі, виникає ефект партенокарпії — утворення плодів без насіння. Загалом такі плоди нічим особливо не відрізняються від звичайних, окрім відсутності насіння, також слід зазначити, що лежкість зазвичай таких плодів трохи гірша, ніж у типових. 

Gibb Plus значно збільшить кількість зав’язі за внесення його в період, коли розкрилися 50% квіток та в нормі 0,4–0,5 л/га. Особливо препарат рекомендують для насаджень із малою кількістю квіток і на триплоїдних сортах. 

Також є ще низка проблем, які трапляється в результаті приморозків і холодних температур під час цвітіння, з яким допомагають впоратись гібереліни, — утворення сітки, деформація плодів і перетяжки. Особливо ефективно Gibb Plus справляється з утворенням сітки на плодах. Багато промислових сортів схильні до такого дефекту. Для отримання великих, видовжених неоржавлених плодів потрібно чотири рази внести препарат Gibb Plus у дозі 0,5 л/га з інтервалом близько тиждень, починаючи від середини цвітіння. 

Згідно з дослідженням, яке було проведено щодо оржавлення на сорті Голден Рейнджерс, унесення гібереліну суттєво зменшило кількість плодів із сіткою та збільшило вихід кондиційного яблука більше як на 10%. А якісне товарне яблуко — основа заробітку господарства, хоча цього року через неврожай і на некондиційне яблуко сокові заводи давали досить непогану ціну. І все ж товарне яблуко завжди буде основою економіки підприємства. 

Якщо Gibb Plus більше спеціалізується на яблуні й груші, то препарат Gibb 3 більше рекомендують для груші, черешні та ягідних культур. За застосування на черешні залежно від фази внесення можна добитись не лише збільшення розміру плоду, а й відтягнути плодоношення мінімум на три-чотири дні, а іноді й більше, залежно від сорту та схеми внесення. 

Результат дощування — одного з агротехнічних заходів захисту від приморозку

Крім гіберелінів (Gibb Plus, Gibb 3) рослину потрібно готовити до можливих приморозків й іншими засобами. Наприклад, препаратами, які підвищують морозостійкість. Насичення ним клітини знижує температуру замерзання клітинного соку й підготовлює рослини до стресових умов. У цих цілях ми застосовуємо препарат Амінофрост. А після приморозку слід додати до нього антистресовий препарат і гібереліни. Це можуть бути амінокислоти або водорості, а краще все разом, щоб швидше витягнути рослину зі стресу, стимулювати її до відновлення. 

Для боротьби з приморозками є ще низка агротехнічних заходів, які треба робити паралельно. З нашої практики — це задимлення, агрегати Fargola для обдування теплим повітрям, які можуть охопити 3–5 га, дощування, свічки для обігрівання тощо. Кожен метод має переваги й недоліки, але комплексний підхід дозволяє мінімізувати або й взагалі нівелювати негативний вплив приморозків на врожай. 

(АТРАКТАНТ) ПРИНАДА ДЛЯ БДЖІЛ 

Ще одна проблема, яка часто виникає останні роки в садах, — погане запилення через слабкий літ комах-запилювачів, особливо на культурах, що не дуже сильно й привабливо пахнуть для бджіл, наприклад груші. Тому на застосування у цьому разі атрактанту Біополін ми отримуємо багато задоволених відгуків: бджола на оброблені ним дерева летить досить активно. Відповідно, збільшується врожайність і якість плодів. 

Повільне вивільнення робить Біополін ефективним упродовж усього цвітіння — достатньо одного внесення на початку цвітіння, і він тримається на рослинах до семи та більше днів залежно від погоди. Препарат абсолютно безпечний для бджіл. 

Утім, будь-який продукт треба застосовувати там, де він справді потрібний. Якщо ви системно проріджуєте яблуневий сад, можливо, вам Біополін і не потрібен. Водночас на груші, черешні, лохині, яка також не є дуже привабливою для запилювачів, але не вимагає прорідження, його застосування майже завжди є доцільним. 

Крім того, в Україні поруч із будь-якою плантацією чи садом завжди знайдуться привабливі польові культури, наприклад, ріпак, на який бджоли летять дуже охоче, на відміну від плодових і ягідних. Багато хто спостерігав, як комахи сидять не в саду, а на кульбабах. 

Господарство «Агро-еталон», що у Вінницькій області, внесло Біополін 10 квітня, коли відкрилося десь 35–40% квітів у грушевому саду. 

«У нас посаджена груша Ноябрьська, у якої запилювача немає, та небагато Яблунівської. Дуже задоволені результатами, — ділиться враженнями головний агроном господарства “Агро-еталон” Леонід Семенюк. — Користуємось цим препаратом для запилення бджолами вже четвертий рік. Працює ідеально». 

