Агрономія

Які особливості освновного обробітку ґрунту під ярі в літньо-осінній період

Які особливості освновного обробітку ґрунту під ярі в літньо-осінній період

Основний обробіток ґрунту під ярі культури краще виконувати в літньо-осінній період попереднього року на оптимальну для культури глибину: для зернових – на 20-22 см, зернобобових і круп’яних – 23-25 см, кукурудзи та соняшнику – 25-27 см, коренеплодів – 28-30 см, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Зведення глибини обробітку до мінімальної спричиняє погіршення умов накопичення вологи на 10-15%, і нерідко відповідної ж втрати врожаю, особливо просапних культур. Існують дані або припущення про однакову ефективність або перевагу мілкого обробітку над глибоким.

Однак періодичний дефіцит вологи в ґрунті останнім часом є наслідком, серед інших причин, широкого застосування мілкого дискового обробітку, що є панівним у господарствах протягом останніх 10-15 років. До того ж дисковий обробіток є більш небезпечним для структури ґрунту, ніж критикована оранка, менше розущільнює ґрунт, має найнижчу ефективність за контролювання чисельності бур’янів.

Навіть заміна оранки на безполицевий обробіток з оптимальною глибиною здебільшого погіршує низку умов вирощування ярих культур і насамперед коренеплодів і кукурудзи. Винятком є застосування знарядь із робочими органами чизельного типу, які забезпечують близькі до оранки умови.

У разі поглиблення понад оптимальну величину – до 35-40 см вони сприяють поліпшенню водно-фізичних умов, руйнуванню плужної підошви, підвищенню врожайності культур на 5-10% з одночасним скороченням витрат на основний обробіток ґрунту до 25-35% порівняно з оранкою.

«Деякі господарства сьогодні мають у своєму арсеналі комплексні знаряддя з дисково-чизельними робочими органами. Застосування цих двох заходів одночасно дозволяє істотно скоротити витрати на проведення основного обробітку. Однак ефективність такого заходу вища тільки за обробітку під озимі культури: досягається ефект поверхневого обробітку з одночасним щілюванням. За вирощування ж ярих культур ефективнішим є поетапне лущення та основний обробіток», – ідеться в статті.

Особливо слід звернути увагу на своєчасне виконання першого лущення, затримка якого навіть на день після збирання попередника призводить до значних втрат вологи, погіршення якості основного обробітку та втрати майбутнього врожаю. Повторне лущення через 10-14 днів після першого, за нашими даними, дозволяє підвищити врожайність соняшнику від 2 до 6 ц/га.

Раніше повідомлялося, які особливості лущення пожнивних решток після різних сільгоспкультур.