Агрономія

Загортання в ґрунт 15-20 т/га сидератів рівноцінне внесенню 20 т/га гною – дослідження

Загортання в ґрунт 15-20 т/га сидератів рівноцінне внесенню 20 т/га гною – дослідження

За даними наукових досліджень, загортання в ґрунт 15-20 т/га зеленої маси рослин сидератів забезпечує ефект, що рівноцінний унесенню 20 т/га гною, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Водночас витрати енергії на удобрення поля гноєм із розрахунку 30 т/га перевищують витрати на вирощування сидеральної культури в понад 2,5 раза.

Більшість сидератів має потужну кореневу систему, що здатна проникати глибоко в ґрунт і за допомогою фізіологічних речовин кореневих виділень розчиняти й споживати малодоступні елементи мінерального живлення.

Також здійснюється переміщення поживних речовин із нижніх шарів, які після загортання зеленого добрива та мінералізації стають доступними для наступних культур сівозміни.

Про ефективність сидератів для удобрення польових культур свідчать результати досліджень, які показують, що пар під гречкою, яка була приорана в ґрунт у фазу повного цвітіння, забезпечив підвищення врожайності пшениці озимої (проти чорного й зеленого неудобрених парів) відповідно на 0,6 і 3,1 ц/га.

Водночас зелений удобрений пар переважав пар під гречкою за впливом на врожайність зерна пшениці (приріст 1,4 ц/га).

Урожайність пшениці озимої на фоні загортання зеленої маси гороху становила 41,8 ц/га. Загортання зеленої маси вики ярої виявилося ефективнішим проти гороху: врожайність зерна пшениці озимої була вищою на 2,8 ц/га.

За удобрення зеленою масою гречки врожайність пшениці становила 36,3 ц/га. Різна ефективність сидератів зумовлена не кількістю загорнутої зеленої маси, а різною удобрювальною її цінністю.

Раніше повідомлялося, як досягти максимального ефекту від сидерації та як сидерація допомагає в боротьбі з деякими хворобами сільгоспкультур.