НАЙКРАЩІ ПЛОДИ 

Коли ми пройшли весну (витримали приморозки та пройшли добре запилення), треба зробити прорідження, особливо у яблуневих садах, де без нього, як ви добре розумієте, досить важко отримати якісні плоди. Особливо, якщо йдеться про дрібноплідні сорти — Голден Делішес, Гала і їм подібні. Крім прорідження, вони досить проблемні щодо іржі, з якою, як я вже казав вище, допомагає впоратись Gibb Plus.  

Головний препарат, який ми радимо для прорідження, — це Globaryll. Насамперед він безпечний, на відміну  від ATS (тіосульфат амонію), яким, якщо неправильно підібрати фазу, можна досить сильно нашкодити. 

Тут природа прорідження — фізіологічна: просто кажучи, підсилюється центральна королівська квітка, якщо вона була знищена, наприклад, приморозком, то підсилюється найсильніша квітка — одна або дві залежно від того, як підібрано норму, який сорт тощо. В результаті в кластері лишаються 1–2 плоди, а, якщо королівська квітка досить гарна, то по одному плоду. Важливо лишити як найменшу кількість плодів саме у кластері, тому що сама кількість плодів на дереві може бути достатньою, але якщо буде багато плодів в одному кластері, бажаного розміру плоду не отримаєте. 

«Ми робили прорідження тиждень тому, а вже є плоди по 13–14 мм, — розповідає Василь Бондаровський, директор Biochem Agro у складі EFT Group, стоячи в саду одного з господарств, які вони консультують. — Тобто вже бачимо явне відставання меншої зав’язі, і в суцвіттях лишатиметься тільки більша зав’язь. І так по всій довжині гілки зберігається різниця між меншими плодами, на які впливає Globaryll, і більшими, які будуть набирати все більший розмір». 

Оскільки діюча речовина препарату — Globaryll 6-бензиладенін, основна задача якого — забезпечити поділ клітин, то крім прорідження зав’язі ми отримуємо такі додаткові переваги: збільшення розміру плодів та їх вирівняність у розмірі на момент збирання. 

ЦІЛІСНІСТЬ І ЧИСТОТА 

Ще один виклик, який стався в садівників і ягідників влітку, — град. Після нього рослини треба підлікувати, допомогти їм вийти зі стресу, запекти рани на плодах. Такі плоди, звісно, втрачають у якості, але ми маємо можливість їх здати на переробку, яка цього сезону має досить хорошу ціну. 

Одночасно треба продезінфікувати рани й на самому дереві та листі, щоб через них не проникали збудники захворювань. Для цього застосовують продукт Huwa-San, який є стабілізованим перекисом і містить срібло. Це безпечний для рослини препарат, який можна вносити відразу після граду і дощу по мокрому листку — він добре перерозподіляється у воді. 

Бельгійський досвід застосування Huwa-San свідчить, що він може дезінфікувати всі місця на виробництві, де це потрібно, — від тари й секаторів до холодильних камер і сортувальних ліній. На останніх накопичується особливо багато шкідливих мікроорганізмів. Вода, яку використовують для мийки й транспортування, є джерелом, через яке рослинні та людські патогени можуть поширюватись на харчові продукти та поширюватися, погіршуючи якість продукції. Зазвичай для дезінфекції мийок і сортувальних ліній застосовують хлор, і це далеко не найкращий вибір. 

Бельгійські дослідники провели порівняльний аналіз використання хлору та Huwa-San на виробництві плодових. Після обробки ліній хлором у технологічній воді лишалося 410 kve/ml грибів, 300 kve/100ml патогенних бактерій і більше 160 kve/100ml бактерій групи кишкової палички. Тоді як через три дні після застосування HuwaSan ці показники становили відповідно 310, 35 та 25, а через 10 днів — 21, 2 та менше за 1. 

Для покращення якості плодів, особливо черешневих, а також винограду і груші, застосовують також препарат Platina на основі триптофану. Разом із додатковими речовинами він збільшує еластичність стінки кліткової оболонки — це допомагає боротись із розтріскуванням. Сезон видався сухим, але зазвичай літні дощі майже щороку досить суттєво впливають на якість черешні й вишні. Platina, як і будь-які інші продукти від розтріскування, не дає 100% ефекту, але дуже суттєво зменшує кількість  плодів, які розтріскуються. Крім того, препарат збільшує розмір плодів і підвищує їхню цукристість. 

Господарство «Сади Дніпра», що у Дніпропетровській області, застосувало відразу три продукти: Gibb Plus, Gibb 3 і Platina. В результаті плоди черешні вийшли гарними, зазначають агрономи, вирівняними й досягли діаметру 29–30 мм. Черешня цього року була у досить привабливій ціні, тому виробник лишився задоволений схемою, яка дала добрий урожай. 

