Агрономія

Які причини розтріскування ріпаку і як його уникнути

Які причини розтріскування ріпаку і як його уникнути

У той час, як значна частина України ще має площі до збирання озимого ріпаку – південні та центральні регіони вже проводять аналіз вирощування та оцінюють цьогорічні результати. Не всюди приємні відчуття отримання щедрого врожаю підтвердили очікування або перевершили сподівання. Отримання гарних результатів було зіпсовано низкою чинників, які вплинули на кінцеву врожайність, одним з яких є розтріскування стручка та осипання насіння.

На цьому наголосив регіональний менеджер ТОВ «ДСВ-Україна» Олександр Лавренко.

Варто зауважити, що розтріскуватися і почати осипатись – це, передусім, фізіологічна особливість культури при дозріванні, адже вмикається природній механізм рослини «дати нове життя». Однією з причин є те, що під час дозрівання стулки стручка стають гігроскопічними. Висихаючи вони стискаються, а насичуючись вологою – набухають. Такі багаторазові «висихання-набухання» під час дозрівання призводять до деформації стулок і руйнування у стручку пектинів, які відповідають за його механічну міцність. Дослідники виявили «датчик» температури в геномі – ген, що активує процес збільшення вироблення лігнину в клітинних стінках, який призводить до руйнування стручків. Даний ген активується при більш високих температурах. Втрати врожаю культури можуть становити від 10 до 50%, а при додаткових впливах таких факторів як: сильні вітри, зливові дощі з градом – можуть перевищити 70%. Є звісно і інші причини, які впливають на міцність стручка до розтріскування:

  • враження хворобами (особливо альтернаріозом);
  • пошкодження шкідниками (в першу чергу насіннєвим прихованохоботником та капустяним комариком).

Вищеперераховані фактори можливо контролювати технологічно, завчасно та якісно  проводячи захист ріпаку. А от в природню властивість до розтріскування втручається селекційний процес, завдяки якому і проводиться відбір та тестування кращих батьківських ліній при створенні гібридів, що будуть мати високі показники міцності стручка.

Компанія ДСВ є провідною селекційно-насіннєвою компанією у створенні і виробництві гібридів озимого ріпаку. ДСВ відповідально відноситься до вибору продуктів для реєстрації і виведення в комерційний продаж. Тому проводиться декілька варіантів тестувань, в тому числі, для оцінки стійкості стручка до розтріскування. Одним з них є тест на стручковий опір розколу. За результатами даного тесту кожному гібриду, що реєструється і вже має високі показники цінних ознак, присвоюється відповідний бал міцності стручка до розтріскування (не залежно від селекційної платформи на якій він створювався) та вказується при описі характеристик кожного гібриду. Наступним є випадковий ударний тест на розкриття стручка. А також проводиться випробування на  обмолот в різні терміни. Ціль – знайти відмінності між гібридами, щодо необхідної потужності обмолоту і оцінити відмінність до розтріскування стручків в різні дати збирання врожаю.

Враховуючи регіональні особливості, погодно-кліматичні умови та технологічний підхід і матеріально-технічні можливості вашого господарства, ви можете підібрати гібриди ріпаку так, щоб зменшити ризики втрат врожаю при збиранні культури. А широка лінійка якісних, інноваційних гібридів ДСВ задовольнить найвибагливішого споживача.

ДСВ – Інновації для Вашого успіху!