Агрономія

За шість років сидерації у ПСП «Злагода» вдвічі зменшили застосування міндобрив

За шість років сидерації у ПСП «Злагода» вдвічі зменшили застосування міндобрив

За шість років роботи з покривними культурами у ПСП «Злагода» (Рівненська обл.) вдвічі зменшили кількість унесених мінеральних добрив. Крім того, помітно змінилася й структура ґрунту. Якщо раніше після 20-30-хвилинного дощу стояли калюжі на полях, то тепер такого немає.

Про це розповів директор ПСП «Злагода» Олександр Яблонський (Рівненська обл.) в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

До війни робили аналіз на наявність живих мікроорганізмів у ґрунті – ґрунтової біоти додалося на 2 т/га. Це показник того, що вміст органічної речовини, яка відповідає за засвоєння добрив, у ґрунті збільшився.

«На наших бідних ґрунтах, де вміст гумусу становить 1-2% (по низинах – 2,4%), на 11-12 т/га кукурудзи вносимо 70-80 кг/га азоту в діючій речовині й 30 кг/га – калію. Іноді взагалі калій не вносили, тільки азот. От під кукурудзу нині вносимо 55 кг/га у д. р. калію – бо за два роки соя, яка була на цих полях, трохи відтягнула калій. Це буде потреба дворічна»,

– зазначив Олександр Яблонський.

Далі на тих полях сіятимуть сою, під яку калій не вноситимуть. На сої азот ніколи не вносять, тільки на деяких полях додають калій і отримують урожай понад 3 т/га. Так, цього року сою зібрали з урожайністю 3,7 т/га на площі 1800 га.

Сіють під неї сидерат сівалкою Мзурі й одночасно аплікатором Монодиск Модель 6000 (Dawn Equipment) у рядок вносять калійні добрива в нормі 30 кг/га в д. р. Наступного року в ту смужку будуть висівати культуру.

Загалом, за словами фахівця, урожай сої дуже залежить від погоди: є дощі – буде соя. Проте можна мінімізувати ризики.

«Нашою технологією ми зберігаємо вологу і завдяки тому, що маса сидерата лишається зверху, закриваємо ґрунт від перегрівання й випаровування. У нас міжряддя закрите повністю. Якщо ґрунт добре структурований, ти ловиш усю зимову вологу, якої може вистачити, коли її бракуватиме»,

– додав Олександр Яблонський.

Нагадаємо, у ПСП «Злагода» застосовують двопільну сівозміну (кукурудза/соя), а стан ґрунтів покращують за допомогою сидерації. Господарство також планує додати до сидеральної суміші озимий горох.