Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту достатні лише в частині областей

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту у другій декаді травня у більшості західних, центральних та на окремих площах північних областей були достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше), на решті території 0-20 см шар ґрунту був зволожений недостатньо (менше 20 мм) та незадовільно (менше 10 мм продуктивної вологи). Зволоження метрового шару ґрунту у північній частині країни на більшості площ було задовільним та достатнім.
Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.
В цілому у другій декаді травня на територію України і погоду продовжували впливати холодна повітряна маса з північних широт та атмосферний фронт, пов’язаний з полем слабо зниженого тиску. Це призвело до мінливої хмарності та локальних дощів різної інтенсивності по всій території країни.
Температурний режим був дещо прохолодним для середини травня. Температура в нічні години залишалася в межах лише +2…- +9°С, на заході – -0,2°С…+4°С. Вночі проти 13 травня у західних та Вінницькій областях на поверхні ґрунту спостерігалися заморозки 0…-3°С.
Вдень повітря прогрівалося до +12°С… +17°С і в міру його прогрівання у більшості регіонів відмічалося збільшення хмарності. Нинішня середньодобова температура повітря в країни в середньому на 5-9°С була нижча за кліматичну норму, на півдні та південному сході – на 3-4°С нижче за норму і в більшості регіонів відповідала показникам кінця квітня.
Загалом агрометеорологічні умови в переважній більшості областей були задовільними для вегетації всіх сільськогосподарських культур. Небезпечним явищем були заморозки на поверхні ґрунту, які завдали шкоди плодовим, городнім, баштанним, виноградникам, сходам теплолюбних культур, місцями посівам озимого ріпаку та ярого ячменю.
Нагадаємо, дефіцит вологи може призвести до перерозподілу посівних площ соняшнику та сої.