Техніка

Кліматичні зміни змушують аграріїв шукати нові технології обробітку ґрунту задля збереження продуктивної вологи

Адаптуватись до реалій

Адаптуватись до реалій
В обробленому рядку вдається отримувати дружні сходи, водночас міжряддя не пересихають

 Кліматичні зміни змушують аграріїв шукати нові технології обробітку ґрунту задля збереження продуктивної вологи. 

Про дефіцит вологи, посуху і підвищення температур не говорить хіба що ледачий. Однак майже ніхто не пропонує шляхи розв’язання проблеми. І справді, станом на лютий 2025 року в Україні спостерігався недостатній рівень вологи у метровому шарі ґрунту, що може негативно вплинути на врожайність. 

За даними Національної аграрної академії України, загальна кількість опадів із листопада по січень становила 79,6 мм, що значно нижче за середньорічну норму в 117 мм. Це призвело до найнижчого вмісту вологи в ґрунті за останні сім років. 

Рослинні рештки закривають ґрунт і не дають випаровуватись волозі

Крім того, у вересні 2024 року державні метеорологи повідомляли про надзвичайно низький рівень вологи в ґрунті на більшості територій, що вплинуло на 60–70% посівних площ, особливо у південних, центральних, східних і деяких західних регіонах. 

Реальність сьогодення така, що зими стали теплішими, і через відсутність нормального снігового покриву ґрунт не отримує достатньо вологи навесні. Водночас весняні температури підвищуються швидше, що призводить до активнішого випаровування ґрунтової вологи. Це скорочує вікно для весняної посівної та зменшує загальний потенціал ґрунтів. Аграрії змушені планувати нижчу врожайність культур, бо наявна кількість вологи не дає змоги розраховувати на максимальні показники. Подальший розвиток ситуації значною мірою залежатиме від погодних умов у найближчі місяці, й особливо від кількості опадів навесні. Це знижує прогнозованість агробізнесу і не дає змоги ефективно інвестувати в урожай. 

Отже, усі розуміють, що ситуація помітно погіршилась і потребує кардинальної зміни технологій. Брак вологи, підвищення температур і деградація ґрунтів самі по собі не зникнуть, тому аграріям у будь-якому разі доведеться шукати нові агрономічні заходи. Традиційні методи обробітку ґрунту, які засновані на оранці й багаторазовій культивації, більше не працюють ефективно: вони пришвидшують випаровування вологи, руйнують структуру ґрунту, коштують надто дорого через високу енергоємність і потребу в техніці. Тому правильним рішенням є тільки перехід на більш ресурсоощадну та ефективну технологію. 

Однією з них є технологія Mzuri Pro-Til — це розумний компроміс між традиційною оранкою та повною відмовою від обробітку, що дозволяє одночасно захистити ґрунт, зберегти вологу і забезпечити рослинам комфортні умови для розвитку. Вона стає ідеальним рішенням для збереження родючості й стабільної врожайності в умовах потепління завдяки таким перевагам. 

Збереження вологи — технологія працює за принципом смугового обробітку, розпушуючи тільки оброблювану смугу, тоді як міжряддя лишаються недоторканими, що зменшує випаровування вологи. 

Менше механічного втручання — один прохід замість кількох обробітків мінімізує порушення ґрунтової структури та сприяє накопиченню природної вологи. Зменшується ущільнення ґрунту, скорочується потреба в глибокому розпушенні. 

Кращий розвиток кореневої системи — унаслідок внесення добрив на всю глибину обробітку безпосередньо під насінину рослини отримують достатньо  поживних речовин на початкових фазах розвитку, швидше розвивають коріння, що допомагає їм добувати вологу з глибших шарів. 

Захист ґрунту від ерозії та перегрівання — стерня й рослинні рештки на поверхні міжрядь виконують роль мульчі, яка захищає ґрунт від перегрівання та стримує втрати вологи. 

Ранній старт рослин — завдяки локальному розпушенню й збереженню тепла у ґрунті культура отримує кращий старт навесні, що є критично важливим в умовах теплих зим і швидкого потепління. 

Залежно від культури можна застосовувати різні схеми сівби

Технологія Mzuri Pro-Til передбачає застосування універсальних посівних комплексів Mzuri. Це причіпні агрегати, які призначено для висіву зернових, бобових, просапних й інших культур за смуговою технологією. До того ж за один прохід виконуються три операції: 

1. Розпушування вузької смуги ґрунту: агрегат оснащено лапами для розпушення прикореневої зони, які здатні працювати на глибину до 25 см. Лапа має товщину всього 16 мм, що дає змогу працювати на різних ґрунтах, не вивертаючи груду. Кожен сошник обладнано аплікатором для внесення добрив безпосередньо в зону обробітку по всій глибині й сприяючи розвитку кореневої системи. 

2. Унесення добрив на глибину до 25 см: добриво опиняється точно в розпушеній смузі, безпосередньо в прикореневій зоні, що дає змогу зменшити його стартову дозу. До того ж рослини мають достатню кількість поживних речовин упродовж усього періоду розвитку кореневої системи. 

3. Висів насіння на чітко задану глибину: висівні сошники мають окрему раму, висівна рама працює незалежно від рами глибокорозпушувача. Тому їх легко регулювати з урахуванням особливостей ґрунту, а також постійно контролювати глибину висіву за допомогою гідравлічного притискання кожної окремої висівної секції. Це забезпечує точне копіювання рельєфу поля і дотримання заданої глибини висіву по всій ширині захвату. 

Посівні комплекси Mzuri доступні з трьома варіантами робочої ширини: 3-метровий агрегат має цільну раму і не складається, оскільки його ширина не перевищує транспортний габарит. Моделі завширшки 4 і 6 м мають бокові складані крила, щоб привести агрегат до транспортних габаритів. 

Ширина міжрядь у різних моделях дещо відрізняється. Наприклад, у 3-метровому агрегаті ширина міжрядь — 33,3 см, а загальна кількість рядків сягає дев’ять. За наявності функції швидкої зміни ширини міжрядь SELECT можливо збільшити ширину міжряддя до 66,6 см за 5 рядків. Для 4-метрового агрегата базові параметри такі: 36,3 см і 11 рядів і 72,6 см і 6 рядів за наявності функції SELECT. Найпродуктивнішим є 6-метровий агрегат, який має міжряддя 35 см і 17 рядків, а з функцією SELECT можливо отримати міжряддя 70 см і 9 або 8 рядків. 

Агрегати оснащують центральними бункерами для насіння й добрив, до того ж для насіння використовується 60% об’єму, для добрив — 40%. Для 3і 4-метрових агрегатів пропонуються бункери на 3600 і 5400 л, для 6-метрових доступні бункери на 4500 та 6500 л. 

У базовій комплектації посівні комплекси оснащено рамами суцільного висіву. Як окреме оснащення можна замовити рами із сошниками точного висіву для просапних культур, і така опція доступна для всіх моделей. 

Отже, настав час змінювати підходи до землеробства. Клімат змінюється швидше, ніж з’являються нові агротехнології. Тому виживуть і будуть успішними тільки ті господарства, які першими почнуть впроваджувати сучасні рішення, такі як Mzuri Pro-Til. Слід розуміти, що перехід на цю технологію не означає тільки заміну сівалки. Це стратегічне рішення, яке допоможе зберегти родючість ґрунтів, оптимізувати витрати й зробити господарство прибутковішим навіть в умовах кліматичних змін. І приклади багатьох українських підприємств тільки підтверджують, що технологія Mzuri Pro-Til забезпечує бажаний результат там, де інші технології безсилі! 

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