Агрономія

Як зміна кислотності ґрунтів впливає на доступність поживних речовин

Як зміна кислотності ґрунтів впливає на доступність поживних речовин

Зміна кислотності ґрунтів значною мірою впливає на доступність для рослин поживних речовин. Надміру високий (понад 9,0) та надміру низький (менше за 4,0) показники рН ґрунту діють на коріння рослин токсично, пише журнал The Ukrainian Farmer.

У межах цих показників рН визначається поведінка окремих поживних сполук, а саме їх осадження чи перетворення на доступні або недоступні для рослин форми. Так, у дуже кислих ґрунтах (рН 4,0–5,5) такі елементи, як залізо, алюміній і марганець, переходять у легкодоступні форми, і їх концентрація сягає токсичного рівня.

Надлишок цих металів порушує вуглеводний і білковий обміни рослин й утворення органів розмноження, що значно знижує врожай і може навіть спричинити загибель культурних рослин.

За високої кислотності ґрунту погіршується його фільтраційна здатність, капілярність і проникність. Високу чутливість до алюмінію проявляють буряк, горох і квасоля. До надлишку марганцю чутливі майже всі овочі та буряки.

За низького показника кислотності ґрунту утруднюється засвоєння рослинами фосфору, калію, сірки, кальцію, магнію й молібдену. Надмірна кислотність ґрунтів також пригнічує діяльність корисних мікроорганізмів, що беруть участь у розкладанні гною, торфу, компостів й інших органічних решток для вивільнення із них доступної для рослин поживи.

На коренях рослин, що ростуть у дуже кислому середовищі, погано розвиваються бульбочкові бактерії, через що засвоєння бобовими культурами азоту з повітря значно погіршується. За таких умов не відбувається збагачення ґрунтів азотом.

Раніше повідомлялося, як рівень кислотності ґрунту впливає на врожайність різних культур. Крім того, ми писали, що вапнування грунту окуповується в перший рік.