Які особливості розвитку озимих за низьких температур
Ріст і розвиток рослин за низьких температур має свої особливості: озимі злаки спроможні поглинати поживні речовини навіть в інтервалі температур -4-5°C. Серед озимих зернових найвищу морозостійкість має озиме жито, за ним – озиме тритикале, потім озима пшениця, найнижчі показники в озимого ячменю, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Критична температура на глибині вузла кущення для більшості сортів озимого ячменю становить -10-15°С, що переважно на -4-5°С вище від рівня критичних температур для озимої пшениці. До того ж навесні морозостійкість озимого ячменю різко знижується, тому його посіви можуть пошкоджувати навіть відносно невеликі заморозки до -5-6 °С.
Порівнюючи з озимою пшеницею, рослини озимого ячменю характеризуються повільним загартуванням за плюсових і мінусових температур, що зумовлено фізіологічними особливостями цієї культури.
Внаслідок інтенсивного росту восени й відносно активної життєдіяльності за температури близької до 0°С, рослини озимого ячменю мало нагромаджують розчинних вуглеводів і водночас швидко втрачають їх за зимівлі.
Нагадаємо, різкі зниження температури найнебезпечніші для озимих на початку зимівлі.