Агрономія

Зміна стратегії використання землі пом’якшить ризики, пов'язані з потеплінням, — науковець

Природні ценози здатні суттєво протистояти шкодочинним впливам погодних аномалій та пом’якшують негативні ризики, що виникли через глобальне потепління. Тобто, стратегія використання земельних ресурсів країни корінним чином повинна бути переглянута.

На цьому наголосив Миколи Остапенко, заступник директора Генічеської дослідної станції ДУ ІЗК НААН України, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Зміна клімату на планеті залежить від сумарного впливу факторів, — зазначив він. — Перш за все, у цьому процесі відіграє велику роль циклічна сонячна активність, і в деякій мірі — бурхлива діяльність людства впродовж останнього століття».

Якщо перший фактор впливу абсолютно не контролюється людством, то другий корегуватись.

Серед антропогенного фактору на навколишнє середовище в Україні слід звернути увагу, зокрема, на те, що 70% території країни складають сільгоспугіддя. До того ж, заліснення в Україні становить лише 16%, в той час як у Польщі — 30%, Франції — 28% від загальної площі. Такої катастрофічної диспропорції між природними ландшафтами (ліси, луки) і ріллею не допустила жодна країна.

Невтішна статистика у співвідношенні ріллі і луків. Наприклад, у світі площа лукопасовищних угідь удвічі більша площі орної землі. В Україні розораність земель уп’ятеро перевищує площу зазначених земельних ресурсів порівняно з пропорційним співвідношенням у світі.

Тому з категорії орних земель потрібно вивести деградовані земельні ділянки на схилах, прибережні полоси та інші малопродуктивні території, які повинні бути заліснені, або залужені.