Агрономія

Зміни клімату скорочують чисельність і різноманіття основних запилювачів, – дослідження

Як показало дослідження групи вчених зі штату Пенсільванія (США), кліматичні зміни впливають на диких бджіл більше, ніж порушення їх середовищ існування внаслідок ведення сільського господарства. Дослідження свідчить про те, що лише вирішення питань землекористування буде недостатнім для захисту цих важливих запилювачів, пише EurekAlert.

«Найважливішим чинником, що впливає на чисельність диких бджіл та різноманіття видів, є погода, особливо температура та опади, – сказала Крістіна Грозінгер, заслужений професор ентомології та директор Центру досліджень запилювачів (штат Пенсільванія). – На північному сході США тенденції та прогнози свідчать про зміну клімату з теплішою зимою, інтенсивнішими опадами взимку та навесні та довшими сезонами з вищими максимальними температурами. Майже у всіх наших аналізах ці умови були пов’язані зі зниженням чисельності диких бджіл, що свідчить про те, що зміна клімату становить для них значну загрозу».

За словами Мелані Каммерер, аспірантки з ентомології (штат Пенсільванія), бджоли переживають втрату середовища проживання та кліматичні зміни одночасно. Втім, розглянувши обидва чинники в одному дослідженні, вчені змогли порівняти відносну важливість цих двох стресових чинників.

Цікаво, що різні види бджіл по-різному реагують на різні погодні умови. Наприклад, у районах з більшою кількістю дощів було менше весняних бджіл.

«Ми вважаємо, що дощ обмежує можливості весняних бджіл збирати їжу для своїх нащадків. Подібно як дуже спекотне літо, яке може зменшити кількість квітучих рослин, було пов’язано з меншою кількістю літніх бджіл наступного року», – зазначають вчені.

Крім того, тепла зима також призвела до зменшення чисельності деяких видів бджіл. І ці зміни погоди, ймовірно, погіршаться в найближчі роки.

«У майбутньому очікується, що тепла зима та довге, спекотне літо будуть частішими, що буде серйозним викликом для популяцій диких бджіл”, – додала Мелані Каммерер. – Ми тільки починаємо розуміти багато способів впливу клімату на бджіл, але для збереження цих основних запилювачів нам потрібно з’ясувати, коли, де і як зміна клімату порушує їхній життєвий цикл, і нам потрібно перейти від розгляду окремих стресових чинників для кількісного визначення численного, потенційно взаємодіючого тиску на диких бджіл».

Нагадаємо, в ЄС уперше почали використовувати бджіл для транспортування ЗЗР до рослин.