Агрономія

Які потреби цукрових буряків у елементах живлення в різні фази розвитку

Які потреби цукрових буряків у елементах живлення в різні фази розвитку

На початку вегетації цукрових буряків, коли рослини мають слаборозвинену кореневу систему, у ґрунті має міститися достатня кількість доступних елементів мінерального живлення в безпосередній близькості до кореневих волосків, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У перший період росту, переважно до середини червня, цукрові буряки поглинають і використовують у біохімічних процесах клітин незначну кількість поживних речовин (6-12% азоту й 1-3% фосфору та калію від загальної кількості).

Однак попри це, початковий період росту є вирішальним, оскільки рослини потребують наявності у ґрунті достатньої кількості поживних речовин в легкодоступних сполуках. Без цього вони слабо розвиваються й мало протидіють хворобам і шкідникам.

У початковий період росту особливо важливою для цукрових буряків є нітратна сполука азоту (NO3 ). У період активного наростання надземної вегетативної маси у ґрунті має бути достатня кількість азоту, що сприяє швидкому формуванню фотосинтетичного апарату й забезпечує вищу інтенсивність фотосинтезу. Чим більшою мірою культура забезпечена азотом у цей період, тим вищим буде врожай і якість коренеплодів.

Водночас на завершальних етапах онтогенезу високий фон живлення азотом негативно впливає на цукристість коренеплодів і якість цукросировини під час її технологічної переробки на заводі. У цей період має переважати живлення фосфором і калієм, що позитивно впливає на накопичення маси коренеплоду та його цукристість, сприяє зниженню зольності й умісту «шкідливого» азоту. Період максимального надходження елементів живлення припадає на другу половину літа: липень-серпень.

Раніше повідомлялося, яке органічне добриво найефективніше для цукрових буряків.