Агрономія

Які особливості підживлення соняшнику різними видами добрив

Які особливості підживлення соняшнику різними видами добрив

Орієнтовні дози мінеральних добрив під соняшник становлять по 50−100 кг/ га N, Р2 О5 і К2 О. Застосування повного добрива збільшує як урожайність, так і умовний вихід олії з одиниці площі посіву.

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Григорій Господаренко, доктор сільськогосподарських наук, професор (Уманський національний університет).

Внесення тільки азотних добрив сприяє підвищенню врожайності, але знижує олійність насіння. Не варто вносити більш як N100 навіть на бідних азотом ґрунтах, тому що це призводить до переростання рослин, можливе їх вилягання та відсутність прибавки врожаю.

За no-till технології реакція соняшнику на азотні добрива виражена чіткіше, особливо в перші роки її застосування.

Фосфорні й калійні добрива вносять під зяблевий обробіток ґрунту, азотні – напровесні. Ефективним є також унесення повного мінерального добрива локально на глибину 12−14 см, що дає змогу зменшити його дозу на 20–25%. Доза рядкового удобрення становить P15−30 у вигляді суперфосфатів або N10−15 P15−30 у вигляді комплексних добрив.

«Підживлення в районах, добре забезпе чених вологою, і в роки з достатньою кількістю опадів на полях, де не вносили добрива в основне удобрення, зокрема в рядки, доцільно проводити азотом (30 кг/га), іноді за доброго вологозабезпечення з додаванням фосфору і калію (20−30 кг/га) у фазу 2−3 пари листків»,

− зазначає науковець.

Листкові підживлення азотними добривами зазвичай не застосовують, тільки в разі уповільненого росту рослин (холодний період), а фосфорними – ефективні тільки на початку вегетаційного періоду (поліпшують розвиток кореневої системи).

Для соняшнику важливим є рівномірне розподілення добрив по площі. Чергування слабкоудобрених і надмірно удобрених смуг поля призводить до нерівномірного розвитку, зниження стійкості рослин до хвороб, спричинених грибами, нерівномірного достигання врожаю.

Раніше повідомлялося, як різні елементи живлення впливають на формування продуктивності соняшникуякі потреби соняшнику в елементах живлення у критичні фази розвитку та як урожай соняшнику залежить від забезпечення калієм.