ПРОДУКТИ З ПЕРЕВАГАМИ 

Ще стисло про деякі наші продукти бельгійського виробництва. Difcor має в основі досить поширену в садівництві діючу речовину — дифеноконазол. Вона має сильну лікувальну дію проти парші, борошнистої роси й альтернаріозу. Alcoban — це дитіанон (700 г/кг). Теж досить поширений продукт, який дозволяє боротись у садах із низкою хвороб, зокрема паршею. 

Oil Protect — це безпечний для рослин інсектоакарицид на основі очищеної мінеральної оливи для застосування на плодово-ягідних і декоративних рослинах. Цього літа через спеку були чималі проблеми зі шкідниками, які досить активно розмножувалися, особливо попелиці та кліщі. 

Як і всі мінеральні олії, цей продукт вносять ранньою весною 2–3-відсотковим розчином у стадії набубнявіння бруньок — треба вибирати й оптимальну фазу розвитку шкідника, щоб прибрати саме зимуючу стадію комах. Створюючи захисну плівку на поверхні рослини, Oil Protect перекриває шкідникам доступ повітря, в результаті гине 70–100% популяції. Одночасно препарат застосовують як прилипач. Oil Protect добре контролює каліфорнійську щитівку, несправжню щитівку, білокрилку, листовійку, кров’яну попелицю, медяницю, молі, бурий, червоний, плодовий та акацієвий кліщі й інші. 

У лінійці препаратів для живлення виділяється CaTs® — високоефективне рідке кальцієво-сірчане добриво на основі тіосульфатів у прозорій рідкій формі. Унікальністю цього продукту серед інших є саме поєднання кальцію і сірки. Ще одна важлива особливість — добриво не містить хлоридів і нітратів. 

CaTs® застосовують на широкому спектрі культур, його можна змішувати з багатьма іншими продуктами завдяки слабокислій реакції. Останнє — третя суттєва перевага серед кальцієвих продуктів. Нарешті останній аргумент на користь препарату — його можна вносити досить високі норми по листку, до 5%-го розчину, без завдаючи пошкоджень й опіків. 

KTS® — також подвійне калійно-сірчане добриво й знову без хлору і азоту. Добре працює як по листку, так і по краплі. В садах добре себе показує для покращення забарвлення червоноплідних сортів яблук. 

У кого виникають проблеми з плодожеркою, і особливо треба зменшити пестицидне навантаження, варто звернути увагу на Мадекс Твін — ефективний біоінсектицид, який контролює яблуневу та східну види цього шкідника завдяки природному ентомопатогенному бакуловірусу. Мадекс Твін досить добре працює, попри те, що це біологічний препарат. 

Ще один біологічний препарат, який має широке використання в плодово-ягідних, овочевих, польових, технічних і декоративних культурах, — Polyversum. Ми також ним задуваємо камери сховищ для кращого зберігання: якщо в середньому за статистикою 10% плодів уражаються гниллями під час зберігання, то після «задимлення» Polyversum ця частка ледве досягає 1%. Можна в камері задувати не лише яблука, а й всі інші плодові та ягідні культури, наприклад, лохину. 

Polyversum — це хижий гриб, ефективний проти великого спектра грибних хвороб, зокрема сірої гнилі, антракнозу, фітофторозної гнилі, переноспорозу, мілдью, оїдіуму й багатьох інших. Його застосування може повністю забрати зі схеми захисту фунгіциди й розв’язати проблему з хворобами для тих, хто веде органічне землеробство. Плоди та ягоди можна споживати відразу після обробки, і у вас у сховищі не буде ніяких залишків, що дуже важливо, особливо у ягідництві. 

Господарство «Яблуневий сад» (Вінницька область) застосовувала Polyversum двічі на суницях садових під час збирання для свіжого ринку, хоча до цього користувались хімічними препаратами. За словами головного агронома господарства, кількість пошкоджених ягід після дії препарату набагато менша. 

Ми ж зі свого боку сподіваємося, що садівники зроблять правильні висновки з погодної ситуації цього року та, скориставшись нашими порадами, наступного сезону виконають все необхідне, щоб застерегти себе від помилок. А наші консультанти допоможуть їм у цьому.  

Статтю створено на матеріалі виступу Артура Сіжука на Міжнародному практичному форумі «Інтенсивне садівництво: зерняткові і кісточкові», 2024 рік  

Інші статті в цьому журналі
Садівництво по-українськи
Новий випуск
Садівництво по-українськи
Садівництво по-українськи
6

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